Изработување на цигари во домашни услови

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
може нешто ко со ванила екстракт да го попрскам тутунот , ќе промени нешто на вкус , мирис?
Не знам дали со ванила и дали да го прскаш, ама можеш да го чуваш заедно со чај или лушпи од јаболка после што поприма арома. Ја не би го прскал со ништо.
 
Член од
6 февруари 2018
Мислења
27
Поени од реакции
6
Не знам дали со ванила и дали да го прскаш, ама можеш да го чуваш заедно со чај или лушпи од јаболка после што поприма арома. Ја не би го прскал со ништо.
Океј , би пробал да видам :)
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Изработката е многу лесна. Имаш различни машинчиња за моткање, некои прават и по неколку цигари наеднаш. Како шо веќе спомнаа тутун, филтри, машинче и се останато можеш да си снабдиш по пазариве. Исто можеш и да си порачуваш преку нет.

Сите кои ги познавам шо моткаат цигари сами, викаат дека на почетокот е чуден вкусот, ама после првите 3 - 4 дена се навикнуваш.

И е многу поекономично и поефтино отколку да купуваш кутии готови цигари.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Poekonomicno e ama smrdi korni ovoj tutun sto go prodavaat tuka na kilo. Pred nekoj godina imav zemeno vo konzerva Marlboro. Eeee to vekje bese druga prikazna.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
сите само нешто спомновате марлборо, вирџинија, камел шо ти ја знам а тие се ѓавол и пол скапи
ако сакате евтина варијанта наоѓање само добар тутун до 1200-300 кило како јас што најдов еден пред 3-4 години и ви гарантирам дека речиси беспари ќе ви дојде пушењето - 400 денари максимум месечно
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Со што најдобро се одржува освен со јаболко ? Можам да ставам лушпа од лимон ?
Го чувам во тегла од пола кило .. ставив јаболко , скапа јаболкото, извадив тоа парчињата а .. тутунот си е влажен и врф! Иначе Vriginia 400 денара пола кило. Сосема задоволен.
Сакам сега да ставам малце лушпа од лимон за да одржува влажност и плус за арома малце.
Што викате, има пробано некој таква варијанта?
 
Член од
4 август 2018
Мислења
4
Поени од реакции
1
Излегуваат премногу од 1кг , од пола кило можеш месец ипол да пушиш
доколку пушиш по десетина цигари на ден..
Топ е , и плус имаш занимација да си виткаш а можеш да си земеш и машинка
за цигари.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Излегуваат премногу од 1кг , од пола кило можеш месец ипол да пушиш
доколку пушиш по десетина цигари на ден..
Топ е , и плус имаш занимација да си виткаш а можеш да си земеш и машинка
за цигари.
Deset cigari na den? Vie be pusite ili se zaebavate. Za deset cigari na den ne se ni zamaram so vitkanje, masinki i takvi gluposti. Odi kupi si ko coek i ne se zaebavaj za destina cigari. Koga ke ja nadminis granicata od minimum dve paketi na den e togas e vreme da podrazmislis za alternativa, za deset cigari ne se isplakja ni da se zamaras.[DOUBLEPOST=1533400988][/DOUBLEPOST]
Со што најдобро се одржува освен со јаболко ? Можам да ставам лушпа од лимон ?
Го чувам во тегла од пола кило .. ставив јаболко , скапа јаболкото, извадив тоа парчињата а .. тутунот си е влажен и врф! Иначе Vriginia 400 денара пола кило. Сосема задоволен.
Сакам сега да ставам малце лушпа од лимон за да одржува влажност и плус за арома малце.
Што викате, има пробано некој таква варијанта?
Najdobro i provereno se odrzuva koga vo nekoj plasticen sad koj ima kapak koj dobro dihtuva, go stavis tutunot, so prstot napravis vo sredinata dupka vo tutunot kolku za case rakija i toa caseto go napolnis so voda, ne skroz tuku onaka skoro do vrvot i go stavis tamu bez da go isturis. Ke go stavis kapakot, ostavi go den dva taka i teraj. Ni jabolko, ni limoni ni zelki. Voda najobicna kolku da primi vlaga.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Некој да препорача добра машинка за правење цигари.. Може и електрична имам рачна што прави една цигара брза е ама неможам секогаш густината да ја погодам.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Некој да не има повеќе искуство за тутунов што го продаваат по пазариве? Јас купив кило тутун по препорака на едни пријатели кои веќе неколку години пушат. Денеска бев на зелено пазарче и се изначудив на колку тезги се продава тутун. Онде кај што се продаваат алати и гаџети за телефони речиси да нема тезга која не продава тутун и филтри. Машинчето е 100 денари, Ако сакате електрично машинче за кое исто незнам дали е подобро од ова рачново обичново го имате на Алиексперес по 8 % 550 филтри со хартија се 100 денари и 1 кг тутун е од 400 до 750 денари (зависи од квалитетот). Инаку колку што дознав целиот тутун е од Македонија, нема тутун што се носи од странство тука го прават. Пробав од повеќе тезги и речиси целиот тутун е горе доле ист, со мали разлики. Мене ми одговара полесниот овој појакиот не го ни пробувам.
Друго од 1 кг тутин излегуваат околу 1000 цигари што некаде доаѓа по 10-15 денари кутија, што е неспоредно поевтино од готовите цигари :) Јас и женами како што пушиме по 3-4 кутии ова е вистинско освежување за нашиот буџет.
Цигарите искрено не се воопшто лоши, малку се поразлични од купечките, на моменти дури мислам дека се подобри но на моменти и полоши, зависи.
Сепак незнам колку се безбедни. Нормално дека не постојат здрави цигари, но веќе кога се труеме се плашам да не земаме нешто што е многу штетно за здравјто.
Оние теткицине викаат дека тие купечките биле 10 пати по нездрави, мада јас искено на нивната стручност многу многу не им верувам :) дали се по штетни или по нештетни нема каде да се најде.
Друго незнам колку е дозволено вака да се продава тутун? Дали е воопшто дозволиво, да не дојде една инспекција да го собере целиот тутун по пазариве па да снема одеднаш, па да мораме како дрогана под рака го купуваме тутунон :)
Затоа ако има некој што се разбира повеќе во ова поле би било добро да пише нешто.
Поздрав!
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Некој да не има повеќе искуство за тутунов што го продаваат по пазариве? Јас купив кило тутун по препорака на едни пријатели кои веќе неколку години пушат. Денеска бев на зелено пазарче и се изначудив на колку тезги се продава тутун. Онде кај што се продаваат алати и гаџети за телефони речиси да нема тезга која не продава тутун и филтри. Машинчето е 100 денари, Ако сакате електрично машинче за кое исто незнам дали е подобро од ова рачново обичново го имате на Алиексперес по 8 % 550 филтри со хартија се 100 денари и 1 кг тутун е од 400 до 750 денари (зависи од квалитетот). Инаку колку што дознав целиот тутун е од Македонија, нема тутун што се носи од странство тука го прават. Пробав од повеќе тезги и речиси целиот тутун е горе доле ист, со мали разлики. Мене ми одговара полесниот овој појакиот не го ни пробувам.
Друго од 1 кг тутин излегуваат околу 1000 цигари што некаде доаѓа по 10-15 денари кутија, што е неспоредно поевтино од готовите цигари :) Јас и женами како што пушиме по 3-4 кутии ова е вистинско освежување за нашиот буџет.
Цигарите искрено не се воопшто лоши, малку се поразлични од купечките, на моменти дури мислам дека се подобри но на моменти и полоши, зависи.
Сепак незнам колку се безбедни. Нормално дека не постојат здрави цигари, но веќе кога се труеме се плашам да не земаме нешто што е многу штетно за здравјто.
Оние теткицине викаат дека тие купечките биле 10 пати по нездрави, мада јас искено на нивната стручност многу многу не им верувам :) дали се по штетни или по нештетни нема каде да се најде.
Друго незнам колку е дозволено вака да се продава тутун? Дали е воопшто дозволиво, да не дојде една инспекција да го собере целиот тутун по пазариве па да снема одеднаш, па да мораме како дрогана под рака го купуваме тутунон :)
Затоа ако има некој што се разбира повеќе во ова поле би било добро да пише нешто.
Поздрав!
Скоро почнав и јас ја имам електричната IMG_20181028_181105.jpg катастрофа голема само една цигара имам направено ако е сув тутунот ко здроби чисто и жарчето после ти паѓа од цигарата можеш да се запалиш а ако е влажен заглавува ... а јакористам оваа рачна IMG_20181028_181120.jpg со малку пракса ке ги правиш доста добро тутун купувам од едни кочански дистрибутери доста е добар 300 ден пола кило инаку тука прочитав како да го чувам во тегли со лупка од јаболко... Заколку е повеке штетен или не од готовите цигари незнам само мене повеке ми одговара овој.
 
K

kicodarker

Гостин
Тутунот е високо адиктивен, и пред се сака уживање во истото,инаку ќе бидите обични димни облаци кои незнаат зошто и што воопшто пушат. Јасно е дека цигарите пред 10 години па назад и ова ѓубре што денес ни се продава немаат допирна точка, најмногу од причина што државата зема преголем дел - акциза за нив а поскапувањето на истите оди бавно и минимално,па загубите тутунските комбинати ги покриваат со ставање помалку квалитетен тутун. Родео меко, пред 10 години беа 40 денари со првото поскапување, и беа доста квалитетна цигара.Пушам откако беа 27 денари родео меко, и важеа за универзална цигара кај скоро сите пушачи. Ретко се купуваа други цигари,освен за чалам во тинејџерските години. Родео меко денес кошта 80 денари и нема допирна точка со тоа што беа порано,но јебига, некој мора да профитира,а најголемата загуба ја имаат пушачите.Исто така горењето на цигарата си беше нормално,додека не му дојде финтата од чичко Х и цигарите магично исчезнуваа со првото оставање во пепелјара. Да не го тупам, брзо горат. Ако горат побрзо,за времето што си го предвидел за пуш-пауза,ќе ти требаат сега 2 цигари наместо една. Наместо со кафето 2 цигари,ти требаат 5. Повеќе трошок,поголем профит.

Во принцип си ценам да запалам цигара,затоа што знаам да уживам во истото.Не поштувам чадење со цигарата на секои 5 минути,како некои тиквари што пола кутија ја пуши на кафе,и пепелјарата ја преполнува.Тоа не е уживање исто како што има разлика меѓу пиење квалитетно вино со постојано дегустирање од убава чаша, и пиење наливно вино пред коперација. Оние кои сакаат да уживаат во цигарата како јас, треба да имаат желба да уживаат, и добра самоконтрола. Без самоконтрола, си само обичен дизелаш кој чади како голф 2ка со прегорено масло наоколу и незнае воопшто зошто пали цигара, и троши по две кутии за безвезе.Препорачувам да го зачуваат кислородот и да не палат воопшто цигари,а парите нека ги донираат во добротворни цели.

Затоа што не се исплаќа да одиш до фришоп постојано,или стануваш напоред на другарчињата од германија да ти носат кутија цигари од 5/7 евра, кои се со подобар квалитет од нашите, добра алтернатива, која испадна дека е најквалитетната и го дава вистинското уживање во туутнот е купувањето тутун. Според пресметките на просечен пушач со кутија дневно од 100 денари, заштедата паѓа на половина.А кога се работи за порок,заеби пресметки,се бара уживање.

Пазарам Red Field, овај бренд како на сликата, но друг тутун (пишува NO ADITIVES), има светло кремово паковање кое го нема на интернет, и кошта 210 денари во сите тобако-трафики,бензиски и сл. Тутунот е со одличен квалитет,лесно се витка на ризла,но исто така и на оние празни патрони,со еден недостаток премногу тутун оди,а цигарата е појака.

red-field-18g.jpg

Понекогаш се освежувам и со Red Bull; вирџинија тутун, кошта 230 денари, светло кафеава/жолтеникава боја има, доста интензивен вкус и појак. Но уживањето е загарантирано.Овој е поситно дробен и е перфектен за рачно виткање.

maxresdefault.jpg

Ја користам оваа табакера која би требало да има намена за чување тутун но не ја препорачувам за поголеми количини. Брзо ја губи влагата, а посебно ако ги оставите ризлите и филтерчињата, тутунот уште побрзо се суши,а со тоа и квалитетот на цигарата. Механизмот за виткање е доста едноставен, и најдобро ќе биди од видеото да го погледнете.
Има една тактика - тутун ставате онолку колку што е широк филтерот, во спротивно ќе добиете нерамномерно свиткана цигара и ризлата ќе отвора. (Ова може најдобро да го сфатите откако ќе набавите машинка да знаете за што зборувам)

Табакерата кошта 200-300 денари,во зависност од алчноста на продавачот.

71D-CK2-9mL._SX425_.jpg

Најпроизвод за пушачи го препорачувам Smoking. Имаат разни димензии на филтерчиња,но барајте да земете стандардна димензија (regular size), освен ако сакате да виткате слим-цигара но јас лично не препорачувам затоа што брзо ќе го баталите и тутунот и виткањето.
Филтерчињата коштаат 50 денари, 150 парчиња.

Smoking-Classic-Filter-8mm-Regular-Size-Zigarettenfilter.jpg

Следна потребна алатка ви се ризлите, препорачувам кафеави ризли,со препорака дека не биле избелувани со хлор, кој никако не сакаме да ги допри нашите бели дробови,пошто нели само здраво се храниме и здрави материи вдишуваме. Коштаат 30 денари, classic size, не земајте од долгите,затоа што вишок ќе ви дојди ако виткате со табакерата.

xartaki-striftou-kokkino.jpg


Видеото кое го ветив малку погоре.



И да напоменам. Ако пушиш тутун барем уживај.Нека не ти биди цигарата постојан пријател низ рацете. Напиј се домаќински,запали цигара домаќински. Лично ги избегавам купечките цигари од причина што се скапи, и имаат лош квалитет.Ако имам потреба да купам тогаш одам на Winston Blue Classic.
За тутунот:
Пробај различни паковања,за вкус не се расправа.Горе спомнатите се најевтини,но за мене најдобри.Не сме исти,види што ти се допаѓа.
Тутунот брзо ја губи влагата.Откако ќе ја отвориш кесичката која е херметички затворена, тутунот почнува да ја губи влажноста.Затоа првите неколку цигари се секогаш топ,додека после стануваат малку по-суви. Одржувањето на тутунот и на овој, и на тој од пазар што доаѓа од куманово, е исто.Навлажнете го. Не препорачувам ставање цимети, јаболка круши и други овоштарски производи.Тутунот сам по себе треба да има арома и ако не ви се допаѓа,сменете го тутунот,не додавајте зачини. Чувајте го во тегла или најлонски кеси кои нема да дозволуваат влагата да излези брзо. Навлажнувањето никако со прскање вода. Има тотално спротивен ефект. “Варен“ тутун е поим што го има на пазарот за тутун на кило,а тоа е тутун над пареа. Навлажнете ја добро кесата во која го чувате тутунот, најобично во сад со вода кој врие,пареата да навлези добро и да ја “впие“ тутунот. Го затворате најлончето и тутунот си добива повторно барана свежина. Дали ќе ја навлажните кесата или пак тутунот внатре со се кесата,ваш избор е. Постапката ја правам на два дена и секогаш имам свеж тутун.

Како да ги намалиш цигарите и да го зголемиш уживањето? Набави си ги потребниот прибор за пушење. Табакера, тутун, ризли, филтерчиња, упалјач кој ти прави мерак. Секогаш усовршувајсе во виткањето на цигарата и вели си “мајстор си“ кога ќе ти излезе перфектна цигара.
Практикувај да пушиш со причина а не постојано да имаш нешто во устата.Во замена, јади кебапи и чувај чечкалица во уста наместо цигара. Пали цигара со кафе, и нека биди ритуал.Пали цигара после ручек и нека биди ритуал. Нека бидат ако треба и 2 или 3 цигари, но нека биди ритуал,никако постојана секојдневна навика. Така ќе се контролираш со цигарите, и ќе го зголемиш уживањето.Пушиш квалитетен тутун без адитиви, и домаќински си правиш цигара како дедоти на времето кога ќе седнел да отпочини после орањето со ралото,и ќе завиткал една цигара.И речи си, ех стари...крвта не е вода.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
@kicodarker Браво за постов, се гледа дека си вистински уживател за цигари, но мислам дека не се разбираме, ние сме зависници од цигари не сме уживатели :) Инаку да ти кажам имам доста читано за оставање на цигари. Многу психолози викаат дека после хероинската зависност втора ја сметаат зависноста од цигари. Неколку пати ги имам оставено цигарите, не дека е невозможно, првиот ден мислиш дека незнаеш што ти се случува, вториот и третиот ден се поднесуваат но и тие се тешки, а најлошто е што по тоа и по 10 години повторно би ти дошло да запалиш цигара.
@feler Фала ти за информацијата за електричнава машинка, јас истото и го предвидував затоа и прашав за мислење.
Сепак никој повторно не кажа никој дали знае дали има разлика во состојките во тутунот од овој на пазаар со состојките на тутунот од купечкиве цигари? Ако имате пријатели што работат во институтот во Прилеп за цигари нека каже, таму они сигурно знаат по стручно да објаснат.
Било како било разликата од најмалку 70 денари на кутија е преголема, така да ова дефинитивно се исплати :)
 
K

kicodarker

Гостин
@kicodarker Браво за постов, се гледа дека си вистински уживател за цигари, но мислам дека не се разбираме, ние сме зависници од цигари не сме уживатели :) Инаку да ти кажам имам доста читано за оставање на цигари. Многу психолози викаат дека после хероинската зависност втора ја сметаат зависноста од цигари. Неколку пати ги имам оставено цигарите, не дека е невозможно, првиот ден мислиш дека незнаеш што ти се случува, вториот и третиот ден се поднесуваат но и тие се тешки, а најлошто е што по тоа и по 10 години повторно би ти дошло да запалиш цигара.
Најдобро е човек со тоа да се помири дека е зависник, и да најди уживање кога веќе нештото го прави. Мојот прадедо, 97 години, дизелаш. Виткаше качак кој сам го садеше дробеше, ама знаеше да прави лезет со цигарата. Ќе седни ќе ја завитка со мерак и ќе зачади машината,бетер од локомотива на МЖ. Најголем проблем кај повеќето пушачи е што не сакаат да признаат дека се зависници,и постојано се со некоја утеха “ќе ги фрлам за брзо, сакам да ги откажам“ и постојано цигарата им е низ рака без некоја поента. Јас би пиел и вино, но да носам шишенце со мене вџеб и постојано да се долевем е идиотски начин. Затоа го споредив тутунот и со алкохолот - ако пиеш уживај.
Сум ги оставал неколку пати, паузи сум правел, и последниот период со поскапувањето не ми сметаше воопшто - знаеш дека си дел од пушачката фела, ми сметаше неквалитетниот тутун и ѓубрето од цигара. Затоа го најдов овој начин како доста поефективен. Знаеш како ова му доаѓа ко некоја мома ја силуваат и нема друга опција освен да почни да ужива во сексот.

Организмот сам знае кога ти е доста.Освен ако си толку хедонист и страстите те водат во животот,но анималниот инстикт треба да го побиваме. Многу луѓе што ги оставиле цигарите,незнаат никаков начин да ти објаснат туку велат “станав,запалив, ми се згади и ги оставив“. Има точка,период во животот кога сам организмот вели, доста беше. И не ти се веќе убави. Некои ги оставаат и поради страв од болест,но јас тврдам дека доколку уживаш и го правиш нештото квалитетно,самиот организам не го прима нештото толку како отров. Па едно кафе со две лажици шеќер го силува црниот дроб повеќе од една цигара белите дробови.

Сепак никој повторно не кажа никој дали знае дали има разлика во состојките во тутунот од овој на пазаар со состојките на тутунот од купечкиве цигари? Ако имате пријатели што работат во институтот во Прилеп за цигари нека каже, таму они сигурно знаат по стручно да објаснат.
Било како било разликата од најмалку 70 денари на кутија е преголема, така да ова дефинитивно се исплати :)
Пакувањата кои ги наведов се 30 грамски. На пазар се продава ситно дробен тутун во бели картонски кутии со грамажа од пола до скоро едно кило.Се произведува во некоја кумановска фирма која има лиценца да го произведува. Тутунот е тешко ѓубре, и кога продавачот ќе ви извади 5 разни кутии како да е различен тутун - не е. Едниот е сув барут, другиот влажен. Сите се чувани на разлина атмосвера и затоа ви делуваат различно кога ќе ви свитка една цигара-тестер. Набавна цена му доаѓа околу 80 денари за паковање а го продаваат по 300-400-500 и нагоре. Сега има еден “варен“ го викаат,а тоа е процесот што го објаснав погоре, чуван над пареа. Го паковаат во најлонски кеси и нема толку гаден мирис како овој пазарскиот. Во секој случај сепак е полн хемикалии и нема никаква вредност единствено економски е поисплатлив од купување кутија цигари.
Доколку некој сака квалитетен тутун а неќе да витка во ризли, може и во оние патроните (празни филтерчиња) со паковање од 30 грамски Red Field. Излегуваат точно 2,5 кутии за 210 денари.
Сепак живееме во време на капитализам а тутунот е луксуз, и неможе да биди евтино задоволство. Затоа човек најдобро е да се помири, и да најди уживање во нештото,во спротивно ќе те убие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom