Интернет во Македонија

Член од
27 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Јас сум Даниел, македонец од Австралија. Се регистрирав во форумов со надеж дека некои од корисниците би можеле да ми помогнат околу некои прашања.

Јас ќе бидам во Македонија од мај до јули оваа година посетувајќи ги мојата баба и дедо во Скопје и ќе ми биде прв пат во Македонија. Додека сум во Македонија сакам да останам во контакт со своето семејство тука во Австралија (преку Скајп, МСН итн.). Ќе го носам својот лаптоп (всушност нетбук) со себе.

Така би сакал да знам што е најдобриот начин на добивање интернетска врска со лаптоп (во скопски стан) според вас? Кој давател на интернетски услуги нуди планови соодветни на мојата ситуација?

Се извинувам ако има некои правописни или граматички грешки во постов.

Однапред ви благодарам за советите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Здраво на сите,

Јас сум Даниел, македонец од Австралија. Се регистрирав во форумов со надеж дека некои од корисниците би можеле да ми помогнат околу некои прашања.

Јас ќе бидам во Македонија од мај до јули оваа година посетувајќи ги мојата баба и дедо во Скопје и ќе ми биде прв пат во Македонија. Додека сум во Македонија сакам да останам во контакт со своето семејство тука во Австралија (преку Скајп, МСН итн.). Ќе го носам својот лаптоп (всушност нетбук) со себе.

Така би сакал да знам што е најдобриот начин на добивање интернетска врска со лаптоп (во скопски стан) според вас? Кој давател на интернетски услуги нуди планови соодветни на мојата ситуација?

Се извинувам ако има некои правописни или граматички грешки во постов.

Однапред ви благодарам за советите.
Здраво Даниел,

Кабелски, 3G, ADSL, Canopy Wireless.. Имаш голема интернет понуда во Македонија, а цените се речиси исти. Само финтата е што речиси сите интернет провајдери ги нудат своите услуги со договор на една или две години (освен кабелските оператори), значи, ако се одлучиш за ADSL или безжичен интернет треба да бидеш подготвен да платиш „пенали“ - односно повисока цена од вообичаената за тие 2-3 месеци користење. А ако се одлучиш за кабелски интернет, со оглед на твојата ситуација, ќе платиш помалку.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
nema internet vo makedonija.

ali nema sto da biras zemi kabelski bidejki kako sto gledam nema dogovori na godina, dve tamo.
samo kabelski internet.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Според мене би ти одговарало 3G или Wimax интернет.
За 3G интернет имаш и припејд опција, а за WiMAX имаш опција да потпишеш договор на неопределено време (па затоа после не би плаќал пенали за раскинување) ама месечната претплата ти е повисока за разлика од договорот на 1 или 2 години.
Еве ти директни линкови за да ги разгледаш понудите.

http://www.one.mk/default.aspx?SectionID=912&pos=2

http://www.t-mobile.com.mk/public/default.aspx?id=18665A6123DB45109A990E1A93EBB9D7

http://www.neotel.com.mk/service.aspx?service=w1wcmDYOq84=
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Да тоа е најдобро,Wimax интернет од неотел,само проблемот е што за да дојдат да ти инсталираат треба да чекаш месец дена .
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Земи си 3G од Т-Mobile или One, во припејд варијанта, штом си кратко време во МК. 50 евра иницијален трошок, после тоа си дополнуваш кредит и си сурфаш :salut:
 
Член од
27 февруари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ми се чини однапред исплатен (припејд) 3G највеќе би ми одговарало.

Повторно благодарам за вашите совети и мислења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom