Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
За кој од рудниците на Трепча поточно зборите? Трепча не е рудник, туку претпријатие.
Тоа е ископот Стари Трг, и ако Косово се подели како финално решение, може да припадне и на Србите.
Според мене меч со 2 острици е поделба на Косово бидејки ќе предизвика домино ефект во цела Европа а најкритично може да биде во Шпанија поради Каталонија и Баскија па Германија и Италија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.524
Поени од реакции
26.013
Според мене меч со 2 острици е поделба на Косово бидејки ќе предизвика домино ефект во цела Европа а најкритично може да биде во Шпанија поради Каталонија и Баскија па Германија и Италија.
Истиот муабет се вртеше и за независноста на Косово.
Автоматски споено мислење:


Рудници и даље имају резерве од 60,5 милиона тона руде, 4,96% олова, 3,3% цинка и 74,4 gr/t сребра, што се преводи као три милиона тона олова, два милиона тона цинка и 4,500 тона сребра.

Што е неколкугодишен потенцијал на заработка на нарко картел од средна величина, а да не збориме за Нарко држава...
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Со болдот во голема мера се согласувам
Но зошто во Албанија и сега поново и во Косово живеат по цивилизирани албанци? Што имаат тие разлика од овдешните?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Но зошто во Албанија и сега поново и во Косово живеат по цивилизирани албанци? Што имаат тие разлика од овдешните?
Најглупиот изговор на светот го имаш ти:
- Ние каурите тука у Македонија, сме ги напраиле Албанците утепани, затоа што не сме им давале да учат на албански, ерго сега треба да ги трпиме сите срања, од убивање деца на Велигден и бесрамна одбрана на убијците, до отвореното пљачкање на Пошта, па и све измеѓу (претепување и убивање каури, сквернавење цркви, гробишта, споменици...).
А Албанците на Косово и во Албанија се понормални луѓе, затоа што Енвер и Слободан боље ги третирале со децении у Албанија и Србија, отколку ние тука.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Но зошто во Албанија и сега поново и во Косово живеат по цивилизирани албанци? Што имаат тие разлика од овдешните?
Имаш интервју од најголемиот албанолог на светот Каплан Буровиќ кога беше гостин кај Васко Ефтов и таму се е детално објаснето:https://www.youtube.com/watch?v=Luw9hgiHdQ4
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Имаш интервју од најголемиот албанолог на светот Каплан Буровиќ кога беше гостин кај Васко Ефтов и таму се е детално објаснето:https://www.youtube.com/watch?v=Luw9hgiHdQ4
И јас цело време викам тоа, ама никој не ме слуша, сум читал ептен за тоа, сум правел анализи во глава кога сум работел нешто трето, денеска прилично сум убеден дека еволуцијата на луѓето ќе оди поспоро затоа што сме многу, дури има опасност да се креираат различни суштества, дури затоа светските лидери сакаат да ја намалат бројката на луѓето на стотици милиони.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
И јас цело време викам тоа, ама никој не ме слуша, сум читал ептен за тоа, сум правел анализи во глава кога сум работел нешто трето, денеска прилично сум убеден дека еволуцијата на луѓето ќе оди поспоро затоа што сме многу, дури има опасност да се креираат различни суштества, дури затоа светските лидери сакаат да ја намалат бројката на луѓето на стотици милиони.
Многу се дрогирате затоа умирате. Нема ова врска со светските лидери.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
И јас цело време викам тоа, ама никој не ме слуша, сум читал ептен за тоа, сум правел анализи во глава кога сум работел нешто трето, денеска прилично сум убеден дека еволуцијата на луѓето ќе оди поспоро затоа што сме многу, дури има опасност да се креираат различни суштества, дури затоа светските лидери сакаат да ја намалат бројката на луѓето на стотици милиони.
Жив пример.Ако си одел од Скопје до Куманово по стариот пат преку Арачиново прво село е Умин дол па Ново село па Љубодраг и последно пред влез на Куманово е Черкези.Иако сите ние мислиме дека се Албанци во селото Черкези бидејки се зборува на албански јазик тие се уствари Черкези муслимани со потекло од Кавказ и тука се асимилирани од албанците.Затоа и селото го добило тоа име.Најпознат политичар од черкезите е Рамуш Харадинај:https://mk.wikipedia.org/wiki/Черкези
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Жив пример.Ако си одел од Скопје до Куманово по стариот пат преку Арачиново прво село е Умин дол па Ново село па Љубодраг и последно пред влез на Куманово е Черкези.Иако сите ние мислиме дека се Албанци во селото Черкези бидејки се зборува на албански јазик тие се уствари Черкези муслимани со потекло од Кавказ и тука се асимилирани од албанците.Затоа и селото го добило тоа име.Најпознат политичар од черкезите е Рамуш Харадинај:https://mk.wikipedia.org/wiki/Черкези
:pos: :pos: :pos:
Автоматски споено мислење:

Многу се дрогирате затоа умирате. Нема ова врска со светските лидери.
Има некоја забуна тука, ние не се дрогираме, ние продаваме.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Еден спомна овде дека косовските Албанци се многу витални.
Менталитет е во прашање, а менталитет не се гради во една или две години а се формира со векови.
И токму религијата им беше главниот џокер на Албанците. Со векови газени и десеткувани, ја искористија шансата во екот на Османскато владеење да се преобратат во Ислам а со тоа да добијат и поголеми права и широко отворени врати за газење и малтретирање на каурите. Плус кога ќе го споиш тоа со предаторскиот и пљачкашки начин на живот, добиваш молотов коктел.
Ова што денес се случува е плод на тоа што тој нагон на супериорност и арогантност спрема каурите беше заузден до пред неколку денеции кога по паѓањето на Османската Империја Албанците се најдоа под власта на каурите.
Е сега тој нагон повторно пламна и се разгорува од време на време, посебно кога ќе дувне некој силен ветер, обично инициран од големата фабрика за ветрови.

Додуша тој нагон беше распламнуван и од србите кои најмногу злосторства имаат извршено врз Албанците, далеку поголеми отколку што Албанците извршиле врз нив. Плус да не ја спомнувам маргинализацијата активно спроведувана од Србите а после и комунистите и разно разните пропаганди како на пример Кавказот како земја од каде што Албанците биле доселени од Турците.

Сепак не можам а да не им завидувам на Албанците. Покажаа како треба во ситуација кога те газат од сите страни. Излегоа вистински мажи. Посебно ми е мило што им го зедоа Косово на смрдените.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Геноцид сте им направиле на Черкезиве, сте ги избркале за Турција, и сте го населиле селото со Албанци. :D
Иронијата да е поголема јас сум од Черкези, па он нашол да соли прикаски.
Гарани (6 к.)
доселени се од селото Гари кај Прешево.
Ова е од 1965, иначе ова највероватно е моето семејство, мојот татко имал 2 години кога ги броеле.

Инаку черкезите највероватно им направиле геноцид србите, затоа што првиот албанец во Черкези стапнал во 1953 година, а черкезите биле збришани низ балканските војни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom