Каква е емотивната приврзаност на мачките со своите сопственици?

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.338
Поени од реакции
8.930
Имаш мачка?Сигурен си дека кога ќе ја оставиш дома не излегува да скита по улици?

Имам да, најчесто дома ги чувам зошто дома им е најубаво, а што ако излезат надвор, забрането да не е? :) И ние сакаме да излеземе, зошто и мачката да не излезе во близина? Башка не знам што ми го поставуваш ова прашање, ти рече дека мачките биле нечисти бидејќи јаделе глувци, а јас ти велам дека кучињата си го јадат изметот. Јас немам ништо против ни кон кучињата ни кон мачињата, сакам да ги чувам, да можам повеќе да чувам, (како што заслужуваат нели) би чувал.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.002
Имам да, најчесто дома ги чувам зошто дома им е најубаво, а што ако излезат надвор, забрането да не е? :) И ние сакаме да излеземе, зошто и мачката да не излезе во близина? Башка не знам што ми го поставуваш ова прашање, ти рече дека мачките биле нечисти бидејќи јаделе глувци, а јас ти велам дека кучињата си го јадат изметот. Јас немам ништо против ни кон кучињата ни кон мачињата, сакам да ги чувам, да можам повеќе да чувам, (како што заслужуваат нели) би чувал.
Сега има технологија,закачи и камера на врат па кога ќе се врати дома немој да се разочараш ако ја видиш како влегува во контејнер,како кине кесе поно со ѓубре и каде се скитала.Па после земи погалија и поиграј си со неа
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.338
Поени од реакции
8.930
Сега има технологија,закачи и камера на врат па кога ќе се врати дома немој да се разочараш ако ја видиш како влегува во контејнер,како кине кесе поно со ѓубре и каде се скитала.Па после земи погалија и поиграј си со неа

Ахаха добар си да :D кај мене во кујна влегува па не смее да јаде ако не и дадам, по контејнери ќе јаде.. :) Мачките бараат храна по контејнери, исто како што бараат и луѓето кои за жал немаат како да дојдат до парче леб. Истото го прават и гладните кучиња...Ако со ова сакаш да кажеш дека мачките се валкани, а кучињата се педантни ти напишав погоре два пати што прават и кучињата, ама ајде цело време си ги вртиш муабетите..:)
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.806
Имаш мачка?Сигурен си дека кога ќе ја оставиш дома не излегува да скита по улици?

Имам. Поприлично сум сигурна дека не излегува, пошто не му кажуваме кај ги чуваме резерва клучевите од влезна врата, а и све мислам дека баш и не би се снашол сам да си викне лифт.

Еве, мојот не излегува, има други што излегуваат и што треба тоа да значи? Не ја потврдуваш никаде теоријата дека мачката е „највалканото суштество“. Твоја работа ако не сакаш мачки, ако ти се језиви или што и да ти се. Ама дека се валкани - не се. Напротив.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.002
Ахаха добар си да :D кај мене во кујна влегува па не смее да јаде ако не и дадам, по контејнери ќе јаде.. :) Мачките бараат храна по контејнери, исто како што бараат и луѓето кои за жал немаат како да дојдат до парче леб. Истото го прават и гладните кучиња...Ако со ова сакаш да кажеш дека мачките се валкани, а кучињата се педантни ти напишав погоре два пати што прават и кучињата, ама ајде цело време си ги вртиш муабетите..:)
Имам. Поприлично сум сигурна дека не излегува, пошто не му кажуваме кај ги чуваме резерва клучевите од влезна врата, а и све мислам дека баш и не би се снашол сам да си викне лифт.

Еве, мојот не излегува, има други што излегуваат и што треба тоа да значи? Не ја потврдуваш никаде теоријата дека мачката е „највалканото суштество“. Твоја работа ако не сакаш мачки, ако ти се језиви или што и да ти се. Ама дека се валкани - не се. Напротив.
Немам намера да ве разубедувам во погрешната перцепција
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.319
Поени од реакции
29.041
Кучињата се покорни кој газдата, а мачките не. Имаат неверојатно-преголема гордост и нивната доверба тешко се добива. Исто како со поопасните раси на кучиња, каде тие се авторитетот а вие одите по нивните желби, така нешто е со мачката. Ако се поставите како авторитет,врската ќе се сведи на хранење,повремено галење и огромна тврдоглавост и незаинтересираност од нејзина страна.Ако успеете да ги придобиете тогаш станува збор за една длабока емотивна врска.
Сепак за мене мачките се на прво место и ги сметам попаметни. Мачките ги има на секој предел од земјината топка и толку добро се снаоѓат што кучињата не би го издржале истото.
Значи, твоја сугестија за подлабока емотивна поврзаност е: сопственици, покорете им се на своите мачки?
Супер, дали мора да си ставиме каивчиња околу врат, или може и вајрлес да им носиме храна и да ги галиме на повик?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.030
Поени од реакции
3.355
Зошто толку потенцираш за мачките дека се грациозни, како кучињата да не се?!
Прво.. ова што го кажа за кучињата, уствари важи за мачките. Тотално го утна описов за кучињава, уште подоле наведуваш дека чуваш две кучиња, а збориш како никогаш во живот да не си чувала куче.

1. Кучето нема да јаде од секого..
Мачка ќе касне..
2. Кучето нема да те заборави дури ни по неколку години (ако не те види)
Мачка ќе те заборави
3. Кучето ти покажува љубов и верност дури и кога ќе го казниш/удриш
Мачката не го прави тоа, дури имаат обичај да бидат одмаздољубиви.. па да ти вратат мило за драго
4. Кучето може да умре од тага по сопственикот
Досеа не сум видела мачка да умре од тага за сопственик
5. Кучињата подобро се снаоѓаат со деца и никогаш не се љубоморни на нив
Додека има многу случаи на мачки кои нападнале деца.. факт е дека не ги толерираат и не се баш најдобри миленици доколку имаш мало детенце дома.

Можам да набројувам до бескрај... поентата е дека кучињата се далеку подобри миленици од мачките и кога станува збор за приврзаност, лојалност, љубов и интелект, кучињата се во предност. Спомна и за паметот.. кучињата се далеку попаметни од мачките... споредбата меѓу нив е смешна и мислам дека не треба воопшто ни да се разговара за тоа.
--- надополнето: 16 декември 2013 во 13:10 ---
Девојче во мојот живот ретко сум бил без куче, од пикинејзер преку лабрадори, хаски, вучјаци па до обични џукели и сите сум ги сакал и чувал како луѓе да се, е сега:
1. Кучето дека нема да јаде од секого ако е без дресура чисто сумњам, а досега несум имал куче со некоја посебна дресура, имав и случај каде хаскито комшијата ми го отру, исто и мачка јаде од секого, но секогаш ке избере од оној кој ја чува.
2. Можеби нема ниту кучето да ме заборави но исто се случува и со мачка, дури кога умре дедоми старата мачка што ја имаше на погребот изгледаше од жал морбидно и после некое време непројде ни цела недела ја снема (умре најверјаотно).
3. за ова си во потполно право али па да ти кажам искрено и тоа ми се свиѓа кај овие животни знаат да се тргнат кога ги удриш.
4. ова ти го опишав под ред бр.2.
5. и за ова си во право, но факт е дека мачките колку и да се љубоморни на децата тие секогаш се тргаат на страна и не ги дираат, додека имаш примери каде кучиња напаѓаат деца за храна и остали работи.
Плус би додал каде каде мачките се полесни за чување, помалку бељи прават и се многу похигиенични, скоро и да немаш никакви обавези со нив, додека ако сакаш да чуваш куче ке мора да одвоиш доста време за да му се посветиш...

Немој да ме сватиш погрешно голем љубител сум на животните и кучиња и мачки, но за мене нема поубаво животно и пограциозно животно од мачка.
 
Ч

Чај

Гостин
Значи, твоја сугестија за подлабока емотивна поврзаност е: сопственици, покорете им се на своите мачки?
Супер, дали мора да си ставиме каивчиња околу врат, или може и вајрлес да им носиме храна и да ги галиме на повик?

Нормално дека не:) Во подруга смисла ми беше кажано,како што дресерите предупредуваат за одредени раси на кучиња како питбул, тие се авторитетот.
Мачките се индивидуалци и можат сами да се снаоѓаат,кучињата не,тие се поврзани со човекот како што се во природата во глутница. Моето искуство со мачките го докажува токму тоа, мачката има некоја “гордост“ или што знам како да речам,но секогаш си го следи инстиктот и не припаѓа никаде,сама со себе си е друштво.Кучињата имаат потреба да припаѓаат некаде,затоа и на видеото кучето го бара сопственикот а мачката ужива.
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Значи, твоја сугестија за подлабока емотивна поврзаност е: сопственици, покорете им се на своите мачки?
Супер, дали мора да си ставиме каивчиња околу врат, или може и вајрлес да им носиме храна и да ги галиме на повик?
... Може да го тапшаш на двете страни:
Шо е боље емотивна поврзаност:
-Сопствениците да се покорат на своите мачки?
-Кучињата да се покорат на своите сопственици?

Немам моментално мачка, меѓутоа сум чувал 4 години, но поради одредени алергии кај брат ми, мораше да ја подарам. Кучиња сум чувал, такоџе.

Не барам емотивно да се поврзувам со животните, у стилот, ги ранам, па тие МОРА да ме сакаат како резултат. Ми се свиѓа индивидуалноста на мачката, можда некој такво суштество ќе го смета погано, а ја го сметам за малу понезависно а од таму, и од моја гледна точка поинтелигентно. Мачката и е убаво да ја гледаш, да ја пазиш, раниш и галиш и има канџи шо ги вади ако не и е ок, мњаука кога има потреби (а нема пристап никаков друг до храна/вода/билошо), но многу јасно дека ќе продужи со својот живот и ќе се бори за опстанок ако сопственикот не си ги води обврските ко шо треба. Значи не постои безрезервна љубов кај мачка. Факат.

Од друга страна го имаме кучето. Кога имавме куче, се осеќав ко да имам дете од 3 години шо ме гледа како господ. И ментално се развива до оваа возраст и нишо поише. Ја го тепам, тоа ќути, згрешило. Ја ќе го остам без храна, тоа ќути, мисли згрешило. Ја ќе си дојдам од факс, тоа среќно, еј, се врати, да ме види мене, не ме оставил! За мене, тоа е роб.
Ја имаме и продуктивноста на кучето, нели, било ловец, било чувар, било не знам шо. Епа ете, јас сум човек, јас сум себичен, и ќе си земам куче да ме чува. Љубов беше тоа, или гледаме од аспект корист, зашо би имал милениче?

Ја мачка земав, дека се осеќав дека сакам да пружам љубов. Не е дека мачката не се приврзува, поише е тоа дека клипчево шо го пушти малу е пристрасен тест за доказ на љубов. У мојот случај ја гледав некаков вид на љубов. Мачката јес да си играше постојано со брат ми, и јес да не скокаше ко лудача со исплазен јазик и уста кога ќе си дојдев, ама ко од авион беше јасно дека беше МНОГУ поприврзана кон мене од аспект на тоа дека кога се движев низ дома, ме следеше мене (независно од тоа дали е наранета, независно од тоа кој се наоѓа у собата), кога сакаше да си легне, го бираше 4 од 5 пати мојот скут (независно од тоа кој имаше у собата), и вечерта идеше у моја соба, у мој кревет (независно од тоа дека у куќата спијат петорица со отворени врати). Дополнително, мачката беше непријателски настроена кон гостите.

Да, можда е и до карактер, имав сијамка, ама затоа и целава генерализација е глупа и не претставува никаков доказ за (не)љубовта и (не)приврзаноста на мачките кон сопствениците.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Мачката е добар миленик.Кучето е добар чувар,помошник при лов,трагач,полицаец.Мислам океј е да чуваш џукац ако ти користи,у село дедо ми има два шарпланинци,пиле не може да прелета,не па вук или лисица.Кога иде до колонијалот постариот до него нон-стоп,пред да влезе ќе му рече седи и ова не мрда дур не излеземе.Ни дозволува мене и на татко ми да го раниме,а спрема други е крајно агресивен,недај боже да ми влезеш у двор.Гревота е да чуваш куче за миленик,а плус и јадат многу(не зборам за пекинејзери,пинчеви,чивави не ги сметам за кучиња).Еве чичко ми чува ротфајлер,сигурен сум дека по 50 евра минимум месечно му требаат за да го прехрани,а за што?Да ме лиже и да ми скока коа ќе си дојдам од работа?Напрајте си деца,бар даваат субвенции од влада.
 
A

AnFem

Гостин
Им го обожавам карактерот! Го обожавам фактот дека не му се покоруваат дури ни на оној кој го сакаат. Не, не се арогантни, непокорни се. Правете разлика!
Приврзаноста зависи од луѓето и карактерот на мачето. Јас сум изненадена од тоа колку курле мој е приврзан со нас. Кога го пуштаме надвор и продолжуваме некаде, тој не следи како кутренце, буквално секогаш! Еднаш дури батали една женка и потрча кај мене кога ме виде.

Бевме разделени цел месец. Кога го донесов дома, неговата реакција беше... Ми е жал што не го снимав. :) На секои 10 секунди трчаше кај мене, па кај партнерот. Не знаеше кај кого попрво да се изгали.
Постојано сме заедно и секоја разделба, макар и на неколу саата, тешко ни паѓа. :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.037
Поени од реакции
10.380
Нигогаш не сум сакал мачка бидејќи е најгадното и највалкано суштество на планетава.

Убаво реков јас дека од 2800 поста дали 7 не ти се глупи.
Мислам ало, каде бе со овој коментар во тема со издржани дискусии...
 
На врв Bottom