Како го разбирате светото тројство?

Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Prvo odgovor na dadenoto prashanje te ceka na soodvetniot forum, mojot intelent e dovolno razvien da mozam da odgovoram na povekje prashanja i temi bez da gi mesham na drugi forumi. A na ovoj istiov imash od mene odgovor za Svetoto Trojstvo ama plamnuvash bez da citash.Jas ti objasniv deka Bog e edinstven i go otelotvori Sinot Bozji preku Svetiot duh za da nè spasi i nema da go poftoruvam celiot post, vrati se pa procitaj.
Ti velish "koja mu bila poentata" i "deka mnogu se izmacil" jas na toa ti rekov deka ne sme dostojni ni ti ni jas da mu sudime za nacinot koj Toj go odbral za nashe spasenie i da ni se doblizi. Na krajot na kraishtata jas ne go diskutiram patot na vashiot Alah koj reshil da vi frli eden crn kamen nitu na Muhamed koi propovedal neshta koi se bazirani na sonovi ili predvidenija, i ne go sudam nacinot na koj vie toa go prifakjate.
Lele bre kakva panika te fati!
Mori ti bladas,nemas ama od nisto vrska..Veruvajmi,do sega na site forumi na koi odam ne sum sretnal ponepismena licnost...pa kaj ti davas odgovor??
nema ama nikade odgovor!!

i ne bladaj,ne tresi zeleni..Ti i Intelekt..ko magare od muzika!

a Hristijanstvoto te uci da navreduvas i da klevetis??

Jas sum Musliman...i ke go Slusam Islamot,i nema da go naverduvam Hristijanstvoto!!

no,zapamtija ovaa rabota sega so ke ti ja kazam!!

Site vie hristijanite,kazuvate Ljubigo blizniot,svrtigo drugiot obraz,sakaj,ljubi..itn.itn.!!no zapamti deka toa go ima samo vo Knigata....a,nikako vo Hristijanite...znaci...samo napisani pravila,bez upotreba od sledbenicite!

i,zatoa ne me citiraj..ne sakam da padnam na tvoe nivo!
BNavistina ne sum sretnal,po nepismena licnost od tebe!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.647
...Jas sum Musliman...i ke go Slusam Islamot,i nema da go naverduvam Hristijanstvoto!!...
"Халид ин Валид Хари,
пријатељу стари..."
...имаш ли уште некој виц за денес?

или само не помниш што си пишувал?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
"Халид ин Валид Хари,
пријатељу стари..."
...имаш ли уште некој виц за денес?

или само не помниш што си пишувал?
Jas i koga se shalam ja Kazuvam VISTINATA!

p.S.SAMO Ke te zamolam,da naucish pravopis,moj mali so 1307 skali!:pos2:

P.s.Nikogash ne sum go navredil Hristijanstvoto...a,Hristijanite..mozebi da!

No treba da razlikuvash...ne e isto navreda upatena na Hristijanstvoto i Hristijanot!

Vie site navredi gi Upatuvate kon Islamot!

NE MU SUDI NA ISLAMOT SPORED POSTAPKITE NA MUSLIMANITE..NEGO,SUDIIM NA MUSLIMANITE SPORED ISLAMOT!

Mislam deka ke razberesh!

Poz..Halid ibn Velid!!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Samo ne znam dali ke go docekaat na Isa.a.s.(Isus) koga ke se vrati!

Taka da jas mislam deka ke si umrat so Veruvanje vo Tri Bogovi.koe "Veruvanje"ke gi odnese vo Dzehennem!(Pekol)!!
Што знаеш море ти за Свето тројство? Вие муслиманите едно-две-се за Тројството се фаќате, не дека не можете да го разберете ами не сакате-оти-КРК после:pos2:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Што знаеш море ти за Свето тројство? Вие муслиманите едно-две-се за Тројството се фаќате, не дека не можете да го разберете ами не сакате-оти-КРК после:pos2:

Rubyerd: A sto vsusnost znaci svetoto trojstvo mene licno nemie jasno kako moze da bide 3=1 i 1=3 bidejki vie taka vikate mene toa ne mi e jasno i nemozam toa da go razberam. Inace kako informacija svetoto trojstvo e izmislena rabota i
како догма е утврдено во 325 година на никејскиот собир, што значи 325 години по “смртта” на Исус, на паганинот Константин му текнало да ги обедини паганите и верниците во тогашно време, паганите верувале во светото тројство Озирис, Адонис, Дионис, па го вметнал во чистите христијански записи, со мала измена во името Отецот, синот светот дух, што пак е лукаво прикривање на вистината, за да на некој начин не предизвика буна кај христијаните, а од друга страна да го вметне паганското верување за светото тројство.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ma kakvo trojstvo, Bog e samo eden, ne moze da bidat poveke nitu vo 3 lica.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.647
P.s.Nikogash ne sum go navredil Hristijanstvoto...
Невистина.

Во Христијанството првата божја заповед гласи:
"Јас сум Господ Бог твој, немој да имаш други богови освен мене!"
Ставена е прва, затоа што е најбитна заповед, основна за Христијанството. Неможноста/несакањето да се разбере природата на Бог и самото Христијанство, не ти дава за право да го навредуваш, прогласувајќи го за многубожечка религија (а такви во суштина непостојат затоа што Господ е еден).
...ke si umrat so Veruvanje vo Tri Bogovi.koe "Veruvanje"ke gi odnese vo Dzehennem!...
a,za Trojstvoto,eve jas ti kazuvam deka kaj vas Postojat TRI BOGOVGI...Nikao eden!!
ZNACI VIE SI IMATE POVECE BOGOVI....PARDON.T.E...TRI!!!
Ете ти погоре што е прва заповед и вистина за Христијанинот. Така да долнава и горниве твои конструкции, само ја разоткриваат твојата провокаторска интенција, намерно темпирана во време на еден од поголемите христијански празници.
..a vo vasata Biblija prvo mesto e Blizniot pa Bog!!e,ama Ljubov!!...
(што е на прво место - види горе)
..tuku na koj mu teknalo si pisuval,si odzemal si dodaval..ednostavno receno.si igrale.
Последниве две твои измислици секако "не се" навреди за светата книга на Христијанството.

Поентата е, дека првиот твој цитат (најгоре) е лага или самозалажување.

Еве и една малечка противречност:
P.s.Nikogash ne sum go navredil Hristijanstvoto...a,Hristijanite..mozebi da!
Jas sum MUSLIMAN..I ne mi e dozvoleno da navreduvam!
...освен Христијаните..можеби да:
i ne bladaj,ne tresi zeleni..Ti i Intelekt..ko magare od muzika!
Ej Magde..ti mozes i Gola da odis(So Izvinenie)..
...гола да одиш во црква, Магде, не се рачуна за навреда, затоа што е со извинение. Не, ни на крај памет не ми е да размислувам да ти препорачам како можеш ти да одиш во џамија, дури ни со извинение.
А ни останатите (нехристијаните) не ги забораваш:
...abe ti sestrati i cerkati daj im go ako sakas i na 5 dusi od ednass..neka ti gi muvaat(ili kako sto miluvas da kazis)neka ti gi Eb..t!!...

...More debilu nieden!!!...

...Ne tuku Lupetaj Gluposti..Nacistu Nieden Mutantski!!!!!...

i,zatoa ne me citiraj..ne sakam da padnam na tvoe nivo!
Добро, нема повеќе да те цитирам. Чисто да не се сретнеме на исто ниво.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
lele,pa jas sum bil zakon
:pos2:

Pa,more ti..samo mene da ne me sledish,sto i kako sum pisal!
Toa ti e zadaca a ??

Kolku te placaat a??

no,nejse..samo prodolzi taka..dobro e toa..
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Lele bre kakva panika te fati!
Mori ti bladas,nemas ama od nisto vrska..Veruvajmi,do sega na site forumi na koi odam ne sum sretnal ponepismena licnost...pa kaj ti davas odgovor??
nema ama nikade odgovor!!

i ne bladaj,ne tresi zeleni..Ti i Intelekt..ko magare od muzika!

a Hristijanstvoto te uci da navreduvas i da klevetis??

Jas sum Musliman...i ke go Slusam Islamot,i nema da go naverduvam Hristijanstvoto!!

no,zapamtija ovaa rabota sega so ke ti ja kazam!!

Site vie hristijanite,kazuvate Ljubigo blizniot,svrtigo drugiot obraz,sakaj,ljubi..itn.itn.!!no zapamti deka toa go ima samo vo Knigata....a,nikako vo Hristijanite...znaci...samo napisani pravila,bez upotreba od sledbenicite!

i,zatoa ne me citiraj..ne sakam da padnam na tvoe nivo!
BNavistina ne sum sretnal,po nepismena licnost od tebe!
Konecno!!!!! Te dovedov vo situacija da vregjas da klevetish da neznaesh vekje shto da kazesh osven navredi, padna ti oooooo na kolku nisko nivo!!!!Kolku i da se trudam teshko kje bide ponisko od tebe!!!Ete si go kaza svoeto ne gi sakash Hristijanite i toa e toa.A samiot veleshe jas se zanimavam isklucivo so fakti a ne so kleveta i navredi, neli, Alah taka te uci.Ama sega ne ti ostana nishto vo tvojata pogana usta osven grdi zborovi.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Konecno!!!!! Te dovedov vo situacija da vregjas da klevetish da neznaesh vekje shto da kazesh osven navredi, padna ti oooooo na kolku nisko nivo!!!!Kolku i da se trudam teshko kje bide ponisko od tebe!!!Ete si go kaza svoeto ne gi sakash Hristijanite i toa e toa.A samiot veleshe jas se zanimavam isklucivo so fakti a ne so kleveta i navredi, neli, Alah taka te uci.Ama sega ne ti ostana nishto vo tvojata pogana usta osven grdi zborovi.
:pos2::pos2::pos2:
heheheh.........ova ti se vika Hristijanska Etika!
Zarem za tebe e vredzanje nekoja da ti ja kaze Vistinata??

Pa jas samo ti ja kazav Vistinata i nisto povece...as,ti misli sto sakas i kako sakash...Samo nemoj da misis deka si vo pravo!:pos2::pos2::pos2:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361


Појасно сега ??

Инаку мислам светото тројство сака да покаже дека Бог е во секој од нас , Бог е дел од нас. Бог е во синот , бог е во таткото , бог е во отецот , бог е во сите нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom