Каков фотоапарат имате?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Двата апарати се многу слични и нивната примарна намена е “travel“ значи да ти стои во чанте (преголеми се за во џеб и да си сликаш интересни работи онакак за личен ќеиф и задоволство. Секако дека и портрети ќе слика али мислам дека портрети во затворен простор, при послебо светло - нема да испаднат за на изложба. Ваквите апарати имаат мака со фотографирање при слабо светло така да резултатите му се позрнести, поматни, без детали и со избледени боји од колку кај апарати од повисока класа, а нивните вгадени блицеви не се од голема помош.
Јас би го зел 160 ска пошто е понов модел, има некои подобрувања од 150ка
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Ахам фалати Let 3 ми го препорачаа овој затоа барав совет од искусен. Имам уште неколку прашања дали е добар Canon EOS 1100D и дали може да се најде половен ама да е добар и која му била цената одприлика...?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ахам фалати Let 3 ми го препорачаа овој затоа барав совет од искусен. Имам уште неколку прашања дали е добар Canon EOS 1100D и дали може да се најде половен ама да е добар и која му била цената одприлика...?
на Реклама5 го има за 20.000 (сигурно може и подолу да се исценка). 1100 е најдолната категорија на ДСЛР апарати од канон али и тие се многу пати подобри од тие малите поинт енд шот или просумеи (каквои што бараше од почеток)
Јас лично имам за продавање канон 450 со кит објектив 18-55 со батери грип, додаток за телефото и додаток за макро и широкоаголно. Се заедно - 350 евреи. Пред месец дена му сменив комплет перде со механизам така да тука си рает за уште доста години штракање. Тој апарат има направено слики кои појдоа на околу 12 меѓународни и домашни изложби и 2 самостојни изложби. Башка имам и други објективи али го давам за сега Сигма 24-70 макро ф2,8 цена 350 евра стар година ипол (во продавница е околу 600)
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Ахам во pixplus 21 000 е нов зборувам за 1100ката... иначе ќе собирам пари за подобар може и за твојот ако не го имаш продаено до тогаш дека ако купувам да купам нешто добро не само да купам некаков.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Која е разликата помеѓу DSLR и Mirrorless апаратите ?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Која е разликата помеѓу DSLR и Mirrorless апаратите ?

Двата типа дозволуваат мењање објективи, само шо DSLR имаат оптички вјуфајндер шо проектира слика користејќи го објективот и ја насочува со огледало и призми (као апаратите на филм), додека мирорлес, немаат огледалца и срања у вјуфајндерот (ако уопште го има) има дисплејче и сликата шо ја глеаш иде преку сензор.

генерално мирорлес апаратите се поскапи од дслр за тоа шо го нудат, но се покомпактни. Поголемиот дел од објективите шо се праат за мирорлес можат да се користат на дслр со адаптер, но не моеш да користиш објективи од ДСЛР на мирорлес. Факт е дека објективи за дслр има многу повеќе, многу поквалитетни, додека тие за мирорлес се као да кажам, просечни, еквивалентни на кит објективите на ДСРЛ апаратите.

Мирорлесите у секој случај се боље од идиотите, со класи подобри, пошо ти ги даваат сите механички опции, и сензор како на DSLR во пакување од компактен апарат, со ограничување на објективи. Фотографите најчесто ги користат мирорлесиве со 35мм објектив као апарат шо ќе го носи секаде со него, пошо моеш у џеб да го пикнеш, наместо да носиш торба со дслр. Ипак, мирорлес ретко може да биде замена за дслр, а и 80% од дслрите се помоќни од најмоќните мирорлеси.

As far as I know that is.
--- надополнето: 12 август 2013 во 23:43 ---
Ахам во pixplus 21 000 е нов зборувам за 1100ката... иначе ќе собирам пари за подобар може и за твојот ако не го имаш продаено до тогаш дека ако купувам да купам нешто добро не само да купам некаков.

Не претерувај додуша. Многу луѓе познавам шо се имаат улетано така и после им фаќа прашина апаратот. Прво мора да сфатиш дека е предизвик штракање со DSLR, наравно ако планираш да го извадиш од ауто. Со поинт енд шут е лесно (не за џабе така се викаат) си се адаптира самиот за секоја пригода и штрак, тоа е тоа. Со DSLR еден сетинг ако промашиш матноќи, горења шо сакаш ќе најдеш на фотките. Муабетов ми е, не да бегаш од дслр ко од огин, туку ќе треба трпение дур научиш како идат стварите.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Двата типа дозволуваат мењање објективи, само шо DSLR имаат оптички вјуфајндер шо проектира слика користејќи го објективот и ја насочува со огледало и призми (као апаратите на филм), додека мирорлес, немаат огледалца и срања у вјуфајндерот (ако уопште го има) има дисплејче и сликата шо ја глеаш иде преку сензор.

генерално мирорлес апаратите се поскапи од дслр за тоа шо го нудат, но се покомпактни. Поголемиот дел од објективите шо се праат за мирорлес можат да се користат на дслр со адаптер, но не моеш да користиш објективи од ДСЛР на мирорлес. Факт е дека објективи за дслр има многу повеќе, многу поквалитетни, додека тие за мирорлес се као да кажам, просечни, еквивалентни на кит објективите на ДСРЛ апаратите.

Мирорлесите у секој случај се боље од идиотите, со класи подобри, пошо ти ги даваат сите механички опции, и сензор како на DSLR во пакување од компактен апарат, со ограничување на објективи. Фотографите најчесто ги користат мирорлесиве со 35мм објектив као апарат шо ќе го носи секаде со него, пошо моеш у џеб да го пикнеш, наместо да носиш торба со дслр. Ипак, мирорлес ретко може да биде замена за дслр, а и 80% од дслрите се помоќни од најмоќните мирорлеси.

As far as I know that is.
--- надополнето: 12 август 2013 во 23:43 ---



Не претерувај додуша. Многу луѓе познавам шо се имаат улетано така и после им фаќа прашина апаратот. Прво мора да сфатиш дека е предизвик штракање со DSLR, наравно ако планираш да го извадиш од ауто. Со поинт енд шут е лесно (не за џабе така се викаат) си се адаптира самиот за секоја пригода и штрак, тоа е тоа. Со DSLR еден сетинг ако промашиш матноќи, горења шо сакаш ќе најдеш на фотките. Муабетов ми е, не да бегаш од дслр ко од огин, туку ќе треба трпение дур научиш како идат стварите.

Ахам фала ти многу ова како на час по фотографија да бев....:)
Каков апарат би ми препорачал да е добар т,е да вади добри фотографии ?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ахам фала ти многу ова како на час по фотографија да бев....:)
Каков апарат би ми препорачал да е добар т,е да вади добри фотографии ?

Муабетов сеа е, поише е до фотографот него до апаратот коа стануе збор за добри фотки (Isak Keyten would disagree tho xD) ама најубоо ако имаш можност позајми DSLR од некого на 2 недели, види дали ќе ти праи мерак за праење фотки па после земи, ако не, опциите шо ти ги кажа чичо Let 3 се таман, дали 1100D, или неговата 450ка, ама имај на ум дека 450D нема видео. 1100D со меџик лентрн вади релативно добро видео (не е доволно добро да идеш филмои со него да снимаш, ама ќе ти се најде ваљда, зависно од потребите твои).

Исто не е лошо да прочиташ ривјуа на интернет за апаративе шо моеш да ги земеш, и сите ствари шо не ти се јасни, гуглај ги. Коа ќе сфатиш шо значат као значат, ќе се снаоѓаш со апаратот подобро, у принцип ќе знаеш троа подобро као да ги искористиш сите тие срања шо ги нудат апаративе во дадена ситуација (или бар ќе знаеш дека постојат и ќе имаш представа колку толку шо ти значат).
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455


Денес ми стигна по пошта Nikon D300s. Јес да сум фан на Канон, ама морав :) На работа мака мачев со мојата стара 90ка и решив ако веќе купувам нов апарат тоа да биде подобар од претходниот, и купив класа подобар и троа понов модел :) Кога ќе бидам на одмор планирам да му го искористам целиот потенцијал на апаратот, до тогаш барем работата да ми врви лесно :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268


Денес ми стигна по пошта Nikon D300s. Јес да сум фан на Канон, ама морав :) На работа мака мачев со мојата стара 90ка и решив ако веќе купувам нов апарат тоа да биде подобар од претходниот, и купив класа подобар и троа понов модел :) Кога ќе бидам на одмор планирам да му го искористам целиот потенцијал на апаратот, до тогаш барем работата да ми врви лесно :)
Со здравје да го користиш, оти не го зеде во предвид Канон 6Д?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.455
Со здравје да го користиш, оти не го зеде во предвид Канон 6Д?
Затоа што ми е потребен за работа, а фирмата во која работам има договор со Никон веќе 27 години и бара фотографите за работни потреби да користат Никон камери. Следно на ред е СБ910, можда грип, се мислам за тоа, и после идеме на оптики, најверојатно Сигма со Никон маунт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom