Извод од катастарски план - хипотека

Член од
22 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sakam da doznam dali tatko mi ima zemeno nekakov kredit, mozno e da go ima dadeno imotot pod hipoteka/kolateral.
Ako pobaram izvod od katastarski plan, dali ke se vidi ako ima hipoteka/kredit na imotot?
Dali ima takvi informacii vo izvodot od katastarski plan?

Ima li nekoj drug nacin da proveram dali tatko mi ima nekoj krediti na negovo ime, ili kako zirant za druga osoba.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Sakam da doznam dali tatko mi ima zemeno nekakov kredit, mozno e da go ima dadeno imotot pod hipoteka/kolateral.
Ako pobaram izvod od katastarski plan, dali ke se vidi ako ima hipoteka/kredit na imotot?
Dali ima takvi informacii vo izvodot od katastarski plan?

Ima li nekoj drug nacin da proveram dali tatko mi ima nekoj krediti na negovo ime, ili kako zirant za druga osoba.
Да, се гледа во имотниот лист ако има хипотека над имотот.
За проверка дали има кредит на негово име мислам дека можеш на сајтот на МКБ - https://mkb.mk/ - ама не сум најсигурен, пробај.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Sakam da doznam dali tatko mi ima zemeno nekakov kredit, mozno e da go ima dadeno imotot pod hipoteka/kolateral.
Ako pobaram izvod od katastarski plan, dali ke se vidi ako ima hipoteka/kredit na imotot?
Dali ima takvi informacii vo izvodot od katastarski plan?

Ima li nekoj drug nacin da proveram dali tatko mi ima nekoj krediti na negovo ime, ili kako zirant za druga osoba.
За да видиш дали има некој имот хипотека/кредит можеш да провериш на https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/ . Најди парцела и имотен лист за кој сакаш да провериш ќе си платиш 250 денари(пред 3-4 години кога последен пат користев беше 150 денари) и ќе видиш дали има.

За другото незнам, еве ти дале предлог mkb.mk па провери дали нуди таква услуга.
 
Член од
22 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
За да видиш дали има некој имот хипотека/кредит можеш да провериш на https://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/ . Најди парцела и имотен лист за кој сакаш да провериш ќе си платиш 250 денари(пред 3-4 години кога последен пат користев беше 150 денари) и ќе видиш дали има.

За другото незнам, еве ти дале предлог mkb.mk па провери дали нуди таква услуга.
Blagoram,
jag plativ i zemav "Извод од катастарски план" , ama na nego se gleda samo parcelata, nema drugi podatoci.
Ne gledam opcija za narcka na imoten list.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.083
Blagoram,
jag plativ i zemav "Извод од катастарски план" , ama na nego se gleda samo parcelata, nema drugi podatoci.
Ne gledam opcija za narcka na imoten list.
tamu na parcelata nemas broj na imoten list? Mislam deka ima.. Po toj broj na imoten list izvadi go i cao prijatno stoi sve.
 
Член од
22 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
Sledno prasanje,
ako hipotekata e podignata vo 2017 , i del od kreditot e isplaten, dali vrednosta na hipotekata se namaluva so toj del sto e isplaten? Ili ostanuva na celata suma dodeka celiot kredit ne e isplaten?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Пушти ми катастарска парцела во приватна порака, ќе ти проверам дали има товар / хипотека имотниот лист.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Blagoram,
jag plativ i zemav "Извод од катастарски план" , ama na nego se gleda samo parcelata, nema drugi podatoci.
Ne gledam opcija za narcka na imoten list.
оди кај асален Нотар, се ќе ти објасни... а и ако нема хипотека, ако сопственикот на имот кој се наследува има Долгови, тие паѓаат на Наследниците, мислам најмногу во висина на вредноста на делот што се наследува ... е сега проблем е ако тој има долгови во пари, а се наследува недвижнина, која можеби и тешко се продава...
Јас есенава не прифатив дел од наследство, бидејќи ми кажаа и другите наследници дека оставителот имал неолатен кредит... но неколку наследници не се откажаа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom