Израел без дозвола земал органи и од Палестинци

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Ах, ама кои се Палестинците? Што вика генетиката? 70% од Евреите и 50% од Палестинците имаат исто генетско потекло. Зошто Евреите би имале ексклузивно право на таа територија?
Ако одиме по генетиката, тогаш сите народи би требало да се браќа, да живеат едни со други во мир....ама не е така.
Еве едно прашање со многу лесен одговор: Зошто палестинците не се преобратат во Евреи? Кога веќе почнавме со генетика...
 
K

kaiser soze

Гостин
Abe germancite bile naj pametni,vo vremeto na Hitler sve sto e evrejsko se palelo:smir:
Znaese covekot deka naj gaden narod vo svetot se evreite sozdadeni od 10000000000000000000 kurovi..:toe: Ne cista krv:devil2:
Рече,и остана жив.
Патем речено,прашај некој што значи зборот инцест,и кој најмногу го практикува.
Што се однесува до темава,а посебно со проблематиката на крадење/одземање на органи,кога една држава организирано го прави тоа,навистина е страшно и за секаква осуда.
Уште пострашно е,што овој бизнис денес е меѓу најдоходовните,а пострашно е што тоа се прави со знаење на високи функционери,и нивно аминување за истиот,идентично како и во случајот со Израел.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ако одиме по генетиката, тогаш сите народи би требало да се браќа, да живеат едни со други во мир....ама не е така.
Еве едно прашање со многу лесен одговор: Зошто палестинците не се преобратат во Евреи? Кога веќе почнавме со генетика...
Не ми е целта да се докажувам со генетика, но не можам да кажам дека ете Евреите од секогаш се таму и Израел е нивни.

П.С.
Како тоа Палестинците да се преобратат во Евреи? Да ја сменат својата муслиманска и христијанска вера за да бидат прифатливи во општеството каде што ако си Евреин добиваш се?
 
S

smart ass

Гостин
Прво, Британците не им ја отстапиле територијата на Израел!

In November 1947 the United Nations decided on partition of Palestine into a Jewish state, an Arab state, and a UN-administered Jerusalem.

Палестина била под британска власт, а ционистичките терористи воделе герилска војна против Британците.
.Гледаш,британците со тоа што решија да се создаде еврејска држава....паднаа како империја-го изгубиа суец.

47...Арапите неќеле таков модел Т.Е
partition of Palestine into a Jewish state


ИЗРЕАЛ НЕ УБИВА ЦИВИЛИ?
И другите држави исто-кажав жив штит е легитимна воена цел....само кукавици ко ХАМАС прават така.

Па и кај нас имаше слични случаи....каде загинаа деца уништувајќи снајперско гнездо со 120мм калибар...таа е
Израел убива цивили ... се „труди“ ама не се замара да одбегнува ...

Добра паралела со Македонија .. но ние имаме континуитет на овие простори .. а тие одсекогаш биле лешинари ... 50год ќе да е малце .. технолошки за нас се научна фантастика .... но сепак се дебили, лешинари, тие се дефиниција за Лични интереси и не бирање средства за постигнување на цел, и дефиниција за Материјализам ...

Хммм кои продаваа дрога во франкфурт,кои земаа бугарски пасоши,башка историски таа територија Е на израел.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Не ми е целта да се докажувам со генетика, но не можам да кажам дека ете Евреите од секогаш се таму и Израел е нивни.
Е па од кого е ако не е нивни? Мора да припаѓа на некој.

П.С.
Како тоа Палестинците да се преобратат во Евреи? Да ја сменат својата муслиманска и христијанска вера за да бидат прифатливи во општеството каде што ако си Евреин добиваш се?
Па кога веќе тврдиш дека генетски Евреите и палестинците се многу блиски, зошто тогаш палестинците не би живееле заедно со Евреите? Или обратно?
Религијата е проблемот.....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Е па од кого е ако не е нивни? Мора да припаѓа на некој.
Припаѓа на народот кој живее таму. До 1947 во огромно мнозинство тоа беа Палестинците, сега се Израелците. Така да, фактички сега им припаѓа на Израелците, но се се менува. На пример ако Иран направи нуклеарки, на кого ќе му припаѓа Израел (ако постои)?

Слично прашање е дали Америка им припаѓа на Native Americans или на белите Европо-Американци? Сила Бога не моли, велат некои...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Припаѓа на народот кој живее таму. До 1947 во огромно мнозинство тоа беа Палестинците, сега се Израелците. Така да, фактички сега им припаѓа на Израелците
Е тоа и јас велам....му припаѓа на Израелците и на никој друг.
После 200 години можеби ќе му припаѓа на некој друг....

На пример ако Иран направи нуклеарки, на кого ќе му припаѓа Израел (ако постои)?
Ахмадинеџад многу лае, ама не каса....
Кога сме веќе кај нуклеарките Израел ги има околу 200 такви...за разлика од Иран кој нема ни една. Кој кого ќе изгори не знам....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Ахмадинеџад многу лае, ама не каса....
Кога сме веќе кај нуклеарките Израел ги има околу 200 такви...за разлика од Иран кој нема ни една. Кој кого ќе изгори не знам....
Кога поседуваш нуклеарно оружје, ама баш не е важно дали имаш 1 и 10000000 ракети. Ама кога имаш нуклеарка, некако полесно се води надворешна политика....
 
S

smart ass

Гостин
Не шлапав џабе за режимете-меѓу кои има и антихристијански...П.С ирак исклучете го/

Included in our list are nine countries that are judged to be the “worst of the
worst” in terms of their civil liberties and political rights: Burma, Cuba, Iraq,
Libya, North Korea, Saudi Arabia, Sudan, Syria, and Iran.


. They are
joined by two territories, Chechnya and Tibet, whose inhabitants suffer from
intense repression. These states and regions received the Freedom House survey’s
lowest rating: 7 for political rights and 7 for civil liberties. Within these entities,
state control over daily life is pervasive and intrusive, independent organizations
and political opposition are banned or suppressed, and fear of retribution is a
factor of daily life. In the case of Chechnya, the rating reflects the condition of
a vicious conflict that has disrupted normal life and resulted in tens of
thousands of victims within the civilian population.
There are, additionally, seven other countries near the bottom of Freedom
House’s list of the most repressive states: China, Equatorial Guinea, Eritrea,
Laos, Somalia, Uzbekistan, and VietnamИли поблизи...за подобра слика

(including 5 out of the world's 7 state sponsors of terrorism and about half of the world’s major terror groups). Of the 19 most repressive regimes in the world, 7 are in Arab states and Iran. Arab regimes and Iran are also a breeding ground for advocating Jihad (Holy War) against all non-Muslims (Christians, Hindus, Buddhists, Animists and Jews included) and openly seek world domination and the ultimate destruction of freedom. The scourge of international terrorism and suicide bombings has reached far beyond the United States, Europe and Israel.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Овие Фридом Хаус? Да не сме малку премногу заљубени во американските вредности?

The organization was founded by Wendell Willkie and Eleanor Roosevelt in 1941, and describes itself as "a clear voice for democracy and freedom around the world." The group states "American leadership in international affairs is essential to the cause of human rights and freedom" and that this can primarily be achieved through the group's "analysis, advocacy, and action".[4] Freedom House receives about 66% of its budget from the U.S. government
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
769
Хммм кои продаваа дрога во франкфурт,кои земаа бугарски пасоши,башка историски таа територија Е на израел.
??
:tv:
да не ја забегуеш темава малце ...
збориме за Израел и нивното понашање ... ти отиде франкфурт па и бугарија ...
 
S

smart ass

Гостин
Па ти направи паралела...за тоа кој имал кој немал право.

Овие Фридом Хаус? Да не сме малку премногу заљубени во американските вредности?

The organization was founded by Wendell Willkie and Eleanor Roosevelt in 1941, and describes itself as "a clear voice for democracy and freedom around the world." The group states "American leadership in international affairs is essential to the cause of human rights and freedom" and that this can primarily be achieved through the group's "analysis, advocacy, and action".[4] Freedom House receives about 66% of its budget from the U.S. government
И што е тука спорно???

така е или не е така...За РЕЖИМИТЕ.

Судан...сечат рака,иран секс во кола и смртна казна(башка обесен на кран)..сауди арабија,сирија....кој пати најмногу...

Израел НЕ...туку граѓаните на тие држави.

to the cause of human rights and freedom
Чиниш Сталин владее со сите земји наеднаш хах
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Кога поседуваш нуклеарно оружје, ама баш не е важно дали имаш 1 и 10000000 ракети. Ама кога имаш нуклеарка, некако полесно се води надворешна политика....
С.Кореја има нуклеарка, па некако тешко и оди водењето на надворешната политика...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
А да почнеме мубает и за љубовта?Слушам свадбата на шехерезад ја одложиле?

Понатаму уште една интересна вест ај да не отварам нова тема.Изгледа и Израелците не се многу поинакви од клетите арапи кога се во прашање правата на жената

JERUSALEM -- A struggle for the character of the Western Wall, this city's iconic Jewish holy site and central place of worship, is under way, and it is being fought with prayer shawls and Torah scrolls.
On Friday, sheets of rain obscured the Old City's ancient domes. But by 7 a.m. about 150 Jewish women had gathered at the Western Wall to pray and to challenge the constraints imposed on them by traditional Jewish Orthodoxy and a ruling by the Israeli Supreme Court.
Under their coats many of the women, supporters of a group of religious activists called Women of the Wall, wore a tallit, or fringed prayer shawl, a ritual garment traditionally worn only by men. Some wore their prayer shawls openly, an illegal act in this particular setting that can incur a fine or several months in jail.
Last month Nofrat Frenkel, 28, an Israeli medical student and a committed follower of Conservative Judaism, a modern, egalitarian strain, was the first woman in Israel to be arrested during prayers at the Western Wall, also known as the Kotel, for publicly wrapping herself in a tallit.
The police accused her of acting provocatively and in a way that upset public order. Ms. Frenkel said the investigation was still under way.
The Women of the Wall, who meet for prayers at the Kotel at the start of every Hebrew month, are at the vanguard of a feminist struggle in Orthodox Judaism and other more contemporary strains to adapt time-honored religious practice for the modern age. They came in droves on Friday, the first day of the Hebrew month of Tevet, to express their outrage over Ms. Frenkel's case.
Anat Hoffman, chairwoman of Women of the Wall, which was founded in 1988, said she had never seen so many turn up in the month of Tevet.
"We are pushing the envelope. History is made of moments like this," she said.
The group's activities present a head-on challenge to the religious establishment, which is dominated in Israel by Orthodox rabbis who interpret and apply the rules of religious law in their strictest form.
The Kotel is defined in Israel as a national and holy site that is open to all. In practice, the women say, it operates like an Orthodox synagogue, with separate prayer sections for men and women and a modesty patrol to ensure that visitors are appropriately dressed.
Traditional Orthodox women pray individually, and quietly, by the Kotel's massive beige stones, a remnant of the retaining wall of the mount revered by Jews as the site where their ancient temples once stood. Al Aksa mosque now sits on the top of the mount.
Critics of the Women of the Wall say that their practices -- like holding organized prayers, singing out loud, carrying a Torah scroll and wearing prayer shawls -- offend the more traditional worshipers at the site.
Twenty years ago, having suffered verbal and physical abuse as they prayed, the Women of the Wall petitioned the Supreme Court to have their right to religious freedom recognized, on grounds that the Kotel does not belong to the Orthodox establishment alone.
After a lengthy legal battle, the court ultimately ruled against the women in the interest of public order. Consequently, it is illegal for them to read aloud from the Torah or to wear prayer shawls openly by the wall. Instead, the authorities have allocated them a special area where they can conduct services in their own fashion, in an archaeological garden tucked around a corner, out of sight.
"These women come here like a persecuted group," said David Barhoum, a criminal lawyer there on behalf of the Women of the Wall. If anything, he said on Friday, the criminal behavior seemed to be coming from the other side.
Across a partition, in the men's section of the Kotel, a group of ultra-Orthodox men gathered to harass the women as they sang and prayed. The men shouted "Gevalt!" -- expressing their revulsion in Yiddish -- and called the women's prayer an abomination. One or two threw objects and spat at them. In the women's section, some Orthodox female worshipers joined in the insults.
Jewish religious law is open to interpretation. The Women of the Wall argue that even according to some Orthodox opinions, they are doing nothing wrong.
"Women are exempt from carrying out certain commandments, but not forbidden," said Ms. Frenkel, who kept her prayer shawl hidden beneath her jacket by the Kotel this time around.
But the rabbi of the Western Wall, Shmuel Rabinowitz, said "there is no value to prayer that creates controversy and offends other female worshipers" at the site.
The dispute is not about interpretations of religious law, he added, but about the sanctity and the accepted custom of the place. "On Friday the heavens wept," he said.
Others saw the rain as a blessing in this parched land. The downpour was "so fitting," said Simonne Horwitz, an assistant professor at the University of Saskatchewan in western Canada, who said she had flown in especially for the event.
By and large, the inclement weather was on the side of the police who were sent to uphold the law and keep the peace.
There had been a plan for the women concealing their prayer shawls to open their coats, but Ms. Hoffman said most did not want to because of the storm.
Plans to take out a Torah scroll at the Kotel, and perhaps to read from it, were also aborted for fear the parchment would be damaged by the rain. Even so, one of the scrolls ended up with water stains.
Whether or not it was an act of divine intervention, the deluge allowed everyone to claim victory -- the drenched women, their detractors and the police. The women were obviously wearing prayer shawls at the wall, but no arrests were made.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
277
„Израел призна дека во текот на 90-те години од минатиот век израелските патолози земале органи од тела, меѓу кои и на Палестинци, без согласност на семејствата на мртвите“

Пробувам да го оправдам тоа, како намера со која се обидувале да спасат друг живот кој имал шанса, како хуман гест или како достигнување на медицината која на ваков начин може некому да му помогне и тоа е во ред нема спорно. Меѓутоа, свесен дека за тоа наплаќале дебели хонорари и пари (знаејќи дека вакви органи можат да платат само богати луѓе кои имаат потреба од нив или нивни блиски) не го оправдувам, заради тоа што, од големите хонорари можеле да ги обештетуваат роднините на мртвите од кои земале органи. Уште ако и голем дел од овие пари се слевале во буџетот на Изреал, тогаш станува симптоматично сето ова, знаејќи го долгогодишниот конфликт со Палестинците. Сакале или не, Палестинците покрај тоа што губеле свој близок, индиректно си го финансирале сопствениот линч кој им се случува години на назад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom