Каде се иселивте и како?

Член од
29 март 2013
Мислења
4.520
Поени од реакции
4.343
И од каде се досели?
Од Марс е ваљда. То ти е исто како да си херметички затворен во метален кафез со два куфери пари. Топ, имаш пари, али немаш светлина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.875
Поени од реакции
39.321
Од Марс е ваљда. То ти е исто како да си херметички затворен во метален кафез со два куфери пари. Топ, имаш пари, али немаш светлина.
У Германија поинаку грее сонцето?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.429
Поени од реакции
3.687
И од каде се досели?
Од село во град.
Автоматски споено мислење:

Од Марс е ваљда. То ти е исто како да си херметички затворен во метален кафез со два куфери пари. Топ, имаш пари, али немаш светлина.
Подобро отколку роб во туѓа земја.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
908
Поени од реакции
1.475
Каде: Македонија
Како: Зимаш потиш газот учиш и се надоградуваш професионално во ИТ, аплицираш за работа во странсвто и цепаш работа од дома.
касно е за овој начин веќе, ИТ индустрија е у decline поради AI
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.675
Поени од реакции
4.408
касно е за овој начин веќе, ИТ индустрија е у decline поради AI
AI - то е повеќе маркетинг него реалност. Ако успеат да направат AI да разбира контекст тогаш било кое работно место би било заменливо.

П.С Не знам дали сум единствен што не верува во хајпот за AI. За мене e подобар Google ама ништо повеќе.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.520
Поени од реакции
4.343
Подобро отколку роб во туѓа земја.
Како тоа? Чекај... имаш ли твоја фирма во странство отворено што не си „роб„? :)
Извини али базирано на твојов вокабулар тоа „роб„ е сѐ освен во случај да работиш сам за себе :D

Јас не осудувам никого кој останал или заминал, не сите можеме исти одлуки да носиме, на сите ситуацијата ни е различна од Х причини. Али да го игнорирате фактот дека се околу вас се руши и тоне, и да викате „ДОМА СИ Е ДОМА„ е малку... ајде слепо би рекол.
Не е се во тоа колку заработуваш, туку каде дишеш, се образоваш и се репродуцираш што е најважно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.320
Поени од реакции
4.743
Од село во град.
Автоматски споено мислење:



Подобро отколку роб во туѓа земја.
Ako veke si ja naredil za stranski klient i rabotis od doma koja e potrebata za migracija selo grad? Ili videte me mozam


I da u pravo si zasto da si rob u tugja zemja koja mozes da podmituvas lugje vo svojata za deteto u gradinka da ti ide, da ides u policija i da ti zboram na jazik koj e nerazbirliv za tebe zasto taka im se saka, da vadis dokumenti kako primer izvod so gresni podatoci i da ti recat deka e tvoja greska a ne nivna
Da plakas za zdravstvo a da se lecis na privatno zasto na drzavno nit sakas da ides bolje bolen da bides nit pa i za toa nikakvoto termina ke ti dadat odkoga ke pocines ...

Morav da ja skratam listava za da ne im odzemam mnogu vreme citajki na drugite
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
Ako veke si ja naredil za stranski klient i rabotis od doma koja e potrebata za migracija selo grad? Ili videte me mozam


I da u pravo si zasto da si rob u tugja zemja koja mozes da podmituvas lugje vo svojata za deteto u gradinka da ti ide, da ides u policija i da ti zboram na jazik koj e nerazbirliv za tebe zasto taka im se saka, da vadis dokumenti kako primer izvod so gresni podatoci i da ti recat deka e tvoja greska a ne nivna
Da plakas za zdravstvo a da se lecis na privatno zasto na drzavno nit sakas da ides bolje bolen da bides nit pa i za toa nikakvoto termina ke ti dadat odkoga ke pocines ...

Morav da ja skratam listava za da ne im odzemam mnogu vreme citajki na drugite
Bitno se gordi Makedonci, bezrazlika deka se gragjani od vtor red vo svoja drzhava (y)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.488
Поени од реакции
5.505
Не е се во тоа колку заработуваш, туку каде дишеш, се образоваш и се репродуцираш што е најважно.
Се сложувам со тебе делумнои.
Не е може ова правата тема за ваква дискусија ама верувај кај и да си во светов имаш лоши страни. Само работата е во тоа што во Македонија си ги знаеме тие лоши страни а на пример во Германија/Америка не ги знаеме до толку.
Ако сакаш и уште по микро ќе идеме, јас во Скопје ги знам лошите страни на градот а во Велес или Битола на пример не ги знам.

Генерално секаде има проблеми, не е битно дали е Берлин, Скопје или Њу Јорк. Не се сложувам само со тоа „не е се во тоа колку заработуваш“ со добар месечен прилив каде и да си моеш убаво да живееш и да се дистанцираш од многу работи што не сакаш да ги глеаш.
Да не се лажеме во Германија не цветаат рози, мислам цветаат, само трњата ги глеаш коа ќе ти дојдат розите во рака. :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.781
Се преселив во Илиноис пред нешто повеќе од 10 години, не извлекоа на лотаријата од втор пат, не беше лесно, јас бев дома со децата две години, додека се средат и осеќаат ОК во нова средина и со јазик, после се вработив се запишав во школо, сега сум сестра и така, животот не е лесен каде и да си, само можностите и условите за живот се поинакви, тука има Македонци на куп, кога одиме за празници на црква мал миљон не има, колку се дружиме тоа е друга работа, нормално обврски и работа друг начин на живот носат. И многу е битно кога ќе дојдеш да имаш некој првите неколку месеци да ти помогне околу наоѓање куќа и да се средиш потоа не е толку страшно.
 
Член од
17 јуни 2022
Мислења
95
Поени од реакции
314
Bitno se gordi Makedonci, bezrazlika deka se gragjani od vtor red vo svoja drzhava (y)
Ама битно во европа, ВБ, УСА не си граѓанин од 10ти ред. Си емигрилал, по 10 години си добил и државјанство, во меѓувреме жена, деца итн. И доаѓа муџата абдул и не смееш лошо да го погледнеш бидејќи има поголеми права од тебе, да ти ја побара и жената ќе треба да му ја дадеш, што да правиш прогресивно општество. Тоа што ќе растури фамилии со дрога и што ќе заколе неколку ќафири нема везе тоа е само колетерална штета.

Битно се отселил он од Македонија, плука се што е повржано со неговата родна земја, ама битно не си граѓанин од втор ред во својата држава него од десетти во Германистан. (y)

Фан фект: Сами сте си криви што сте граѓани од втор ред во сопствената држава.Да ли сте се запрашале зошто се чувствувате така и да ли сте пробале да го смените тоа?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.236
Каде: Македонија
Како: Зимаш потиш газот учиш и се надоградуваш професионално во ИТ, аплицираш за работа во странсвто и цепаш работа од дома.
Од село во град.
Автоматски споено мислење:



Подобро отколку роб во туѓа земја.
Vija covek go ispustime ka deleme medalji za narodni heroi. Jovanke, daj sea izvadi od tasnata od tija zlatnite medalji.

Vidi so ubavo mu stoe, daj uste edna.

Кур те боли што секој ден фрчат постови дека некој собира донација за да се лекува, што на зима си во топ 5 најзагадени градови и живееш во регион меѓу највисоките во листата со карциногени заболувања, што на лекар им даваат вода наместо хемотерапија, грицкај си лајчето и чалами се наоколу како си ИТ ;)
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
998
Поени од реакции
666
Ама битно во европа, ВБ, УСА не си граѓанин од 10ти ред. Си емигрилал, по 10 години си добил и државјанство, во меѓувреме жена, деца итн. И доаѓа муџата абдул и не смееш лошо да го погледнеш бидејќи има поголеми права од тебе, да ти ја побара и жената ќе треба да му ја дадеш, што да правиш прогресивно општество. Тоа што ќе растури фамилии со дрога и што ќе заколе неколку ќафири нема везе тоа е само колетерална штета.
Кога ќе слетам USA, ми викаат "welcome home". Кога ќе слетам Мк, однесување 0, зјапаат во куфери ко за нив работи да носиш, дрски, некултура на велико. Во споредба како ме третира Македонија, сум 1ви ред Американски граѓанин. А со 1виот ред доаѓа и 2ри амандман :). Муџа не изиграва шизик во УСА, инаку добива бонус олово.

Битно се отселил он од Македонија, плука се што е повржано со неговата родна земја, ама битно не си граѓанин од втор ред во својата држава него од десетти во Германистан. (y)
Кога има за плукање, ќе се плука. Македонско здравство, лол, дај не ме смеј.

Фан фект: Сами сте си криви што сте граѓани од втор ред во сопствената држава.Да ли сте се запрашале зошто се чувствувате така и да ли сте пробале да го смените тоа?
Сме пробале многу пати. Затоа и заминавме. Ти мислиш животна цел ми беше странство да бидам подалеку од фамилија?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.970
Поени од реакции
8.075
Кога ќе слетам USA, ми викаат "welcome home". Кога ќе слетам Мк, однесување 0, зјапаат во куфери ко за нив работи да носиш, дрски, некултура на велико. Во споредба како ме третира Македонија, сум 1ви ред Американски граѓанин. А со 1виот ред доаѓа и 2ри амандман :). Муџа не изиграва шизик во УСА, инаку добива бонус олово.
Ne deka sum protiv tvoeto mislenje, ali ke se fokusiram na boldiranoto, ako nesto ne mozam da se poplacam bas tuka, ne znam kako ama pokraj site komentari od taa priroda jas dosega ne mozam da se pozalam kako sum bil precekan, ne znam kako ama 3 pati so red sto sum odel vo MKD, nikogas ne me ni proverile ,samo "odi odi". Posledniot pat , poslednovo leto, me gleda eden so deca, eden kup kuferi, tasni, i.t.n , i mi vika od kaj ides ? Vikam "AUS", prodolzuva "odi niz ovaa vrata" mi pokaza edna druga vrata na leva strana namesto pravo kade sto odea site. Si mislam vamu sigurno e za NE EVROPJANI, izleguvam , se gledam nadvor. Ni mene ne mi se veruvase.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom