Искуства со ламинат од 10-12мм

  • Креатор на темата Flatter
  • Време на започнување
F

Flatter

Гостин
Планирам да ставам нов под во целиот стан па се мислам дали ламинат или Трослоен паркет....

Незнам што е најдобро па ве молам за совет и искуства што е подобро. А и воедно овој трослојниот паркет вака ми изгледа скапо...

Станот е на први спрат и долу има подруми па зимото знае да биде доста ладно внатре. Имав ламинат во едната соба од 6мм една година и досега не ми остави голем впечаток.

Е сега ме интересира која е разликата од овој ламинат од 12мм што го продават да не е исти квалитет како тој евтиниот и дали се исплаќа да се инвестира во него.

Гледам во ројал инвест има ламинат 12мм по цена од 850 денара и планирам да го комбенирам со филц од 5мм(или пример дупли филд по 5мм=10мм за подобра изолација) па незнам колку е паметно оваа варијанта па би сакал совет од по искусни.

Фала ви однапред,
Поздрав.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Ako mozhesh parket da si dozvolish, bez razmisluvanje stavaj.
Laminat bez nekoja bolja izolacija ne bi stavil, zasho e poladen od plochka.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Ако можеш да си дозволиш, размисли прво за подно греење!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Патос е многу боља работа од ламинат, ако сакаш да ти е топло, или ако имаш некој стар патос па на него да ставиш ламинат.
 
F

Flatter

Гостин
Патос е многу боља работа од ламинат, ако сакаш да ти е топло, или ако имаш некој стар патос па на него да ставиш ламинат.
Мислеш на бродски под така ?

Ова е добра варијанта цената е 600 ден квадрат доста прифатлива цена а и дебелината прочитав дека е 19мм. Само прочитав лесно се гребал и тежок бил за одражување.

Инаку кој се трошоците за монтажа за мајстор и слично ? Се струга лакира исто како паркет така ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Мислеш на бродски под така ?

Ова е добра варијанта цената е 600 ден квадрат доста прифатлива цена а и дебелината прочитав дека е 19мм. Само прочитав лесно се гребал и тежок бил за одражување.

Инаку кој се трошоците за монтажа за мајстор и слично ? Се струга лакира исто како паркет така ?
Па не знам кај вас како го викаат, се поставуваат кадрончиња и измеѓу нив се става стаклена волна која е добра изолација и врз неа даски кои се лакираат, и убаво изгледа плус, за разлика од ламинатот кој делува како фејк дрво.
Не глеј одржување и др глупости ако сакаш да ти е топло у зима, ја имам на првиот спрат, има 30 години ни лакиран ни ништо па собите се топли, ламинатот не е ништо еден сантим исто ко да го немаш.
 
F

Flatter

Гостин
А некој од овде на форумот да има ламинат од 10-12 мм да каже искуство како е задоволен. Исто и со трослоен паркет.

Незнам колку добра би била оваа комбинација со 5цм стиродур под ламинатот или трослојниот паркет...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Јас имам ставено ламинат од 8мм, демек стававме и изолација под него и пак е ладно.
Едната соба ми е на штица немам плоча долу и врз нив ставив ламинат исто 8мм и таму може да се каже дека е за нијанса потопло, али таму и претходно беше топло.
 
F

Flatter

Гостин
Stirodur dvojka, pa grafitno podno greenje pa laminat. Top (y)
Ne se razbiram vo podno greenje dosta, moze da objasnis kakvo e toa grafitno ? Barav na google ne dade nikakvi rezultati... Neznam kolku e primanliva taa opcija za podno greenje, so ogled na toa sto mesecno kje stigaat visoki smetki za struja. Isto i neznam kolku e prifatliv toj luksuz koga na dolgorocen plan kje dades samo za podno greenje tolku kolku eden kvaliteten pod so izolacija...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Ne se razbiram vo podno greenje dosta, moze da objasnis kakvo e toa grafitno ? Barav na google ne dade nikakvi rezultati... Neznam kolku e primanliva taa opcija za podno greenje, so ogled na toa sto mesecno kje stigaat visoki smetki za struja. Isto i neznam kolku e prifatliv toj luksuz koga na dolgorocen plan kje dades samo za podno greenje tolku kolku eden kvaliteten pod so izolacija...
Ne se razbiram ni jas mnogu od podno greenje no na rabota imame vakvo i si brka rabota. Izolacija sekako ke stavas neli pod laminatot veke ako stavas laminat. Sega neznam od sto ti e podot, dali beton kosulica, dali stara kukja e pa e gredi, dali plocki. Bilo kako bilo stirodurot ti e solidna izolacija pod uslov da e podot ramen. Pa nad nego odi ova grafitno podno greenje koe e debelo kako eden najlon pa nad seto toa laminatot. Treba da se stavi i eden termostat koj ke go isklucuva podnoto koga ke postigne odredena temepratura na podot( ne na vozduhot ) i mislam deka bese okolu 30 stepeni ama ne me drzi za zbor. Najubavo tuka da si prasas, se ke ti objasnat. Pa digitronot vo race i pravi matematiki.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Планирам да ставам нов под во целиот стан па се мислам дали ламинат или Трослоен паркет....

Незнам што е најдобро па ве молам за совет и искуства што е подобро. А и воедно овој трослојниот паркет вака ми изгледа скапо...

Станот е на први спрат и долу има подруми па зимото знае да биде доста ладно внатре. Имав ламинат во едната соба од 6мм една година и досега не ми остави голем впечаток.

Е сега ме интересира која е разликата од овој ламинат од 12мм што го продават да не е исти квалитет како тој евтиниот и дали се исплаќа да се инвестира во него.

Гледам во ројал инвест има ламинат 12мм по цена од 850 денара и планирам да го комбенирам со филц од 5мм(или пример дупли филд по 5мм=10мм за подобра изолација) па незнам колку е паметно оваа варијанта па би сакал совет од по искусни.

Фала ви однапред,
Поздрав.
Јас имам ламинат од 9мм некој германски беше,со изолација прва лига е!(y)Е сега живеам на трети во зграда па и тие на втори затоплуваат, па сигурно и тоа игра некоја улога.
 
F

Flatter

Гостин
Quickstep imaat isto dobar izbor.

A zasto ne razmisluvash za parket?
Паркет имам, сигурно 10 години е стар и никогаш не е лакиран ниту струган. Ама мегутоа пошто имам рушено Ѕидови и проширувано дневниот салон со соба каде што немаше паркет па затоа и фале едно 20 квадрата паркет...

И јас сум за паркет, кај другар во станот тој има паркет лакиран и струган и се како нов и навистина прекрасно изгледа. Арно ама ако викнам мајстори незнам за колку време ќе го наместат сигурно ќе треба да не бидам дома преку 5+ денови ако не и повеќе додека овде работат што незнам некако и не е опција како да сум скептик.

А исто така и незнам дали ќе може да се најде овој истиот паркет, димензијата му е 31cm на 6cm. Половен паркет дали ке се наместе оти некој викат со писта бил неможело да се месте повторно, а за нов паркет незнам дали има ваков и колку кошта квадрат.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Патос ти е најбољи
Автоматски споено мислење:

Ламинатот е поладен а и лесно се оштетува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom