Каде да ја најдам музиката користена во Македонски Народни Приказни?

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Каде да ја најдам музиката користена во Македонски Народни Приказни, со години ја барам па затоа ја отварам оваа тема....
Ми треба музиката користена во старите епизоди на македонски народни приказни, Тв Скопје
снимано 89-93 таа музика што ја барам беше во завршетокот, имаше една черга и таа музика идеше во позадина.
Или па ако некој знае кој ја компонирал тогаш музиката, ако не ќе појдам до МРТВ.
Фала на сите однапред....
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Собирам македонски песни, за да правам видеа за презентација на Македонија... :P
--- надополнето: Sep 17, 2011 12:34 PM ---
инструментална музика пред се :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Собирам македонски песни, за да правам видеа за презентација на Македонија... :P
--- надополнето: Sep 17, 2011 12:34 PM ---
инструментална музика пред се :)
Ama brat, muzikata vo makedonskite prikazni e mesana ... sekakva muzika od sekakvi artisti, od betoven pa nagore se do naste artisti .... somnitelen si mi :p priznaj si deka ne ti e zatoa muzikata hahahahhahahahahhhaha :p :p :p

Ako ti treba prezentaija za makedonija so nasa muzika, togas zemi go kiril dzajkovski, mizar, anastasija ;) .....
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ми треба музиката користена во старите епизоди на македонски народни приказни, Тв Скопје
снимано 89-93 таа музика што ја барам беше во завршетокот, имаше една черга и таа музика идеше во позадина.
Или па ако некој знае кој ја компонирал тогаш музиката, ако не ќе појдам до МРТВ.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Ми треба музиката користена во старите епизоди на македонски народни приказни, Тв Скопје
снимано 89-93 таа музика што ја барам беше во завршетокот, имаше една черга и таа музика идеше во позадина.
Или па ако некој знае кој ја компонирал тогаш музиката, ако не ќе појдам до МРТВ.
Побарај мислам дека тоа што го бараш е Вангелис.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да ти помоганам мислам дека некои од овие беа :Вторава е сигурно од “ Тврдокорни “ :)
Да фала премногу уште да ја најдам таа што беше на крај во македонски народни приказни со чергата - останата ми е во спомен и сакам да ја најдам ... :D
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Јас барам исто така музика од македонските народни приказни веќе подолго време, но она што го барам е, по се изгледа, невозможно да се најде.
Најверојатно се работи за истата музика со „чергата“ од одјавната шпица. :)
Средновековна музика, отсвирена на лути и кавалчиња и некои стари гудачки инструменти.....
Музика слична на оваа:

 
K

kalimer0

Гостин
1. Отвори го на Youtube клипот со приказната и копирај го линкот.
2. Оди на video2mp3.net
3. Залепи го линкот и симни ја приказната како аудио фајл.
4. Во Movie Maker или некоја слична програма скрати го делот од музиката.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Јас не можам да ја најдам чергата на YouTube...
Hip.Hop_MKD, ако ја има приказната, постави видео од неа, на некој можеби ќе му текне.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Јас не можам да ја најдам чергата на YouTube...
Hip.Hop_MKD, ако ја има приказната, постави видео од неа, на некој можеби ќе му текне.
Другар еве ти ја ама многу кратко ја дава,дознај ги имињата приказните од тие години и ќе ги бараме на you tube па после само ќе го пресечеме тоа парче со музиката
http://www.youtube.com/watch?v=-f8mnTUGV8I
Иначе приказнава ти е долги коси краток ум и мислам дека во истите приказни беше онаа кога кралицата ќе бара дворев од коски од сите животинки па Ванчо ќе глуми цар на сите птици БУФ:)))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom