Информации за натпревари

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Имав високо мислење за овај натпревар, но денес сите позитивни впечатоци од претходните натпревари се претворија во најголемо разочарување. Изгледа дека кај нас не може да функцинира нешто без никакви проблеми. Ова го пишувам додека чекам да се отвори третата задача. И сум попизден до даска. Со крајни сили се воздржувам да не почнам да редам се по список.
И кај мене е така, дури на 2-3 пати се деси да ми каже „connection timeout“ :/

Едит:

Connection Interrupted

The connection to the server was reset while the page was loading.

The network link was interrupted while negotiating a connection. Please try again.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105
Имало проблеми со конекциите со некои провајдери.

Пошо досега беше практично мртов сообраќајот кон codefu.com.mk, и сега одеднач наплив, и ова рутериве ваљда се искецкале се до даске.

Претпоставувам.

Мада го средија при крај, и дадоа + 30 мин.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
The next Seasonal competition is "2009 Summer" which takes place THIS
Sunday September 13th 2009, 12:00 (noon)

This is the continuation of the seasonal competitions, which take place
every 3 months, except spring when is the big CodeFu competition!

Compete and win one of the two iPod Nanos.

The prizes are:
* One iPod for the competition winner
* One iPod for a random competitor with positive number of points (more than zero)


Visit codefu.com.mk and stay updated with the latest news and
information on CodeFu.


Best Regards,
CodeFu Team

Едит: Уште едно турнирче :)

Hello There,

We welcome you all to participate in the Regional Warmup
Contest on 13th September. Due to some reasons this contest
has been shifted to 13th September at 13 GMT from previous
date 12th September, 2009. We also have a Columbian
Programming Contest, Brazilian National Contest, CUPCAM 2009
and Dhaka Regional Contest scheduled in recent times. Please
visit http://uva.onlinejudge.org/ to view the full schedule.

-UVa Online Judge Team
 
Член од
22 август 2009
Мислења
30
Поени од реакции
5
И уште еден натпревар на z-trening: ZCM Round #5 13.9.2009 @ 19:00 5 hours
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105
The next Seasonal competition is "2009 Summer" which takes place THIS
Sunday September 13th 2009, 12:00 (noon)

This is the continuation of the seasonal competitions, which take place
every 3 months, except spring when is the big CodeFu competition!

Compete and win one of the two iPod Nanos.

The prizes are:
* One iPod for the competition winner
* One iPod for a random competitor with positive number of points (more than zero)


Visit codefu.com.mk and stay updated with the latest news and
information on CodeFu.


Best Regards,
CodeFu Team
И она побитното:
- повеќе програмски јазици
- нова арена за интерактивно натпреварување.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
И она побитното:
- повеќе програмски јазици
- нова арена за интерактивно натпреварување.
Не бев сеуште информиран за програмските јазици и арената кога ја пишував најавата :) Еве и тука да пишам чисто информативно да знаат другите:

CodeFu напиша:
Dear Competitor,
...
*IMPORTANT*
We have implemented a brand new arena, which will allow easier compiling
and testing, as well as new chat area for chatting between competitors
and admins. The link to the new arena is just bellow the home button.
This is a first competition where we will allow additional programming
languages. We now have support for C# and C++.
....
codefu.com.mk
....
Best Luck to all Competitors,
CodeFu team
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Епа момци, започнуваат сезонските натпревари :)

Еве најава за CodeFu:

CodeFu напиша:
Dear Competitor,

The next Seasonal competition is "2009 Autumn" which takes place THIS
Sunday December 13th 2009, 12:00 (noon)

This is the continuation of the seasonal competitions, which take place
every 3 months, except spring when is the big CodeFu competition!

Compete and win one of the two iPod Nanos.

The prizes are:
* One iPod for the competition winner
* One iPod for a random competitor with positive number of points (more
than zero)

Visit codefu.com.mk and stay updated with the latest news and
information on CodeFu.

Best Regards,
CodeFu Team
Штом добијам најави и од останатите турнири ќе пишам и тука, па кој сака нека повели. :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105
Слаб интерес.
Нема потреба темата да биде обележана како важна повеќе.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
http://ioi.ii.edu.mk - нов систем за натпревари по информатика (засега само за средно организирани од здружение на информатичари).
Најверојатно прв ваков систем на македонски јазик. Сличен е како на CodeFu.

Можи да се регистрира секој, учениците во средно се натпреваруваат во официјална конкуренција останатите можат да праќаат во неофицијална.
Има и тренинг задачи.

А има и неофицијални натпревари за секого. Утре има таков. Кликнете на Натпревари, и таму последниот, кај што пишува Месечни Mendo Judge натпревари.
Колку што разбрав од форумот ќе има потешки задачи.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
http://ioi.ii.edu.mk - нов систем за натпревари по информатика (засега само за средно организирани од здружение на информатичари).
Најверојатно прв ваков систем на македонски јазик.
:pos2::pos2::pos2::pos2:
Или текстот на презентерите на овој систем не е сменет уште кога е направен или ти си изгубен во времето. Системот е доста стар, а и олимпијадите се доста стари :)

п.с
не го сваќај оваа лично смешно ми беше
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
:pos2::pos2::pos2::pos2:
Или текстот на презентерите на овој систем не е сменет уште кога е направен или ти си изгубен во времето. Системот е доста стар, а и олимпијадите се доста стари :)

п.с
не го сваќај оваа лично смешно ми беше
Абе знам дека има натправари со години наназад. Ама тој стариот систем им беше за нигде. Тоа мислев под нов систем. Најверојатно користат некој готов, само преведен на македонски. Како и да е, поинаку е од ланскиот.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
CodeFu

Dear Competitor,

The next Seasonal competition is "2010 Winter" which takes place THIS Sunday March 7th 2010, 12:00 (noon)

This is the continuation of the seasonal competitions, which take place every 3 months, except spring when is the big CodeFu competition!

Compete and win one of the two iPod Nanos.

The prizes are:* One iPod for the competition winner* One iPod for a random competitor with positive number of points (more than zero)

Visit codefu.com.mk and stay updated with the latest news and information on CodeFu.

Best Regards,
CodeFu Team
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221


CodeFu 2010!

Students, alumnis and postgraduates!
If you have spent the last years in the faculty halls chasing signatures, and along the way you studied and programmed.
If you feel ready to enter the arena with the best coders in our country, now is the time to show what you know and can do!

CodeFu, coding competition!

For this competition you don't need any martial art skills. You need knowledge and wish to prove yourselves! Apply, win and earn your bragging rights.

The first qualification round of the competition will be held online on 11th of April 2010.
The second qualification round of the competition will be held online on 25th of April 2010.
The final round of the competition will be held onsite at Enternet on 9th of May 2010.

The best three coders will travel to the Java conference Jazoon in Europe, 1st of June, Zurich, Switzerland. more.

CodeFu напиша:
PrizesCompetitors Prize
1st place Jazoon'10, CodeFu T-shirt and bag
2nd place Jazoon'10, CodeFu T-shirt and bag
3rd place Jazoon'10, CodeFu T-shirt and bag
4th - 32nd place CodeFu T-shirt and bag
random online round 1 prize iPod Touch
random online round 2 prize iPod Touch
CodeFu напиша:
Competition rounds:
Round Time
Online Round 1 11.04.2010 12:00-14:00
Online Round 2 25.04.2010 12:00-14:00
Final Round 09.05.2010 11:15-14:15
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.021
Поени од реакции
83
а на овој натпревар codefu во кој јазик е целиот натпревар... c, c++, java ????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom