Избор на средно училиште

Член од
25 мај 2013
Мислења
115
Поени од реакции
68
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
kaj i da otides ke se zaebes...
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
еми ајде да не одам средна?
Тоа ти е најпаметно оти никој од книга аир не видел,парите што ќе ги дадеш за школо и книги ти се џабе фрлени пари,наместо тоа подоцна можеш да ги инвестираш во некој свој бизнис,а за тоа време да изучиш занает;).Остај ти од владата што излегуваат со транспаренти инвестирај во образовaнието со тоа инвестираш во себе:pos:Они така се заебале на времето и сега сакаат и тебе да те заебат:DИнаку јас од искуство ти кажувам иам факултет завршено,но кога ќе ми текне колку пари имам инвестирано во моето образование со тие пари и сите титули кога би ги продал куќа ќе изградев,остај тоа кога дојдов првпат на работа бев како од небо паднат,ништо од тоа што ми го предавале не ми помогна,додуша пола и повеќе од тоа веќе го имав заборавено оти после 4 години се запослив откако завршив, теорија и пракса нема врска едно со друго чедо.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Тоа ти е најпаметно оти никој од книга аир не видел,парите што ќе ги дадеш за школо и книги ти се џабе фрлени пари,наместо тоа подоцна можеш да ги инвестираш во некој свој бизнис,а за тоа време да изучиш занает;).Остај ти од владата што излегуваат со транспаренти инвестирај во образовaнието со тоа инвестираш во себе:pos:Они така се заебале на времето и сега сакаат и тебе да те заебат:DИнаку јас од искуство ти кажувам иам факултет завршено,но кога ќе ми текне колку пари имам инвестирано во моето образование со тие пари и сите титули кога би ги продал куќа ќе изградев,остај тоа кога дојдов првпат на работа бев како од небо паднат,ништо од тоа што ми го предавале не ми помогна,додуша пола и повеќе од тоа веќе го имав заборавено оти после 4 години се запослив откако завршив, теорија и пракса нема врска едно со друго чедо.
А шо праиме што средното е задолжително, и ако не тргне во прва година навреме неговите ќе треба да платат дебела казна од својот краток џеб? :) И да, до некаде у право си, оние кои учеле гимназија на пример не виделе аир, а оние кои учече стручно? Знам многу луѓе кои се вработија само со ССС (средна стручна спрема), но знам и такви кои и со магистерска уште спијат на тоа уво дека партијата ќе им најде работа.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
А шо праиме што средното е задолжително, и ако не тргне во прва година навреме неговите ќе треба да платат дебела казна од својот краток џеб?
Добро ако запримети мојот пост повеќе се однесуваше на факултетот и додека пишував цело време мислев на факсот,значи на периодот после основно и средно итн..многу пари се трошат на факс а тоа се џабе фрлени пари според мене.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Во општествко каде ти се пропагира дека образобанието никаде не те води (особено средното) е продукт на летаргична утепана у поим дезориентирана генерација која е лесна за манипулација.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
По набројаниве градови претпоставувам си од Велес(пошо е у центарот на набројаните) али како и да е , ние сме мала држава и нема точно баш за тоа , ако планираш да продолжиш понатаму со факултет поточно информатика бидејќи е најблиску со интернет бизнисот :) мој совет ти е да одиш гимназија или пак информатичко во твојот град(повеќе сум за гимназија за да ги немаш тие проблеми со математиките што ги имав јас бидејќи учев економска средно а отидов на финки - смер е-технологии :), сепак твое е да одлучиш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
Од средна школа не очекувај многу. Не знам дали кај нас има такво нешто специјализирано за дизајн, интернет бизнис. Мој совет ти е запиши се во средно што го бие глас дека е најтешко, реално тоа што ќе го учиш во средно можеби никогаш нема практично да го употребиш ама работната навика ќе ти остане за цел живот како адут.

П.С Исто така контактите од средно/факултет ќе ти бидат од корист.
П.С2 На факултет веќе имаш сигурно избор за специјализација
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Средното училиште не те спрема за буквално ништо што ќе учиш или правиш понатаму, оди си каде што ти се другарите/ките, да си поминете убо сите заедно дур сте малди да се будалите, сега од средно бравари се запишуваат за пилоти, заеби и дизајн и се, ако знаеш нешто подобри се, ако не гледај туториалс и учки Фотошоп ова она, нема место на светов каде ќе те научат нешто за кое што треба желба и талент, такви работи не се учат.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не ги слушај овие батка. Ја би ти препорачал гимназија. Причината ми е пошто 14 годишна возраст е рана за да се одлучиш строго што сакаш да правиш во животот. Плус така најлесно ќе стекнеш основни знаења од сите области. Нормално, се зависи од тебе. И ја сметам дека образованието кај нас е срање, али ти индивидуално ако си го вложиш трудот ќе си стекнеш убава основа. Па здравје после на факултет ќе се специјализираш на тоа што најмногу ти иде, кога ќе си размислуваш позрело и ќе имаш стекнато повеќе искуство (од сите области, не само од учење, збориме дружење и со пријателите, едноставно добар провод во тој период од животот).

Ако се одлучиш за гимназија, можеме да дискутираме кај можеш најдобар прогрес да праиш :)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Годинава завршувам основно. Просек: Одличен секоја година.
Сакам да се запишам на школа за графички дизајн или ако има некое училиште каде што се изучува интернет бизнис (како што се курсевите за Adsense, PPD, PPV, PPC, CPA...)
Можам да учам во Велес, Скопје, Прилеп, Битола, Штип па ако знаете нешто во наведениве градови препорачајте ми. Фала :)
Нема такво средно школо.

Ама пошто си 14 години, и којзнае колку ќе ти се сменат плановите натаму у животот, најдобро би ти било запиши си се у гимназија. У колку построга, толку поарно.
Имаш у трета година избор нешто као смерови, и ќе можеш да си ги учиш предметите шо ги сакаш повеќе, ама пак не си многу специјализиран, т.е. ако избереш општествено хуманистичка насока можеш да студираш на безброј различни факултети, дури и на тие шо не ти се као препорачани од насоката, у случај да ти се сменат плановите, нели.

А тоа шо сакаш да го учиш, шо го спомна, на интернет безброј туторијали имаш, гледај видеа на јутјуб, читај книги, читај списанија, дружи со кул луѓе.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Се сложувам со @UpaDown
Кај нас е таква ситуацијата што, мора да се запишеш во гимназија доколку сакаш да изучуваш такви работи. Па дури и во економско средно да се запишеш, тоа нема да го учиш.
Истото ќе ти биде и за факултет.
Средното и Факултетот (формалното образование) ќе те научи ЗОШТО тоа е така, додека неформалното (организации, вонредни курсеви курци палци...) ДАЛИ треба да биде така.

Затоа на човек му е потребно и формално и неформално образование. Формалното помини го, но не се посветувај највеќе кон него. Сега за тебе е рано - учи си да си бркаш просек за после на факс да те примат државна, а после посветувај се на она што ти е најбитно.
И доколку си при пари, гледај неформалното образование да го посетуваш.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
11
Поени од реакции
2
кажете некои средни училишта во скопје каде што нема математика... му треба на братучедми нешто ... и слушнав на телевизија нешто за отварање на спортски гимназии на телевизија... знае ли некој нешто за тоа? поздрав!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
57
Поени од реакции
44
кажете некои средни училишта во скопје каде што нема математика... му треба на братучедми нешто ... и слушнав на телевизија нешто за отварање на спортски гимназии на телевизија... знае ли некој нешто за тоа? поздрав!
Јас се запишав економско имавме математика во прва и втора,ама само во Деловен секретар и Правeн техничар (во Прилеп) :);)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom