Исус исцелува и прави чуда

Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3
Исус исцелува и прави чуда


Матеј 8:1-4 исус исцелува лепра

1 А кога слезе од гората, големо мноштво Го следеше.
2 И ете, еден лепрозен Му пристапи и падна пред Него ничкум, велејќи: „Господи, ако сакаш, можеш да ме очистиш.”
3 Тогаш Исус ја испружи својата рака и го допре, велејќи: „Сакам! Биди очистен!” И веднаш се очисти неговата лепра.
4 И Исус му рече: „Гледај, никому да не му кажеш, туку оди, покажи му се на свештеникот и принеси го дарот, што го заповедал Мојсеј, ним за сведоштво.”
Матеј 8:5-13 исцелување на слуга

5 А кога влезе Исус во Капернаум, Му пристапи еден стотник и Го молеше, велејќи:
6 ”Господи, мојот слуга лежи фатен дома и многу се мачи.”
7 Исус му рече: „Јас ќе дојдам и ќе го исцелам.”
8 А стотникот во одговор му рече: „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; туку кажи само збор и мојот слуга ќе биде исцелен.
9 Зашто исто и јас сум подвластен човек, и имам војници под себе; му кажувам на едниот: ‘Оди!’ и тој оди; и на другиот: ‘Дојди!’ - и доаѓа; а на својот слуга: ‘Направи го тоа!’ - и тој прави.
10 А кога Исус го чу тоа се зачуди и им рече на оние, кои Го следеа: „Вистина ви велам, во никого во Израел не најдов толкава вера.
11 И ви велам дека мнозина ќе дојдат од исток и од запад, и ќе седнат со Авраама, Исака и Јакова во царството небесно;
12 а синовите на царството ќе бидат фрлени во крајна темнина, каде ќе биде плач и чкртање на заби.”
13 И Исус му рече на стотникот: „Оди си, нека ти биде, како што си верувал.” И неговиот слуга оздраве во истиот час.
Матеј 8:14-17 Петровата тешта е исцелена

14 И кога Исус дојде во Петровиот дом, ја виде неговата тешта како лежи болна од треска.
15 Ја допре раката нејзина, и треската ја остави, и таа стана и им служеше.
16 А кога настапи вечер, Му доведоа многу опфатени од демони. Тој со збор ги истера духовите и ги исцели сите болни.
17 За да се исполни кажаното преку пророкот Исаија, кој вели: „Тој ги зеде нашите слабости и ги понесе нашите болести.”
Матеј 8:23-27 стивнување на бурата

23 И кога влезе во коработ, Неговите ученици Го следеа.
24 И ете, голема бура се подигна во морето, така што брановите го покриваа коработ; а Тој спиеше.
25 И Му пристапија учениците и Го разбудија, велејќи: „Господи, спаси нè! Загинуваме!”
26 И им рече: „Зошто се боите, маловерни?” Тогаш стана, ги прекори ветровите и морето, и настана голема тишина.
27 А луѓето се зачудија и рекоа: „Каков е Овој, та и ветровите и морето Му се покоруваат!?”
Матеј 8:28-34 исцелување на опседнатиот од гадара

28 И кога дојде на другата страна, во Гадаринската земја, Го сретнаа двајца опседнати од демони, кои излегоа од гробовите, многу свирепи, така што никој не можеше да помине по оној пат.
29 И ете, извикаа, велејќи: „Што имаш со нас Ти, Исусе Сине Божји! Дали дојде ваму, за да нè измачуваш пред време?”
30 А далеку од нив пасеше големо стадо свињи.
31 А демоните Го молеа, велејќи: „Ако нè изгониш, позволи ни да отидеме во свињите.”
32 И им рече: „Отидете!” А тие излегоа и отидоа во свињите; и ете, целото стадо се стрча низ карпата во морето, и загина во водите.
33 А свињарите побегнаа, и штом дојдоа во градот, известија за сè, и за она што им се случи на опседнатите.
34 И ете, целиот град Му излезе во пресрет на Исуса, и кога Го видоа Го замолија да си отиде од нивниот крај.
Матеј8:1-8 исус исцелува сакат човек

1 И откако влезе во коработ, премина и дојде во Својот град. И ете, Му донесоа фатен, кој лежеше на постела.
2 А кога Исус ја виде нивната вера, му рече на фатениот: „Охрабри се, синко. Ти се простуваат твоите гревови.”
3 И ете, некои од книжниците си рекоа во себеси: „Овој богохулствува.”
4 А Исус, знаејќи ги нивните мисли, рече: „Зошто мислите зло во вашите срца?
5 Па што е полесно да се рече: ‘Ти се проштаваат гревовите’, или да се рече: ‘Стани и оди?’
6 Но, за да знаете дека Синот Човечки има власт на земјата да проштава гревови, тогаш му рече на фатениот: „Стани, подигни си ја постелата и оди си дома.”
7 И стана и си отиде дома.
8 А народот, кога го виде тоа, се исплаши и Го прослави Бога, Кој им даде таква власт на луѓето.
Матеј 9: воскреснувањето на јаировата ќерка

18 Додека им зборуваше за тоа, ете, еден началник на синагогата дојде, падна пред Него ничкум и рече: „Мојата ќерка умре сега; туку дојди и положи ја Својата рака на неа, и таа ќе живее.”
19 И Исус стана и го следеше, со Своите ученици.
20 И ете, жена, која боледуваше дванаесет години од крварење Му се приближи одназад и се допре до ресите на неговата облека.
21 Зашто си велеше во себеси: „Само ако се допрам до Неговата облека, ќе се излечам.”
22 А Исус се сврте, ја виде и и рече: „Охрабри се, ќерко. Твојата вера те исцели.” И жената беше исцелена од тој час.
23 И кога Исус дојде во куќата на началникот, ги виде свирачите и народот како вика,
24 и рече: „Отстранете се, зашто девојчето не е умрено, туку спие.” И тие Му се потсмевнуваа.
25 Откако го истера народот, влезе и ја фати за рака, и девојчето стана.
26 И гласот за тоа се рашири по сета онаа земја.
Матеј 9:27-31 исус исцелива двајца слепи

27 И кога Исус си одеше оттаму, двајца слепци Го следеа, викајќи и зборувајќи: „Смилувај ни се, Сине Давидов!”
28 А кога дојде во куќата, слепците Му пристапија, а Исус им рече: „Верувате ли дека можам да го направам тоа?” Му рекоа: „Да, Господи!”
29 Тогаш ги допре нивните очи, велејќи: „Нека ви биде според вашата вера.”
30 И очите им се отворија. И Исус им заповеда строго: „Гледајте, никој да не научи за тоа!”
31 А тие, штом излегоа, Го разгласија по сета онаа земја.
Исус 9:32-33 исус исцелува нем човек

32 Додека тие излегуваа, ете, Му доведоа човек нем и опфатен од демон.
33 Откако демонот беше изгонет, немиот проговори. И мноштвата восхитени, зборуваа: „Никогаш не се видело вакво нешто во Израел!”
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Otkrovenie, v red sto otvoras temi, ama koja e poentava osven copy paste?
Ili daj objasnenie sto sakas so temava ili ke ja kantosam a tebe ke te baniram za spam! Ne ti e prv pat vaka, gledaj da ti e posleden!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
46
Поени од реакции
3
Otkrovenie, v red sto otvoras temi, ama koja e poentava osven copy paste?
Ili daj objasnenie sto sakas so temava ili ke ja kantosam a tebe ke te baniram za spam! Ne ti e prv pat vaka, gledaj da ti e posleden!
nete svakam a zosto date svatam se nema rezon koka istoto pa istoto go pravis se samo so istite intrigi se vezbas samo citaj i uziva a ne zapovedaj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom