Како ви се бендисува American Idiot (Green Day)

Дали ви се допаѓа албумот American Idiot?

  • 1) Да

    Гласови: 31 63,3%
  • 2) Не

    Гласови: 16 32,7%
  • 3) Не знам

    Гласови: 2 4,1%

  • Вкупно гласачи
    49
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Како ви се допаѓаат песните на новиот албум од Green Day.
Мене ми се супер повекето, а најдобри според мене се:
American Idiot
Jesus Of Suburbia
Holiday
Boulevard Of Broken Dreams
Are We The Waithing
Wake Me Up When September Ends

од постарите песни:
Longview
Welcome To Paradise
Basket Case
When I Come Around
Brain Stew:music3:
Good Riddance (Time Of Your Life)
Waiting
Hitchin' A Ride
Jaded
She

е па тоа е отприлика како почесто слушани песни на G.Day од моја страна.

Ве поздравувам со
Longview :party3::music1:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Американскиот идиот е добар албум......Ајде еве ке речам ОДЛИЧЕН!!!:music3:
Од старите ствари........Мој личен фаворит се Kerplunk , Shanenigans.......и неколку песни од Insomniac........
Инаку во последно време многу ми се погоди едно цеде наречено A Punk Tribute To Green Day.........:music3:




П.С.......Полицаецу........Дали ги имаш слушнато B-Side песните од American Idiot???
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
колку и да изгледаат комерцијални со последниот албум, сепак им е многу добар, а за старите да не прајме муабет
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Добар е албумот......али се искомерцијализираа.......
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ја си ги сакам од стално и за стално и не знам што значи "се искомерцијализираа" 'баве, ве!
Дека Месаја, MSV и компанија ќе свират и под мост ќе спијат и тоа многу јако е, пошто не ги интересираат пари, а ги интересираат скупушави појачала и гитарки шо можат со валканите хартии да се набават? Ај, не ми шиткајте ефтини демагогии, да ви поминам со некои илајду евренца под нос, у момент ќе се искомерцијализирате.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
ја кога ке речам дека некој се искомерцијализирал мислам на тоа дека почнувале да ги слушаат и "фолкерчиња" и слични такви што пред тоа не ги интересирало таква музика. што значи музиката многу им забегала накај попизам
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
па сеа е у мода да си ренегејд :)

али ја па баш мислам дека со овој албум се преставија како созреани и во-права-смисла-на-зборот музичари. не секој може да ти долови таков контраст од american idiot и boulevard of broken dreams. и тоа онака, еден по друг идеа како синглови.. а и задњиов спот со (виетнам) ирак не е лош.

а ми текнува на онаа касетката со човечето со зелена коса (или се лажам?!)

али мене у мода поише ми е тиесто. сакам рап. :D
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Да се искомерцијализираш - значи да седнеш да ја праиш песната допадлива за широки народни маси, вклучувајќи и фолкерчиња и сличен шљам, односно све што може да плати за да ти го купи и слуша делото. American idiot е на некој начин откажување од еден континент пазар. И што се луѓето криви ако им се допаднале на некои кои и не припаѓаат на слушателската олигархија? Дај боже да е така, мож ќе се промени менталната структура на сељаштвото околу нас.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
како и да е мене ми се допаѓа албумот, неможам сеа заради некој друг што слуша грин деј а, а после следната песна на плејлистата му е од Стоја, да ги замразам Грин деј
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
То Гижо! Ја користам оваа прилика, да го замолам другарот Офчар да си го зачисти сандачето, оти не моем да му пратим порака. Фала.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
све спам од промискуитетни дами. избришав.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Гижо напиша:
колку и да изгледаат комерцијални со последниот албум, сепак им е многу добар, а за старите да не прајме муабет
А што е лошо ако изгледаат или се комерцијални? :zid:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Не

MSV напиша:
П.С.......Полицаецу........Дали ги имаш слушнато B-Side песните од American Idiot???
Немам слушано, ако сме on line во исто време, прати некоја преку yahoo mess. Верувам дека се добри. Поздрав.
 
Член од
11 ноември 2005
Мислења
316
Поени од реакции
6
AJ PRVOBORECOV NEKA KUTI

GREEN DAY SE ZAKON (pokraj toa sto se iskomercijaliziraa) A OD AMERICAN IDIOT NAJVISE MI SE SVIGA HOLIDAY
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
А ти, да прочиташе прво шо има првоборецот напишано, м?:icon_roll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom