Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
значи вакка пред едно 4 недели се собравме со друштво и земавме една цигара (фиш) од чист интерест ... пола цигара испушив нооо само 3-4 пати внесот димот зашо ми беше малце страв иии вчера матичната лекарка ми рече сум требала да идам да испитам крв , крвна слика ...
иии сеа тоа што ми се мота низ глава е дали може тревата да ми ја откријат преку анализата?
Не.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
значи вакка пред едно 4 недели се собравме со друштво и земавме една цигара (фиш) од чист интерест ... пола цигара испушив нооо само 3-4 пати внесот димот зашо ми беше малце страв иии вчера матичната лекарка ми рече сум требала да идам да испитам крв , крвна слика ...
иии сеа тоа што ми се мота низ глава е дали може тревата да ми ја откријат преку анализата?
Една нормална крвна слика (освен по твое барање) не содржи детекција за метаболити од ТХЦ. Тоа се прави преку анализа на урина.

бтв, лавица ич не ти стојт, стај си зајачица :LOL:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
И да сакаш нема да ти откријат тхц , да бе така лесно се открива тоа плус бесплатно :vozbud:
Ќе си платиш убаво ако сакаш да направат таков тест.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
значи вакка пред едно 4 недели се собравме со друштво и земавме една цигара (фиш) од чист интерест ... пола цигара испушив нооо само 3-4 пати внесот димот зашо ми беше малце страв иии вчера матичната лекарка ми рече сум требала да идам да испитам крв , крвна слика ...
иии сеа тоа што ми се мота низ глава е дали може тревата да ми ја откријат преку анализата?
секој месец правам крвна слика, редовно пушам, секогаш поминува супер. крвта може само да ти биде појака, ако јадеш после тоа пушењето. ако гнеташ и килажа ќе качеш. за 2 месеца 3 кила скоро качив :cool:
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Досега само 2 пати у животов имам исчурено по еден кец трева и искрено не сум го осетил тој трип ефект да ми летаат крави пред очи или со креветот да си праам муабет пред легнување, може овие 2 - 3ца членови погоре претеруваат со дозата па го постигнуваат тој ефект...штознам. кога веќе влегов на темава па и да пишам нешо...
 
Последно уредено:

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Досега само 2 пати у животов имам исчурено по еден кец трева и искрено не сум го осетил тој трип ефект да ми летаат крави пред очи или со креветот да си праам муабет пред легнување, може овие 2 - 3ца членови погоре претеруваат со дозата па го постигнуваат тој ефект...штознам. кога веќе влегов на темава па и да пишам нешо...
Правење муабет со кревет пред спиење е шизофренија, а не ефект од канабисот. :LOL:
Канабисот опушта и релаксира, а тоа со летањето крави само хипотетички го мислеше се надевам. :)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Досега само 2 пати у животов имам исчурено по еден кец трева и искрено не сум го осетил тој трип ефект да ми летаат крави пред очи или со креветот да си праам муабет пред легнување, може овие 2 - 3ца членови погоре претеруваат со дозата па го постигнуваат тој ефект...штознам. кога веќе влегов на темава па и да пишам нешо...
ептен првиот пат кога пушев, само се смеев на една коза, не зборев со неа, само се смеев, многу беше смешно, појма немам зошто.

сум рецитирал и поезија еднаш, ама никогаш немам разговарано со неживи предмети :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.260
Поени од реакции
81.418
Досега само 2 пати у животов имам исчурено по еден кец трева и искрено не сум го осетил тој трип ефект да ми летаат крави пред очи или со креветот да си праам муабет пред легнување, може овие 2 - 3ца членови погоре претеруваат со дозата па го постигнуваат тој ефект...штознам. кога веќе влегов на темава па и да пишам нешо...
Лажат, тоа е нај едноставниот одговор.
 
D

Daedalus

Гостин
На "Како влијае марихуаната на здравјето", пишувате колку јако сте се напушиле од ганџата која си ја одгледувате по дома и си давате рецепти за колачи кои воедно се исти ко сите колачи само што имаат трава у нив. Па тоо бе Цецо!!! :pipi:
 
Последно уредено од модератор:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
На "Како влијае марихуаната на здравјето", пишувате колку јако сте се напушиле од ганџата која си ја одгледувате по дома и си давате рецепти за колачи кои воедно се исти ко сите колачи само што имаат трава у нив. Па тоо бе Цецо!!! :pipi:
Good point, време е за ревидирање на темава. Ќе биде под клуч додека не ја средам.
Целуфки до сите :love:

Едит: Темата е повторно отворена за дискусии во врска со влијанието на марихуаната на здравјето, не за размена на рецепти, техники и совети како да растете марихуана по дома, впечатоци од последниот high, а најмалку па од каде и како да купите најдобра марихуана.
Секое мислење кое не одговара на насловот на темата ќе биде избришано.
Ако сакате да дискутирате за работите кои ги наведов погоре отворете посебна тема за одгледување и сѐ останато.
 
Последно уредено:

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Ги изгоревте вештерките. Стварно имаше претерани постови, признавам. Но....
За да користиш медицинска марихуана во Македонија и да сакаш да ти биде лекот без пари, треба да го прифатиш ризикот и да ја одгледуваш дома... Едноставно е, тука на форумов имаме официјален медикал пациент, дечко кој што не крие и на сопствен ризик пишува за позитивните работи кој ги увидел од кога почна да си сади сам марихуана дома. Живее во Франција, далеку е од овдешните закони... итн итн. Позитивно е што не дава ниту едно евро за марихуаната, тоест неговиот лек, дека му помогнала за неговата болест и сега е прероден...
Друг пример, Кили одгледуваше марихуана за сопствени потреби за лек. Ја одгледуваше дома и ете ризикот не му се исплати, го успасија. Сите сме свесни за последиците, не сме пубертетлии. Се надевам дека има уште стотици/илјадници луѓе во МКД што моментално сами одгледуваат дома канабис. Се разбира за медицински потреби и на сопствен ризик. Никогаш не сум агитирал за култивација за илегални работи како на пример продавање! Лекот треба да му биде достапен на секого!!! Макар и за рекреатвина конзумација!!!

Неделава во Бугарија е донесена првата ослободителна пресуда за пациентот кој на сопствен ризик дома одгледувал канабис.
"Четврток, 27 март 2014 – Окружен суд во Бугарија се произнесе со ослободителна пресуда за лице обвинето за поседување и одгледување на марихуана, пренесува news.bg.
Според пишувањата на медиумот, Марин Калчев беше обвинет дека засадил и одгледал две растенија коноп, со кои ги олеснувал симптомите на мултиплекс склероза, од која страда.
Судот наредил експертизa за да се докаже влијанието од лекувањето и всушност тие аргументи биле пресудни за одредувањето на ослободителната пресуда.
По извршените анализи експертите категорично покажале дека употребата на марихуана со лековита цел води до подобрување во симптомите на болеста кај Марин Калчев.
„Во овој случај се намалува чувството на замор и вкочанетост при физичко оптоварување, а има влијание позитивно и на општата здравствена состојба“, се вели во еспертизата и аргументацијата.
Инетересно е што овој случај е судски преседан за Бугарија, но постои изгледна веројатност одлуката на судот да биде основа при разгледањето и одлучувањето на други слични случаи во иднина."

Сите постови поврзани со култивација што сте ги избришале беа напишани со едукациона помисла, ако некој ги сватил погрешно, тој губи. :)
Ај да речеме дека постовите поврзани со последниот хај и слично беа претерување, но сепак ова е тема за марихуана, а не за религија или за математика... :icon_lol:
Да ги изменам зборовите на Исус, кој нема пробано канабис може да фрла со камења по нас. :ROFLMAO:

И на крај, Марихуаната позитивно влијае на здравјето на човекот и со самото тоа треба сите да се охрабруваат да садат канабис за сопствени медицински потреби.
OWERGROW THE PLANET

 

Kajgana Shop

На врв Bottom