Избори 2024

Кои двајца кандидати ќе влезат во втор круг круг на Претседателските избори 2024?

 • Пендаровски и Јакимовски

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Османи

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Силјановска - Давкова и Јакимовски

  Гласови: 0 0,0%
 • Силјановска - Давкова и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Османи

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Ванковска

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Ванковска

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Ванковска и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Ванковска и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Таравари и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Пендаровски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Јакимовски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Османи ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Ванковска ќе стане претседателка во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Димитриевски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  59
 • Гласањето е завршено на .
Член од
24 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
Вмро и Левица ги ставам во ист кош оти едните што имаат мани, другите се обратно, кога би биле една партија со најдобрите работи би ја оправиле северната дупка, вака стварно незнам што да кажам, Апасиев не го бива за економија, не го бива за надворешна политика...., Ж'миц па кур го боле за се лошо што се случува во дупката, се надевам дека заедно ќе имаат над 61 пратеник и нема да можат кумуњарите и шошоните да ни ја кројат судбината.
Ако не се лажам според Рамковен мора да има барем една Шпонска партија во владеачката коалиција
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.290
Поени од реакции
81.478
Ако не се лажам според Рамковен мора да има барем една Шпонска партија во владеачката коалиција
за едно десет години, ќе мислат дека тоа што Албанец си влегуе кога сака, како сака, кај каури по дома е според рамковен
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.381
ДПМНЕ има исти рекламни спотови на сите избори од 2002 година.
На минатите кога го имаа на реклама Гоце Делчев на коњ качен на бензинска беше како сцена од сон со 39 температура.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.591
Поени од реакции
2.194
Ако не се лажам според Рамковен мора да има барем една Шпонска партија во владеачката коалиција
Се лажеш. Не мора да има.

Груески имаше апсолутно мнозинство и сепак коалицираше со ДУИ. Кога новинари прашаа зошто, тој реплица бидеќи било традиција да има барем една Албанска партија во влада.

Затоа не се само СДС виновни за ова што се случува денес, исто вина си сносат и партиите пред нив, само тенко е сеќавањето на македончето.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Вест која само навидум не е поврзана со претстојните избори претседателски и парламентарни
Василиј Небензја: Над Балканом се надвија опасност од новог сукоба

...во текстот рускиот амбасадор не ја спомнува Македонија, но го нема оригиналниот говор па се е можно.

Моето видување е дека изборните кампањи (користената реторика) кои ги водат македонските партии каде во голем број се арнаути водат кон ескалација како во текот на самите избори ама и подоцна односно по нивното завршување, ако го има во предвидените 2 круга.
Можноста овие партии со уште некоја како сдсСС да бидат искористени за сценарио каде прво се предизвикува политичка а подоцна и безбедносна/воена криза се многу големи, и би рекол очекувани од повеќе субјекти и надворешни центри.

Има ли безбеднсони служби кои ја следат ситуацијата или и тие се вклучени во сценариото?

Се лажеш. Не мора да има.

Груески имаше апсолутно мнозинство и сепак коалицираше со ДУИ. Кога новинари прашаа зошто, тој реплица бидеќи било традиција да има барем една Албанска партија во влада.

Затоа не се само СДС виновни за ова што се случува денес, исто вина си сносат и партиите пред нив, само тенко е сеќавањето на македончето.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
се што си напишал е точно, ама мораше ли да користиш
деминутив за Македонецот?
Имаш некоја причина за тоа или само го следиш наметнатиот шаблон?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.764
Поени од реакции
36.459
Фотографија на денот,
бакнување на рака на БО јавно пред дуистите за време на предизборна кампања за претседател на БО, од 86 стар исламски свештеник, оџа! :facepalm:

436411556_945533464113147_1933953035171797588_n (1).jpg

...до каде може да оди политиката, фотографија која кажува многу, каков европски претседател сака да биде БО, со непочитување на постар 86 годишен верски човек (највероватно оџа) и тоа јавно само за да се исполни сопственото его пред присутните за позиција на недопирлива личност која конкурира за претседател од редот на албанскиот етнички лекторат, тука падна на испит БО и како човек и како едуцирана личност доктор, домашно воспитување, исламски верник, етика и морал, ништо од тоа, срамота!
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
297
Поени од реакции
967
Фотографија на денот,
бакнување на рака на БО јавно пред дуистите за време на предизборна кампања за претседател на БО, од 86 стар исламски свештеник, оџа! :facepalm:

Прегледај го приврзокот 413857

...до каде може да оди политиката, фотографија која кажува многу, каков европски претседател сака да биде БО, со непочитување на постар 86 годишен верски човек (највероватно оџа) и тоа јавно само за да се исполни сопственото его пред присутните за позиција на недопирлива личност која конкурира за претседател од редот на албанскиот етнички лекторат, тука падна на испит БО и како човек и како едуцирана личност доктор, домашно воспитување, исламски верник, етика и морал, ништо од тоа, срамота!
Ова ме потсеќа на ова
Иначе монахов искочи дека е од Македонија
Али братов бар на Путин му бацува рака, док несреќниов оџа...

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.764
Поени од реакции
36.459
...да, ама Путин не е на предизборен претседателски митинг, ниту носи елек со реклама, ниту некој се смее, а се гледа дека ја тргна раката веднаш со прекор „немој така“ од што му падна незгодно, а БО ја задржува раката, дополнително сите во околината мажи кои одат во џамија претежно се смеат, не знам што е тука смешно, од што е жално, но кој е тој 84 годишен оџа и од каде?

bacuva-raka-branko.jpg

...и ова со БЦ, беше изненадувачко, уште го памтам!
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Ова ме потсеќа на ова
Иначе монахов искочи дека е од Македонија
Али братов бар на Путин му бацува рака, док несреќниов оџа...


Монахов ако не е од Кајгана Форум, еве на.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom