Како да сменам Shortcut на ехе фајлот во Delphi

Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Опседнат сум со delphi-то како програм незнам зошто така ама ми е накако најубав од сите програми за програмирање .Сакам да ве прашам дали некој знае како се менува Икончето на ехе фајлот бидејки на десен клик не може.Однапоред фала..:smir:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Незнам точно како е во Delphi, али би треба да има во менито Project... е тука ќе видиш нешто Project Propertis или Option или слично... би требало да е тука некаде.

Значи во Propertis на формата се мести икона за формата, а во Propertis на проектот се мести икона за проектот (правиме мубает за визуелно програмирање, така ?).

Прочепкај низ опциите би требало да се снајдеш.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Фала ти за помошта се снајдов .Увидов дека треба екстензијата на сликата да биде ico. пробав да сменам икона и не ми ја сменува на иконата на секој проект туку кога како.Некогаш ја сменува некогаш не .Не знам оти така .:toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
За да симнеш икони во .ico формат кликни тука имаш избор :)
А тоа што прави како му текне најверојатно е до тоа што не го зачувуваш проектот.
Значи одбираш икона, на проектот му идеш Save Project (или незнам како точно е во Делфи компајлерот) и потоа компајлираш (мора ресурсите да се зачуваат во проектот). Доколку вака направиш мислам дека би требало да биде океј, а ако и вака прави како му текне тогаш незнам што би можело да биде. :/
 
Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Го снимам проектот и пак така ми дава не знам зошто така... може ли до делфито да е. И друга работа, како да направам алиасот кој го имам направено на повеќе табели за бази на податоци да го избришам од propertis менито кога ќе ја селектирам табелата на својството table name со десен клик не бива...:tv:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Хмм... незнам друже како е во Делфи компајлерот, дали 2-3 пати го имам чепнато и тоа само колку да видам што и како е набрзинка... џабе вака би правеле муабет, би наполниле 10 страни и на крај којзане дали ќе стасаме до некое точно решение :jaj:
 
Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Аман бре знае ли некој да ми помогне или не:vozbud:???????????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom