Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Hip.Hop_MKD, 31 мај 2012.

 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.354
  мислам дека застарувањето се однесува само на правото на присилно извршување на парични побарувања по пресудата, а пресудата самата може да има и други елементи и тие не застаруваат никогаш...
  Има и друга работа, не сум сигурен дали е 100% така но претпоставувам, еден субјект ако не исплати по пресуда на друг доброволно, па тоа застари, субјектот што не е намирен може да го стави должникот на негова црна листа, т.е. да не соработува со него ( да не му прифаќа нарачки, да не му дава понуди итн...) а овој не може да се жали бидејќи не постапил по пресуда ??
   
 2. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.916
  Допаѓања:
  1.988
  E sega po tvoe nitu sudii nitu apelacii pojma nemaat... slabo ja baratas materijava...
   
 3. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  674
  Допаѓања:
  384
  Decki mi treba pomos.Moite dobile pismo od advokatska kancelarija za zaostanat dolg od VIP od 2010 godina.Vo pismoto se navedeni 4 smetki so toa sto prvata e od maj 2010, drugite se oktomvri,noemvri,dekemvri.Nesto e sumljivo bidejki kako brojot ne bil isklucen u eden pravec od maj do dekemvri.Isto taka sumata za smetkite od oktomvri i noemvri e ista,a se raboti za visoka smetki. Ja voopsto ne se sekavam na neplateni smetki a i prebarav po internet i najverojatno smetkite se zastareni bidejki se od pred 7 godini.Ne go pratam zakonot za zastareni smetki mnogu bidejki ne sum vo MK vekje 6 godini,pa bi bil blagodaren ako nekoj mi potvrde dali smetkive se zastareni i kako da podnesam prigovor?Samo da spomnam deka ova uste ne e dadeno na izvrsitel.Fala odnapred
   
 4. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  Сметките се застарени ! ЗОО 367 !
   
  На galaxys му/ѝ се допаѓа ова.
 5. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  674
  Допаѓања:
  384
  A kako da podnesam prigovor?
   
 6. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  Кога ке ти дојде од нотар писмо , со печат од нотар , тогаш ке поднесеш приговор
   
  На galaxys му/ѝ се допаѓа ова.
 7. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  674
  Допаѓања:
  384
  Fala mnogu.
   
 8. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  1.755
  Дали извршител има право да ти одземе цела плата од твојата сметка и да ја префрли на неговата?
   
 9. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  149
  ne
   
 10. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  6
  Dali PREDLOGOT ZA IZVRSUVANJE DOSTAVEN DO SUDOT KOJ DATIRA OD PRED 18g, IMA SVOJSTVO NA UREDNO PODNESENA TUZBA ????
   

Сподели преку: