КОРЕНИТЕ НА ПРАИСТОРИСКИОТ ЧОВЕК НА МАКЕДОНСКО ТЛО?!

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Исчитај го Димо целиот пост, ќе го најдеш тоа што го бараш +- некој обичај што го негуваме уште од тоа време :wink:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
TpH_Bo_OkO напиша:
Исчитај го Димо целиот пост, ќе го најдеш тоа што го бараш +- некој обичај што го негуваме уште од тоа време :wink:
Па го прочетов, ама не видов никакви докази, току само некакви зетове и тестове. И каj нас постоjат подобни легенди, со които се "доказува" величието на болгарската цивилизациjа. Не мислите ли што мора да се пишува како исторички факти само това, за кое има безспорни докази? Инаку легендата е многу добра и може дур да се направи филм по неjа. Ке ме извините, но това е моето мисленье. :toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
25
Поени од реакции
0
Dimo BG напиша:
Па го прочетов, ама не видов никакви докази, току само некакви зетове и тестове. И каj нас постоjат подобни легенди, со които се "доказува" величието на болгарската цивилизациjа. Не мислите ли што мора да се пишува како исторички факти само това, за кое има безспорни докази? Инаку легендата е многу добра и може дур да се направи филм по неjа. Ке ме извините, но това е моето мисленье. :toe:
WOOOW, болгарија и цивилизација во една реченица!!!!!

WOOOW!!!!! :vozbud:
 
Член од
14 март 2007
Мислења
64
Поени од реакции
0
Blgarce :tapp:.... Vasi legendi aj ne zaebavaj. Pa da ja nemate nasata istorija, kako sto si ja prisvojuvate ke nemate voopsto istorija. Ke treba da ucite samo za nekoi Prablgari sto dosle od pickesimajcina, za Car Simeon, Boris i neso drugo sitno. Ke nema za sto da ucite, mala istorija ke imate pa zatoa vaka vi odgovara da ja prisvoite nasata za da se catalite kaj ke stignete po svetov. Deka navodno azbukata poteknuva od kaj vas, :nenene: vie ste ja izmislile. Ili nekoj ziveel tuka prethodno dolgo vreme za da oformi takvo nesto, nesto so go imal niz godinite pa se nasle pametnite Kiril i Metodij da ja izmislat:pos2:. Ili pologicno razmisli potsetise kaj bile i od koj region ustvari ja oformile veke 90% oformenata azbuka samo sto dodale nesto na nesto so veke postoelo tuka so vekovi pred vie mockovci da dojdete tuka. :tapp: So dokazi ke vi dokazeme vo godinite sto sledat deka nie sme ja imale taa azbuka sto vie Bugarite ja prisvoivte kako oficijalna, togas vo vremeto na Kiril. Zosto ste bile nepismeni, a nie veke so Aleksandar Makedonski i prethodno sme ja imale.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Друже декодмх, аj да не мешаме историjа со фантастика, а? Едно е да имаш безспорни исторички докази за нешто, а сосем друго - да трескаш разни теории кои да оправдуват сегашното положение, но без никаков доказ.
Вие имате толку општо со античките македонци, колку ние - со античките траки и другите племиња на таа териториjа. Ако вие сте следовници на античките македонци, зошто се фалите со Кирил и Методиј, кои биле словени? Чел сум ваши теории, според които античките македонци никогаш не се словенизирали. По тие теории вие какви сте - антички македонци или словени? Ако сте антички македонци - каде е континуитетот през вековете, каде са доказите дека точно вие сте следовници на античките? Ако сте словени - прашањето е слично - кога античките македонци се словенизирале и зошто? И уште - каде се споменува за македонци како посебен етнос през средните векове? И изопшто - имате ли непротиворечива теориjа за своjот произхот и историјa? Ќе се радувам да jа изложите тука. Поздрав! :smir:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
МАНУ не учи дека Македонија од 4-6 век е словенизирана, колонизирана од словенски племиња. Во историските извори спомнати се македонските словенски племиња Брсјаци- Верзити, Смолјани, Струмјани, Драговити, Сагудати, Ринхини, Велегезити и Венити. Некои етнички македонски групи во состав на македонската нација како Мијаците, никогаш не се спомнати како словенско племе. Но, македонските историчари, дали од незнаење, незаинтересираност или наклонетост кон источниот или северниот сосед не ја лоцираат татковината на македонските словени, за да не се расипе чувството дека сме еден словенски народ со Србите и Бугарите.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Dimo BG напиша:
Вие имате толку општо со античките македонци, колку ние - со античките траки и другите племиња на таа териториjа.
А зашто мислиш че нјамаме ништо обшто с траките. Те к'де са изчезнали според теб - да не са се изпарили в' в'здуха. Как така славјаните не можаха да уништожат античните даки в днешна Рум'нија, територија којато е авантпост преди преминаване на Дунава, а са уништожили до последнија човек жителите на Мизија, Тракија, Македонија и Епир ?
Има нешто гнило ("у државе Данској") не мислиш ли ... Македонската историја е п'лна с митове, но и нашата особено средновековната, не и отст'пва по залитанија и фантасмагории.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Не бе, според учењето на оние кои ја застапуваат тероијата на „словенизмот” античките Македонци, едноставно ги снемало...Кај отишле, што направиле...никој не знае. А одговорот е јасен. Милион пати кажан тука, да не пишувам сега.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Струмиксе, можеби jас не разбирам, но ето кое не ми е jасно: Ако вие сте антички македонци, зошто зборувате на словенски и кое ви дава основание да тврдите дека сте нивни следовници (на античките)? Ето това не мога да си обjаснja.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
64
Поени од реакции
0
:zlo: Alo nemoj ti na mene da mi mesas Sloveni Anticki Makedonci (babi i zabi) A vie sto ste pa ako e za taka. Tatari, Cigani, Prabugari(koi patem nemle veze so Slovenite) ili Sloveni
:nenene: nema smir so Bugari
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
nikos напиша:
А зашто мислиш че нјамаме ништо обшто с траките. Те к'де са изчезнали според теб - да не са се изпарили в' в'здуха. Как така славјаните не можаха да уништожат античните даки в днешна Рум'нија, територија којато е авантпост преди преминаване на Дунава, а са уништожили до последнија човек жителите на Мизија, Тракија, Македонија и Епир ?
Има нешто гнило ("у државе Данској") не мислиш ли ... Македонската историја е п'лна с митове, но и нашата особено средновековната, не и отст'пва по залитанија и фантасмагории.
Никос, не тв'рдја, че нјамаме ништо обшто с траките, просто след толкова народи, които са минали оттук, не е в'зможно да се тв'рди, че не сме се омесили с тјах. С'штото може да се каже и за македонците - от времето на античните македонци до ден днешен толкова много различни етноси са обитавали тази територија, че нјама как да кажат: "Ние сме наследници на античните македонци", без да вклјучат в това число и всички останали народности, които са живели там през вековете.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
64
Поени од реакции
0
Ne seri be zborite na Sloven.... kasa popara. Nie sme zborele vaka i pred 7000god. p.n.e. i sme imale znaci nekakov pred toa pa azbuka si slusnal za bakarnite knigi sto Grcite gi krijat toa na ni sto e napisano bilo napisano pred vie supaci da se pojavite tuka nie veke sme ja imale azbukata. Od Aleksandar i pred toa, a se nasle pametnite Kiril i Metodij da ja dokompletiraat i da ja promenat malku a toa go pravele po nekoja slucajnost vo strumickiot region pa na vas nepismeni vi ja dale i na skoro cela Istocna Evropa zaedno so Rusite. Azbukata sega i vie ja koristite. Taka da kontinuitet ima.
 
Член од
14 март 2007
Мислења
64
Поени од реакции
0
A Sloveni spored prvoklasni Vizantiski izvori Dunav go pominale okolu 100.000 i se dvizele niz cel Balkan vo sporedba so togasnoto Makedonsko naselenie vo Vizantija koe broelo 1.000.000. I ti na mene Sloveni koj koj pretopil
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
dekodmx напиша:
:zlo: Alo nemoj ti na mene da mi mesas Sloveni Anticki Makedonci (babi i zabi) A vie sto ste pa ako e za taka. Tatari, Cigani, Prabugari(koi patem nemle veze so Slovenite) ili Sloveni
:nenene: nema smir so Bugari
Ние сме взели од сите по малку. И не само од нив. Балканскиот полуостров секогаш е бил место, откадето са минале толку многу народи, че не е возможно да се тв'рди дека (генетички) ние сме чисти б'лгари, а вие - чисти македонци. Споменуваш циганите, а знаеш ли што те са дошли во Европа со Александар Велики и нив ги има не само во Б'лгариjа, но и по цела Европа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom