Искуство со Shopify во Македонија?

Член од
13 август 2009
Мислења
20
Поени од реакции
7
Дали има некој искуство со продавање на Шопифај а да ја има регистрирано страницата во мк? Конкретно ме интересира како наплаќате на муштериите. Наплатен сервис на шопифај не може да се користи од мк, иако од мк може да се регистрира шопифај продавница. Нудат долга листа на external payment getaways, ама кога се јавив на Шопифај, ни самите не можеа да ми кажат кои од нив функционираат во Македонија.
Знам дека опција е Пејпал, но не и Пејпал Про, кој овозможува директна трансакција со кредитна картичка без да се логираш на Пејпал. Благодарам.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
32
Поени од реакции
12
Никако неможеш да продаваш преку Shopify ако си од МК (освен со 2checkout али јас ги избегнувам нив). Јас користам Stripe/PayPal али имам фирма во Данска регистрирано за тоа.

Ова ти се опциите кои ги имаш:

1. Сметка Бугарска - PayPal - Checkout.com/Authorize.net
2. Фирма Словенија - PayPal - Braintree
3. Фирма ЕУ - PayPal - Stripe опцијата која јас ја користам.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
20
Поени од реакции
7
Никако неможеш да продаваш преку Shopify ако си од МК (освен со 2checkout али јас ги избегнувам нив). Јас користам Stripe/PayPal али имам фирма во Данска регистрирано за тоа.

Ова ти се опциите кои ги имаш:

1. Сметка Бугарска - PayPal - Checkout.com/Authorize.net
2. Фирма Словенија - PayPal - Braintree
3. Фирма ЕУ - PayPal - Stripe опцијата која јас ја користам.
Благодарам за конкретниот одговор Иванов. Како што дознав и од тебе и од други извори, најпаметно е да се регистрира фирма од странство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom