Каков спорт да се избере?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Глеј што те влече. Мене ме влечеше пливањето, го обожавав и освоив одличја и на државно и меѓународно ниво :) глеј што сакаш, иначе обврска ќе ти е.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
хехе, еве јас сум фудбалер, ајде да се пуштиме на 100 метри да видиш дали немам брзина или кондиција, фудбалерите се втори на листата на најбрзи спортисти, а трети на листата на спортисти со најголема кондиција...
Јас не посочив прст кон тебе, друга работа е таа што напишав некои* , значи не сите , само некои кои се бават со професионален спорт, и играат во видни клубови и се *легачи*. И како последна работа ти мене ме предизвикуваш да правиме трка на 100 метри. Ни ме знаеш, ни ме познаваш, тогаш како ќе се тркаме. Како да го предизвикам некого кого не го знаам и познавам. Што ако изгубам ? Таа идеа ти иде во глава?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:14 ---
Глеј што те влече. Мене ме влечеше пливањето, го обожавав и освоив одличја и на државно и меѓународно ниво :) глеј што сакаш, иначе обврска ќе ти е.
Мило ми е, продолжи понатака. (y)
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:25 ---
во спортско-професионална смисла ти си дедо. не постои професионален спортист во светот кој не почнал да се занимава со спорт пред 13-14 годишна возраст, па макар после и го променил спортот
На колку години детево почнало со маратонов? http://kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/104738-Posledniot-maraton-na-Tornadoto-so-turban Јас на дедо ти личам?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:27 ---
Каде можам да ги најдам тие олимписки норми? Знае ли некој?
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
хехе, еве јас сум фудбалер, ајде да се пуштиме на 100 метри да видиш дали немам брзина или кондиција, фудбалерите се втори на листата на најбрзи спортисти, а трети на листата на спортисти со најголема кондиција...
Брзи молим те дај ми линк од тоа истражување каде што фудбалерите котираат на таа позиција?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Брат, така лесно се редат коцките како што замислуваш ти? Тоа *професионално* јас не го мислев во таа смисла да рушам некој рекорд, ами да спортувам во некој клуб каде можеби, и со
надеж да одам понатака. Ова со шахов е зезање, нека ми извинат дечките ама така е. Шахот е умствена работа, а не физичка.
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:02 ---

Тоа, всушност се обидувам да дознаам. Дали може да се запишам некаде, да даде некој конкретно образложение, може, не може, има законска граница, нема законска граница, и така натаму. Само критики и критики(со исклучок на некои).
Ти може да се запишеш секаде посебно ако си ги плаќаш тренинзите ама за врвни резултати ќе ти треба многу талент, уште повеќе работа (секојдневни повеќечасовни тренинзи), добра храна и почетни финансии да патуваш на турнири како и добар тренер. После ако почнеш за заработуваш ќе си ги плаќаш полесно патувањата или ќе најдеш спонзор (што не е лесно) да те финансира.

Ако си толку добар и во олимписки спорт може и државата делумно да те финансира ама не се надевај премногу на таа варијанта.

Да не се повторувам, види за што си најталентиран и почни со тој спорт па ќе видиш како ќе оди.

Пробај, не губиш ништо.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Ти може да се запишеш секаде посебно ако си ги плаќаш тренинзите ама за врвни резултати ќе ти треба многу талент, уште повеќе работа (секојдневни повеќечасовни тренинзи), добра храна и почетни финансии да патуваш на турнири како и добар тренер. После ако почнеш за заработуваш ќе си ги плаќаш полесно патувањата или ќе најдеш спонзор (што не е лесно) да те финансира.

Ако си толку добар и во олимписки спорт може и државата делумно да те финансира ама не се надевај премногу на таа варијанта.

Да не се повторувам, види за што си најталентиран и почни со тој спорт па ќе видиш како ќе оди.

Пробај, не губиш ништо.
Еве нешто поконкретно, ти благодарам :). Ајде кој знае друг нека пиши, ако знае за олимписките норми нека стави линк.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Еве нешто поконкретно, ти благодарам :). Ајде кој знае друг нека пиши, ако знае за олимписките норми нека стави линк.
За секој спорт нормите се различни во зависност од спортот и правилата. Но мислам дека во моментов си многу далеку од олимписко ниво, поради тоа насочи се повеќе кон некои помали рамки на натпреварување.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
За секој спорт нормите се различни во зависност од спортот и правилата. Но мислам дека во моментов си многу далеку од олимписко ниво, поради тоа насочи се повеќе кон некои помали рамки на натпреварување.
Ок, јас го знаам тоа само да направам една споредба за тоа :) , дали ме бива или не, затоа прашав.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ок, јас го знаам тоа само да направам една споредба за тоа :) , дали ме бива или не, затоа прашав.
Абе другар, има полно што ги бива ама се далеку од нормите. Затоа ти викам шо те влече - тоа.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Јас не посочив прст кон тебе, друга работа е таа што напишав некои* , значи не сите , само некои кои се бават со професионален спорт, и играат во видни клубови и се *легачи*. И како последна работа ти мене ме предизвикуваш да правиме трка на 100 метри. Ни ме знаеш, ни ме познаваш, тогаш како ќе се тркаме. Како да го предизвикам некого кого не го знаам и познавам. Што ако изгубам ? Таа идеа ти иде во глава?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:14 ---

Мило ми е, продолжи понатака. (y)
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:25 ---

На колку години детево почнало со маратонов? http://kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/104738-Posledniot-maraton-na-Tornadoto-so-turban Јас на дедо ти личам?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:27 ---
Каде можам да ги најдам тие олимписки норми? Знае ли некој?
http://en.wikipedia.org/wiki/Athletics_at_the_2012_Summer_Olympics_–_Qualification
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Јас не посочив прст кон тебе, друга работа е таа што напишав некои* , значи не сите , само некои кои се бават со професионален спорт, и играат во видни клубови и се *легачи*. И како последна работа ти мене ме предизвикуваш да правиме трка на 100 метри. Ни ме знаеш, ни ме познаваш, тогаш како ќе се тркаме. Како да го предизвикам некого кого не го знаам и познавам. Што ако изгубам ? Таа идеа ти иде во глава?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:14 ---

Мило ми е, продолжи понатака. (y)
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:25 ---

На колку години детево почнало со маратонов? http://kurir.mk/sport/ostanati-sportovi/104738-Posledniot-maraton-na-Tornadoto-so-turban Јас на дедо ти личам?
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 20:27 ---
Каде можам да ги најдам тие олимписки норми? Знае ли некој?
Те разбрав како да имаш некоја критика кон брзината и кондицијата на фудбалерите... затоа...
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
На 19 години професионално можеш да успееш у шах. Или куглање.
 
2

~2A

Гостин
Ептен го потценувате шахот затоа што не знаете да играте. Затоа што сте навикнати пиуните да ги истерат што е можно понапред и први вие да ја почнувате партијата со бели.
Шахот чаршиски кажано е "чакија на мозоко" што во превод јас би го преведил како разбистрување/вежбање на мозокот. Со шахот го вежбаш мозокот да изнаоѓаш начини како да се извлечиш кога ќе бидиш во тесна ситуација дали во игра или во реалниот живот.
За шах да играш потребно е првин талент/памет, па потоа вежбање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom