Како да се помогне на блиска личност која е исмевана од другите?

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Братчето прв пат денес оди на роденден во простор како "големите".Покушав да го убедам некако да не оди, прво дека е најмал од сите, второ ми е многу страв толку деца да не му прават мајтап, заебанции али ептен сакаше да оди.Нема да бидам мирна додека не се врати.Ај упм.
Немој да го спречуваш така ништо нема да се постигне само набивање страв

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 
A

aye

Гостин
Таман си реков ова е интересна тема почнав да го читам првиот пост да видам за што станува збор, стигнав до делот се однесува детинесто и се откажав. Ама морам да прашам.
Со 13 години како да се однесува детето?
Се од корен се променило бре!
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
38
Поени од реакции
26
Заклучи го и чекај да научи како треба да се однесува, па после пушти го. Немој така детето да го пушташ со секој да се дружи. На 13 години кој нема проблеми со врсниците? И тој што ги исмејувае исмејуван од некој. Сите имавме лоши искуства во основно. Пушти го детето нека се опушти и да си најде другарчиња. Го убедувала да не оди на роденден оти ке го истепаат. Стави му ти на детето срав во главата па после чуди се зошто ќе мрази луѓе. Јас и уште мал милион смртници што немаше кој да не чува и ние пораснавме, не се секирај.
 

panta1

Πάντα ῥεῖ
Член од
1 септември 2016
Мислења
7
Поени од реакции
5
То што во карктерот на вашиот брат тое еден вид трнасформација или промена на неговиот карактер додека ја имал таа аномалиа сд последицата на говорот што ја имал пред тоа.

Но со такви лица треба смирено да се разговара со љубов и разбирање, осудувњето или расправијата прават преголема штета врз него.

За мене е фацинантен керкатер на човек кој незнае да врати зло за зло.

Злото може да се победи само со добро.

Се што треба да направи само да го промени дрештвото без многу мислење, теба да си најде другари спрема неговата особина.

https://www.bible.com/mk/moments[DOUBLEPOST=1472766054][/DOUBLEPOST]
Нема врска тоа што прозбере на 6 години.Се си беше океј со него, и тоа и од доктори и психолози беше милион пати потврдено.Мислам нема потреба да напоменам дека на училиште совладува лекции, си учи, скроз нормален си е на тоа поле.
Иначе оди на фудбал 2 години.Не знам како е таму, не сакам да го оптоварувам со прашања, ама мислам нема некои проблеми, какви што се овие во друштво и школо.А за вистински другар, она баш баш вистински нема, мада и на 2 години е глупаво да го барам тоа.Тој период секој со секого е другар..А нема некој физички недостаток, ниту е дебел, ниту преслаб, ниту грд ама баш најнормално дете.Не дека оправдувам било какво малтретирање од која и да било причина, знам какви трауми остава за подоцна тоа, али ете..А и не мислам дека е редок проблем деца да не знаат да вратат и да се срамежливи, само ете зошто кај брат ми излезе така и криво ми е едноставно.И прочитав за физичко малтретирање.Не, никако не е малтретиран на тој начин, да се слчи такво нешто мислам и дека ќе врати(ете незнам).
Дома си е скроз океј, се чепка со сите, си гледаме заедно тв, насмеан си е,и не можеш да сетиш дека крие нешто.Мада на таа возраст не верувам да крие нешто во себе, ако имаше сепак нешто ќе излезе на виделина.Се дешава само ретко да каже глава ме боли ќе спијам(се сеќава дека е нервозен нешто) али јебига на сите им се дешава тоа.
Иначе разговарам со него.Кај ќе забележам дека греши и дека не треба така да реагира, го поправам.Секад сум тука до него за разговор..
И да, не можам да му спомнувам на моите психолог.Никако тоа.Се надевам дека со тек на време ќе се смени, можда ќе поприми и малку од другите деца,стварно не е хумано да седи дома затворен.
То знаќи дека брат тој има добар карктар, смирен е за разлика од тио што го исмејаваат тој е најдобар, кога ќе попорасне ќе биде подобро, секој човек се учи од својата младост.

Само смирено со него баш таков каков што е тој. :)

https://www.bible.com/mk/moments
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom