Избришана од евиденција на невработени во агенцијата за враборување

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.269
Поени од реакции
4.697
Fintata e tamu da odis licno i personalno a ne od doma da si se prijavis. Prethodno i obrazloziv zosto.
Знам што е финтата, може да се среди со локација да се прави онлајн. Не го прават оти ќе треба да ги избркаат административците од работа што не прават ништо друго таму.

Забраната важи дур не најдеш работа, да не можеш таму да се водиш во евиденција како невработен/а, ако најдеш во меѓувреме работа после тоа работодавецот тебе те пријавува.
Не може да те пријави ако си казнет.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
Знам што е финтата, може да се среди со локација да се прави онлајн. Не го прават оти ќе треба да ги избркаат административците од работа што не прават ништо друго таму.
I kako cel den doma ke sedis za da im dokazis deka si doma. Onlajn komotno mozi da si lepis plocki ili fasada nekade i da si se prijavis kako nisto da ne bilo. Ne ne, batali ti toj muabet. neka si odat licno i personalno na zadadeniot datum vreme i cas i neka si se prijavat posto neli sekako nemaat popametna rabota.
 

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.269
Поени од реакции
4.697
I kako cel den doma ke sedis za da im dokazis deka si doma. Onlajn komotno mozi da si lepis plocki ili fasada nekade i da si se prijavis kako nisto da ne bilo. Ne ne, batali ti toj muabet. neka si odat licno i personalno na zadadeniot datum vreme i cas i neka si se prijavat posto neli sekako nemaat popametna rabota.

А демек нема примери што одат секој месец и работат на црно? 90% се такви. Знам оти пред некоја година нѐ викаа на некакви обуки (научи како да пишуваш CV и други дебилаштини) и од 100 луѓе поканети, 10 дојдоа оти другите биле на работа, непријавени.

И по трет пат ќе кажам апликацијата да одредува ЛОКАЦИЈА од каде што се пријавуваш.

Не знам како е во други земји, но не верувам дека некој ќе патува 10 километри за да оди секој месец да се пријави. Има луѓе по селата што мораат да одат во град специјално за тој потпис. Ај да функционираше барем ко што треба наместо да има неписмени партиски војници и немаше да е толкав проблем.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Pa kako nevraboten sto popametna rabota imas pa da ne mozes da odis i da si se prijavis na zadadeniot datum.
Мал милион работи. Не значи ако некој нема работа дека нема обврски. И врати се на муабетот за тие 2-3 дена пропуст за време празници и неработни денови (кога и тие не работат), заедно со фактот дека ако дојдеш порано не ти мава печат. Пред неколку години додека уште ги третирав ко да имаат некоја улога во државава дојдов за печат во петок, шиптарот таму ми вика шо кур си дошол олку рано, дојди во понеделник (датумот за печат паднат во сабота). Во понеделник идам, опната казна. И ајде? Да ја тепам огорченана ороспија што пред мене ја удри казната (чекаше да дојдам па да се случи тоа), или шиптарот што ме одби пошто ден порано сум дошол? Или генијот што не ги искалкулирал деновите како што треба кога става наредна дата во зелениот картон да стави ден кога истава агенција за продавање слама екшуели работи?

Многумина имаат вакви слични искуства. И не се изолирани случаи.

ПС: Тоа што Вокерка го спомна за тие 15 дена луфта е точно, технички, ама почнаа да го применуваат селективно. Негде 2015та веќе казнуваа и за ден-два ако не дојдеш. Дали од што им е смачено да гледаат одредени луѓе, дали фрустрации си лечеле, не знам, ама секое идење таму имаше караници околу истава работа што ја дискутираме тука. 15 дена дозволено закаснување, ама во пракса друга приказна. И ете, еднаш и мене ми се случи така да го изедам. Од тогаш ми се отпишани и тие и ред други агенции за вработување. Сфатив дека не ми ни требале.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
А демек нема примери што одат секој месец и работат на црно? 90% се такви. Знам оти пред некоја година нѐ викаа на некакви обуки (научи како да пишуваш CV и други дебилаштини) и од 100 луѓе поканети, 10 дојдоа оти другите биле на работа, непријавени.

И по трет пат ќе кажам апликацијата да одредува ЛОКАЦИЈА од каде што се пријавуваш.

Не знам како е во други земји, но не верувам дека некој ќе патува 10 километри за да оди секој месец да се пријави. Има луѓе по селата што мораат да одат во град специјално за тој потпис. Ај да функционираше барем ко што треба наместо да има неписмени партиски војници и немаше да е толкав проблем.
Ima kako ne, pola moj raboten vek go pominav taka pa so sigurnost ti kazuvam deka ako nisto drugo baagji ja uzsloznuva rabotata i odvreme na vreme nekoj ke zakasni ili nema da mozi ili nebitno sto pa ke go trgnat od evidencija.
Vo drugite drzavi e malce pozaebano od tuka kako na primer da ne smees kola da imas, da ne smees dva pati rabota da odbies itn itn.[DOUBLEPOST=1562767797][/DOUBLEPOST]
Мал милион работи. Не значи ако некој нема работа дека нема обврски. И врати се на муабетот за тие 2-3 дена пропуст за време празници и неработни денови (кога и тие не работат), заедно со фактот дека ако дојдеш порано не ти мава печат. Пред неколку години додека уште ги третирав ко да имаат некоја улога во државава дојдов за печат во петок, шиптарот таму ми вика шо кур си дошол олку рано, дојди во понеделник (датумот за печат паднат во сабота). Во понеделник идам, опната казна. И ајде? Да ја тепам огорченана ороспија што пред мене ја удри казната (чекаше да дојдам па да се случи тоа), или шиптарот што ме одби пошто ден порано сум дошол? Или генијот што не ги искалкулирал деновите како што треба кога става наредна дата во зелениот картон да стави ден кога истава агенција за продавање слама екшуели работи?

Многумина имаат вакви слични искуства. И не се изолирани случаи.

ПС: Тоа што Вокерка го спомна за тие 15 дена луфта е точно, технички, ама почнаа да го применуваат селективно. Негде 2015та веќе казнуваа и за ден-два ако не дојдеш. Дали од што им е смачено да гледаат одредени луѓе, дали фрустрации си лечеле, не знам, ама секое идење таму имаше караници околу истава работа што ја дискутираме тука. 15 дена дозволено закаснување, ама во пракса друга приказна. И ете, еднаш и мене ми се случи така да го изедам. Од тогаш ми се отпишани и тие и ред други агенции за вработување. Сфатив дека не ми ни требале.
Cim se prijavuva vo zavodot za da bara rabota ( aktiven ili kako bese ) togas ne nema popametna rabota posto se raboti za eden den vo mesecot ako se sekjavam. A ako ima popametna rabota togas neka si se prijavi kako pasiven ili kako bese ili neka ne se prijavuva voopsto.
P.s jas takvo iskustvo sum nemal kako tvoeto. Me imaat ckrtnato od sto sum izumil da odam, sum bil na rabota pa ne sum bil vo moznost da izlezam itn itn ama nikogas kako vo tvojot slucaj.
Za 15 dena ne sum zapoznaen deka ima rok, oddamna ne sum bil pod zavodot ama i da ima takov rok togas e mnogu dolg. Ne treba vo denovi tuku rok da imas so tocen datum i vo kolku satot plus minus polovina cas. Ako ne se registriras vo toj opseg sistemot sam da te izbrisi i prijatno sodravje edna godina pa posle pak imaj si ti popametna rabota, koj te brani.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Za 15 dena ne sum zapoznaen deka ima rok, oddamna ne sum bil pod zavodot ama i da ima takov rok togas e mnogu dolg. Ne treba vo denovi tuku rok da imas so tocen datum i vo kolku satot plus minus polovina cas. Ako ne se registriras vo toj opseg sistemot sam da te izbrisi i prijatno sodravje edna godina pa posle pak imaj si ti popametna rabota, koj te brani.
> Kako tvojot slucaj ne sum imal
> Kako tvojot slucaj treba site da imaat.
> No, wait. Lets go further - add a time stamp while at it

Супер што не си било каков одлучувачки фактор, ќе ја докакаш државава.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
> Kako tvojot slucaj ne sum imal
> Kako tvojot slucaj treba site da imaat.
> No, wait. Lets go further - add a time stamp while at it

Супер што не си било каков одлучувачки фактор, ќе ја докакаш државава.
Skorpi neznam koj del ne ti e jasen od celata rabota. Za sistemot ti cim se prijavuvas kako aktiven baratel na rabota togas ne nemas popametna rabota i ne bi trebalo ni da imas. Ako se prijavuvas radi reda posto tvoite te finansiraat od strana togas i odenje na kafe bi ti bilo popametna rabota. Ili ajde vaka odis ti na rabota nekade i te nema povekje od 15 dena. Te prasuva gazdata kaj si be ti 15 dena i ti mu velis abe gazda imav popametna rabota i taka zakasniv edno 15 dena. Sto ocekuvas deka ke se sluci so tvojot status kako vraboten i zosto ocekuvas deka treba poinaku da pominis koga si nevraboten vo vrska so promenata na statusot ili brisenjeto od evidencija na nevraboteni. Deka taka ti cini ?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.025
Поени од реакции
2.753
I kako cel den doma ke sedis za da im dokazis deka si doma. Onlajn komotno mozi da si lepis plocki ili fasada nekade i da si se prijavis kako nisto da ne bilo. Ne ne, batali ti toj muabet. neka si odat licno i personalno na zadadeniot datum vreme i cas i neka si se prijavat posto neli sekako nemaat popametna rabota.
И сега си лепат плочки, а се пројавуваат како невработени. Ги пријавува братот, сватот (ако не можат сами да дојдат)...

Za 15 dena ne sum zapoznaen deka ima rok, oddamna ne sum bil pod zavodot ama i da ima takov rok togas e mnogu dolg. Ne treba vo denovi tuku rok da imas so tocen datum i vo kolku satot plus minus polovina cas. Ako ne se registriras vo toj opseg sistemot sam da te izbrisi i prijatno sodravje edna godina pa posle pak imaj si ti popametna rabota, koj te brani.
Јас слободно задоцнувам по неколку дена и не сум имал проблем. Има некој законски рок, дали е 15 дена не знам. Дека мораме да се пријавуваме во одреден ден и одреден час не е точно.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
И сега си лепат плочки, а се пројавуваат како невработени. Ги пријавува братот, сватот (ако не можат сами да дојдат)...

Јас слободно задоцнувам по неколку дена и не сум имал проблем. Има некој законски рок, дали е 15 дена не знам. Дека мораме да се пријавуваме во одреден ден и одреден час не е точно.
Ne rekov deka e tocno tuku kako bi trebalo da bidi. Toa za bratot svatot mozi vrvi nekade kade ste dvajca bez trojca i site se znaete no i da e taka toa bi znacelo mito i korupcija i nekoj ne si ja brka rabotata i treba da leta od rabota. Zalnoto vo seto toa sto gragjanite na toa gledaat kako na nesto najnormalno a od druga strana krevaat uzbuni koga nemozat da zavrsat rabota posto nekoj bil so vrski. E jbg nemoze i kurac u dupe i dusa u raj.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
Ова излегува построго (временски) од Мој термин. :)
Ova vremenski nema dopirna tocka so moj termin posto ne odis na pregled tuku ednostavno da se prijavis. 1 min rabota. Ali ok rekovme si imate popametna rabota otkolku da si se prijavuvate za nevraboteni posto sekako toa najcesto e radi zdravstvenoto. Koj na kafe, koj plocki lepi, koj na pceli i taka. Toa deka ste na tovar na site onie koi redovno si plakjaat pridonesi a pritoa zarabotuvate na crno mozebi i povekje od niv kur ve boli. Da donesat zakon so koj sekoj onoj sto zema subvencii za pcelni semejstva da nemozi da se vodi kako nevraboten druga pesna ke se peese. Posebno ako znaes deka plockarot go prijavuva svatot, bratot itn itn.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.025
Поени од реакции
2.753
Ova vremenski nema dopirna tocka so moj termin posto ne odis na pregled tuku ednostavno da se prijavis. 1 min rabota. Ali ok rekovme si imate popametna rabota otkolku da si se prijavuvate za nevraboteni posto sekako toa najcesto e radi zdravstvenoto. Koj na kafe, koj plocki lepi, koj na pceli i taka. Toa deka ste na tovar na site onie koi redovno si plakjaat pridonesi a pritoa zarabotuvate na crno mozebi i povekje od niv kur ve boli. Da donesat zakon so koj sekoj onoj sto zema subvencii za pcelni semejstva da nemozi da se vodi kako nevraboten druga pesna ke se peese. Posebno ako znaes deka plockarot go prijavuva svatot, bratot itn itn.
Престроги ти се критериумите. Ако некој зема 150€ субвенции, сакаш да го исфрлиш од завод? Што правиме со оние што земаат социјална помош, далеку над овие 150€?
Од друга страна здравственото лекување е гарантирано со закон (можеби и со уставот, не сум сигурен). Оние што се пријавуваат само за здравствено осигуривање не се пријавуваат секој месец. Беше на 6 месеци, сега не знам на колку е.
Онака, чисто информативно: Јас не користам здравствено осигурување преку заводот. Не морам ни да се пријавувам, ама како што постојано се менуваат закони и прописи, можеби еден ден ќе ми биде потребно. Инаку се знае дека за вработување е потребна партиска, не работна книшка.
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.409
Поени од реакции
7.587
Престроги ти се критериумите. Ако некој зема 150€ субвенции, сакаш да го исфрлиш од завод? Што правиме со оние што земаат социјална помош, далеку над овие 150€?
Од друга страна здравственото лекување е гарантирано со закон (можеби и со уставот, не сум сигурен). Оние што се пријавуваат само за здравствено осигуривање не се пријавуваат секој месец. Беше на 6 месеци, сега не знам на колку е.
Онака, чисто информативно: Јас не користам здравствено осигурување преку заводот. Не морам ни да се пријавувам, ама како што постојано се менуваат закони и прописи, можеби еден ден ќе ми биде потребно. Инаку се знае дека за вработување е потребна партиска, не работна книшка.
Onaka kako primer go navedov za nekoi koi na crno zarabotuvaat mnogu povekje od nekoj sto si gi plakja site davacki prema republikata a pritoa se vodi kako nevraboten i e na teret na republikata i na site ostanati legalno vraboteni. I sprema tebe toa e OK?
Da de onaka proveruvaat dali si pod fondot ili si zdravstveno osiguran za da se najdat vo muabet inaku nema vrska. Da garantirano e vo smisla ako si vraboten sam si plakjas zdravstveno a ako ne si republikata ti plakja, no uslovot e da se vodis kako nevraboten i da si pod trudot bilo aktiven ili pasiven baratel na rabota. Toa aktiven i pasiven nemase vrska so zdravstvenoto tuku ako si aktiven imas moznost da apliciras za nekoj fondovi za samovrabotuvanje ili taka nesto ne se sekjavam bas, a ako si pasiven ja nemas taa opcija. I da za vrabotuvanje e potrebna partiska kniska ( i ne samo toa ) ama za vo drzavno. Vo privatno ne bas.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.018
Поени од реакции
3.193
Тоа единствено има врска ако сакаш да аплицираш за некои сретства за отварање сопствен бизнис па да не ти одобрат бидеќи нели услов е пример 3 години да си невработен или слично. Инаку чешки најди си ти работа АВРМ со среќа ќе те отпиши како што и сега те отпишале од евиденција и автоматски во проценти на невработени во државава си намалила. Немај гајле порано ова имаше проблем затоа што за здравствено мораше да си пријавен но сега здравство и АВРМ се разделени и се без гајле.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.827
Поени од реакции
1.241
Нема врска дека мораш точно во тоа време, од таа дата па до крајот на месецот треба да завериш, јас едншка викам ајде утре има време, ајде утре и отидов последниот ден од месецот во 10 за 3, кога ме виде оној му се стемни, го беше исклучил и компјутерот беше спремен да си оди.
 
На врв Bottom