Исхрана и диететика при болест

Член од
22 февруари 2022
Мислења
22
Поени од реакции
45
vegan gigachad
Постот стои, слободно изнеси аргументи, до сеа најдобар контрааргумент ти се хаха реакции и ад хоминем напади, да не ја труеме темава со офтопик
ако сакаш 1 на 1 ти реков, во живо, очи у очи, немам никаква обврска да те удостојам со телефонски разговор, реплицирај тука, каде што се дрзнуваш да шириш пропаганда идеологија и дезинформации, јавна платформа како што е форумов каде изиграваш еким и пајонски врач и делиш потенцијално опасни совети.
Или не, сеедно.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Здраво, веќе 3 месеци секој ден оригам т.е имам ждригање (поправете ме - литературно мислам оти е ждригање) и никако да престане, оригам многу и тоа повеќе пати наеднаш, вода ке се напијам и веднаш оригам, и внатрешно и надворешно, од обична вода повеќе оригам отколку од јадење, од јадење оригам многу-многу ако е пообемно и ако сум јадел повеќе. На почетокот од кога ми се појави оваа пробав 2 дена ништо не јадев само на вода бев и пак многу многу оригав поточно цел ден буквално не сопираше а стомакот ми беше празен. Исто така доста пати ме боли желудникот, и осеќам дехидритација ми се суши грлото кога оригам многу, ме пече грлото, ме боли главата, и црвено е, отечено ми е тапанчето од оригање. Оваа веќе не се трпи, не сум бил на доктор, бев само еднаш на почетокот кога ми се појави, матичната ми рече смени храна не мешај се и сешто, јади помалку ке помине. Не знам дали да одам на доктор, бидејќи овде државното е за никаде а на приватно немам искуство како е. Кој доктор-специјалист е за овој проблем незнам?
Извинете ако оваа не е за оваа тема, не можев да најдам соодветна па прашувам овде.


Добредојдено е секое мислење, совет, диета, исхрана што би ми помогнала!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво, веќе 3 месеци секој ден оригам т.е имам ждригање (поправете ме - литературно мислам оти е ждригање) и никако да престане, оригам многу и тоа повеќе пати наеднаш, вода ке се напијам и веднаш оригам, и внатрешно и надворешно, од обична вода повеќе оригам отколку од јадење, од јадење оригам многу-многу ако е пообемно и ако сум јадел повеќе. На почетокот од кога ми се појави оваа пробав 2 дена ништо не јадев само на вода бев и пак многу многу оригав поточно цел ден буквално не сопираше а стомакот ми беше празен. Исто така доста пати ме боли желудникот, и осеќам дехидритација ми се суши грлото кога оригам многу, ме пече грлото, ме боли главата, и црвено е, отечено ми е тапанчето од оригање. Оваа веќе не се трпи, не сум бил на доктор, бев само еднаш на почетокот кога ми се појави, матичната ми рече смени храна не мешај се и сешто, јади помалку ке помине. Не знам дали да одам на доктор, бидејќи овде државното е за никаде а на приватно немам искуство како е. Кој доктор-специјалист е за овој проблем незнам?
Извинете ако оваа не е за оваа тема, не можев да најдам соодветна па прашувам овде.


Добредојдено е секое мислење, совет, диета, исхрана што би ми помогнала!
Пробај со тонус леб, без пржена храна, и претежно варена храна, печурки, тиквици, грашок (конзерва подравка) варени моркови и домашни супи со малце сол, и без зејтин.

Јади полека, џвакај убаво, не пиј голема количина вода со и после јадењето. Исфрли се што е сувомеснато, млечно, а и се што потекнува од животински потекло, исфрли кечап, сенф, цитрусни овошја, оцет. Пробај го ова на 2-3 дена и види дали ќе ти биде подобро, значи не додавај ништо друго во исхраната сем тоа што е наведено овие 2-3 дена. Дигестивни ензими исто така земи од аптека.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Пробај со тонус леб, без пржена храна, и претежно варена храна, печурки, тиквици, грашок (конзерва подравка) варени моркови и домашни супи со малце сол, и без зејтин.

Јади полека, џвакај убаво, не пиј голема количина вода со и после јадењето. Исфрли се што е сувомеснато, млечно, а и се што потекнува од животински потекло, исфрли кечап, сенф, цитрусни овошја, оцет. Пробај го ова на 2-3 дена и види дали ќе ти биде подобро, значи не додавај ништо друго во исхраната сем тоа што е наведено овие 2-3 дена. Дигестивни ензими исто така земи од аптека.
Благодарам на советот! Приметив дека кога јадам зелени работи - марула, зелка кромид-млад салата многу ждригам и кога јадам манџи, грав итн. Многу сакам млечни производи и јадам секојден по 1 кисело млеко 400гр со корнфлекс и овесни снегулки, некогаш и само кисело млеко јадам без ништо. И не сум имал проблем кога јадам кисело млеко со години, и сега исто, убаво е за желудникот бидејќи е пробиотик. И сирење многу јадев но го избегнав одамна - првут ми ствараше многу и оти е солено многу - те здебелува. И применувам веќе некое време бавно јадење - џвакање до крај. Порано не ја џвакав храната многу. И правам аутофагија и има напредок но сепак ждригањево не престанува. И знам за водата, ја пијам после 1 час јадење, ако е веднаш по јадење лошо е. Ако нема подобрување ке одам на доктор.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Баш ме интересира дали мајката додека е брмена може да е на веган исхрана и од колку години детето може да е веган
 

Kajgana Shop

На врв Bottom