Како возвраќате на лошите работи?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да,

Многу пати сме разговарале на тема „Лоши луѓе„, сме разговарале што е причината и од каде произлегува злобата но мислам дека за ова немаме тема:

Како возвраќате на лошите работи?

Лесно е да се каже дека возвраќате со лошо, но не секогаш и секој може и сака да прави лоши работи.

Ви се случило ли да премолчите некогаш? Или пак возвраќате со иста мера?

Или пак има некој што сеуште го почитува она старото и глупо правило ако некој те удри по едниот образ ти сврти му го другиот?
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Зо дупло поголема мера...нема тука трте мрте бре а се фатеш со мене го глеаш господ :vozbud:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37


Лесно е да се каже дека возвраќате со лошо, но не секогаш и секој може и сака да прави лоши работи.

Ви се случило ли да премолчите некогаш? Или пак возвраќате со иста мера?

Или пак има некој што сеуште го почитува она старото и глупо правило ако некој те удри по едниот образ ти сврти му го другиот?​
Имам една основна цел во животот, никогаш да не го изневерам Човекот во себе.Во денешно време ова е екстремно тешко да се реализира.
Кога ме погодуваат човечка злоба и лошотилак, реагирам на различни начини, во зависност од тоа кој бил поводот за да се најдам на нишан.
Ако сум вербално нападната, возвраќам со иста мера, море знам дури и да претерам, ама никогаш не почнувам прва:pipi:
Ако сум нападната со конкретна активност, нечиј интерес против мојот, а јас сум била прва на местото на настанот, т.е имам предност, многу директно и транспарентно го демаскирам лошкото и го испраќам во агол, но не се одмаздувам, сметам дека тоа е губење на време и лична деградација:sakas_ust
Да го свртам другиот образ може само за бакнежче, нема шанси за шлаканица:toe:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Со јадење бурек. Нели, не на кој стигнам, во себе... и обично ми проаѓа ко на кутре и не чувствувам после потреба да се осветувам и да правам драми.:toe:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Враќам... и тоа двојно. Ако некој ме повреди на било каков начин веднаш го враќам ударот и тоа гаѓам таму каде што боли.
 
N

n/a

Гостин
-Импулсивно директно и на пуна снага ако сум испровоциран и малку (читај моментално љут)
-промислено,на дугачки стази и со максимална пресметаност ако сум решил дека некого сакам да закопам.
И ќе го закопам и на погреб ќе му дојдам. :vozbud:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Па на лошото,со лошо ќе вратам некогаш,но не секогаш,затоа што зависи многу од карактерот на личноста што и се "одмаздувам"...Некогаш на лошото знам да вратам со добро,и тоа од причина што кај некои личности повеќе ќе ги боли тоа што ќе чувствуваат вина,односно грижа на совеста,како можат да направат лошо на некому,кога тој им враќа со добро,но тоа е за личности со помек карактер и со поразвиена совест.Но тоа (да вратам со добро) може да се случи и кај другари/ки (кои ми згрешиле ненамерно или сл.) на кои им простувам и моето добро дело нема задни намери...Исто некогаш кога некој е ми направи лошо,едноставно од тој момент го игнорирам како да умрел,односно како никогаш да не бил дел од мојот живот,и тој начин знае некои да ги повреди..Доколку пак се работи за ептен сурова личност,и ми згреши доволно,тогаш ќе треба да се помоли за себе и за неговиот спас,затоа што во тие моменти мојата суровост ќе биде поголема од неговата за милион пати...Но добро е што последното не е толку застапено кај мене,и ретки се луѓето што ми згрешиле до таа мера,па најчесто ги практикувам првите два начина....:pipi:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На лошо......
хе..хе..хе.....:vozbud: нека не си го бара ѓаволот!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796

Или пак има некој што сеуште го почитува она старото и глупо правило ако некој те удри по едниот образ ти сврти му го другиот?
Зошто мислиш дека е глупаво?Јас ги почитувам тие луѓе кои што можат да го направат тоа.Еве јас имам пробано не можев.
Јас реагирам скоро како и сите спрема њутновиот закон на акција-реакција.Со секоја одредена акција кон мене постои и соодветна реакција.
 

LiGLaTa

PartY AnimaL =)
Член од
10 јуни 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
Обично лошото го игнорирам.. нејќам негатвно да влијае на мене.. :pos2: Не се замарам со луѓето што ми прават лошоо.. бидејќи знам дека така уште повеќе ги нервирам.. :baeh:
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Со дисекција на душата!
Не знам дали враќам со иста мера, помалку или повеќе! Знам дека и една мала исекотина боли!
Искрено, никој не ме повредил до сега до таа мера да се претворам во безмилосен душовадник!
Кротце, лека полека, хируршки! Пасив агресив методи!:pipi:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
So ista mera .. kako ti mene , taka jas tebe ..to e moeto moto ( u nekoi slucaevi ) ..a onaa hristijanskta , svrti go drugiot obraz , pogolema glupos zdravje ..ti mene me udri , jas tebe posilno ke te udram .. samo taka !
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Камо среќа секој да ја користеше и да се раководеше со изреката : Ако ти го удрат десниот, сврти го и левиот образ. Поубава поука од тоа нема. А на лошите работи возвраќам со достоинство, крената глава и насмевка. И солзи кога сум сама дома или со најблиските. Ама никогаш, никогаш не сум се одмаздила некому и никогаш не враќам. Доволна казна на тој човек е што зезнал некој друг и што прави некому лошо. Не враќам, затоа што нема ништо да постигнам, кога лошата работа веќе е направена, кога веќе нешто ме повредило, залудно е да враќам на тој што ме повредил. Покажувањето достоинство и рамнодушност кон тој што направил лошо е доволно. Доволно е да не му се исполни душата со тоа што ќе ме види како патам. А тоа значи дека не успеал/а во намерата. Барем така ќе си мисли таа личност.
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
229
Поени од реакции
15
Нема лабаво ! Ова доста кажува, ретко кој трпи срања на своја сметка, ретко кој води сметка за моралот и останатите вредности во денешно време. Така да, нема вртење друг образ.:wink: Секој си ги наплаќа сметките, кога тогаш !
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Научив да не докажувам на никому, ништо. Несакам да разгорувам караници и не враќам. Едноставно собирам и си се жалам кога сум самата со себе. Простувам, ама никогаш не заборавам. И можам да го свртам другиот образ, и ако не заслужиле само да се повлечам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom