Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Ko prvo ja ne sum opredelen i ko vtoro sporedija tvojta anketa so onaa za partiite. Kaj se tie 30% neporedeleni i onie sto ne izlagaat? Mislam, ne e fer zad sekogo koj objektivno ti kazuva deka gresis da gledas nekoj od "drugite" ;)
Igorce anketata ne e moja. Jas nisto ne gresam. Gruevski e sam na anketata od DPMNE. SDSM ima dvajca koi imaat zaedno rejting kolku nego.I Stavrevski da e na anketava sigurno nekoj procent od Grujo kje otide na negova smetka.
Zosto ne sakate toa da go vidite.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
23 општински ограноци на НСДП во Македонија му откажале послушност на Титота Петковског.. :tv:
Тууу, никако да му се оствари желбата да биде како Тито : )))

Инаку, кај анкетава не ми штима Тачи да има поголем рејтинг кај Албанците од Али. Што викате за тоа? Веродостојно е?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Igorce anketata ne e moja. Jas nisto ne gresam. Gruevski e sam na anketata od DPMNE. SDSM ima dvajca koi imaat zaedno rejting kolku nego.I Stavrevski da e na anketava sigurno nekoj procent od Grujo kje otide na negova smetka.
Zosto ne sakate toa da go vidite.
Ма добро, од 10 анкети земаш таа што ти одговара најмногу. Имат анкета тука која прашува за кого би гласале и мислам таа е најбитна за ова прашајне. Сите други анкети се за друго прашајне, нормално до некој степен поврзани се.
Не можеш сега да земеш анкета и да интерпретираш по твоје. Ја ти кажав еден пример дека има грешка во твојата интерпретација затоа што 30% од тие што се неопределени ги немат.

Ја барем се трудам објективен да бидам, можеби тоа не некоја опција не и одговара, реалноста не и одговара ;)
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Зависит. Секој сериозен институт транспарентно покажува на кој начин ја направиле анкетата. Има и тука правилности кој морат да се почитуваат. А ако е репрезентативна тогаш нема бегајне иако морам да признам дека има институтие поблиску до некоја опција, тоа го има во цел свет ама сепак анкетите од едните и од другите се слични и максимално 2-3% оддалечени.
Паааа не би рекол дека се 2-3% одалечени. Во анкетата на словенечкиот институт СДСМ има рејтинг некаде околу 22-23%, а во анкетата на Иванов СДСМ има 11% рејтинг , додека на ВМРО се совпаѓа и таму и таму со некаде околу 32%. Значи тука нешто не штима. А зашто не штима објаснив во претходните постови, ме мрзи пак:).
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Паааа не би рекол дека се 2-3% одалечени. Во анкетата на словенечкиот институт СДСМ има рејтинг некаде околу 22-23%, а во анкетата на Иванов СДСМ има 11% рејтинг , додека на ВМРО се совпаѓа и таму и таму со некаде околу 32%. Значи тука нешто не штима. А зашто не штима објаснив во претходните постови, ме мрзи пак:).
Добро, процентите не штимаат ама сепак обете анкети имаат слични резултати. ДПМНЕ пред СДСМ и ДУИ пред ДПА. Груевски пред Шеќеринска.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Добро, процентите не штимаат ама сепак обете анкети имаат слични резултати. ДПМНЕ пред СДСМ и ДУИ пред ДПА. Груевски пред Шеќеринска.
Ок, тоа никој не го спори, ама процентите се мноооооогу битна работа, а не кој пред кого е. 32% со 11% и 32% со 22-23% е мнооогу голема разлика. И на едната анкета Шеќерка има 11.7% а на другата 5.8% рејтинг! Огромна разлика, кој лаже е работава сеа, ама најреалната анкета ќе се случи на 1ви, така да да го затвориме моабетов со анкетиве зашто е безпредметен, ова важи за сите:smir:.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Ок, тоа никој не го спори, ама процентите се мноооооогу битна работа, а не кој пред кого е. 32% со 11% и 32% со 22-23% е мнооогу голема разлика. И на едната анкета Шеќерка има 11.7% а на другата 5.8% рејтинг! Огромна разлика, кој лаже е работава сеа, ама најреалната анкета ќе се случи на 1ви, така да да го затвориме моабетов со анкетиве зашто е безпредметен, ова важи за сите:smir:.
Верувај дека анкетите се важни ;)
За тоа зошто се разликуваат толку треба да видиме на кој начин се спроведени и дали се репрезентативни. Анкетите се наука а не можеме ние овде да ги прогласиме за безпредметни. Ама да ти кажам право ја не сум сега толку запнат да ја истражувам разликата од проста причина што не ми е битно дали разликата е 10 или 20% можам 5 дена да чекам и да го видам резултатот.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Најдобро би било, ако веќе сме кај анкетите, ... форумов да испрати ПП на секој јузер со молба да штиклира за која партија ќе гласа и додадена опција неопределен, не гласам .. и ќе имате многу добра анкета од околу би рекол 250,300 гласови барем.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Верувај дека анкетите се важни ;)
За тоа зошто се разликуваат толку треба да видиме на кој начин се спроведени и дали се репрезентативни. Анкетите се наука а не можеме ние овде да ги прогласиме за безпредметни. Ама да ти кажам право ја не сум сега толку запнат да ја истражувам разликата од проста причина што не ми е битно дали разликата е 10 или 20% можам 5 дена да чекам и да го видам резултатот.
Епа тоа викам и јас, за 5 дена се ќе се знае. А викам безпредметни зашто по она што се случи во србија веќе на ни една накета не верувам. Немаше една анкета што не предвдиваше победа на радикалите, тесни беа сите но предвидуваа победа од отприлика 5% разлика, за на крај демократите да победат со 10%!!! Огромна утка, затоа викам дека се безпредметни!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Ne se, greska si. Bev na nekolku maturski ovaa nedela. Samo, i samo dpmnovcite na toj svecen cin doagaa pred hotelite so znaminja i se derea kako cuknati VMRO-DPMNE, Grujo ...oe oe oe...bog da cuva od seljacana.
I znaes sto ? toa bea 10% od prisutnite, ostanatite....so komentari...glej gi seljacishtava....videno potvredeno....
Taka e vekje 15 godini. Nikogas po svadbi i maturski ne vidov sdsmovci so partiski znaminja da skandiraat za partijata...jebiga...ne se kupusagii..toa e toa sto bi rekol Grujo.
abe komunjarce od vas pogolemi seljaci nema da vi .... taa ruza ovenata vie avtobusi po drugite gradovi "ne prakate" mn pari za plakati maici kapi ne trosite sigurno im plakate na lugeto da glasaat za vas nema so dr ama dzabe vi e ili gi cuvate parite za koga ke dojdete na vlast za nekolku vekovi za da napraite nesto za MAKEDONIJAZ?? moze i toa da e hhhhahaha ubedlivo tepame NAPRED VMRO DPMNE:toe:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Епа тоа викам и јас, за 5 дена се ќе се знае. А викам безпредметни зашто по она што се случи во србија веќе на ни една накета не верувам. Немаше една анкета што не предвдиваше победа на радикалите, тесни беа сите но предвидуваа победа од отприлика 5% разлика, за на крај демократите да победат со 10%!!! Огромна утка, затоа викам дека се безпредметни!
Има причини за тоа, објаснив и горе.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Најдобро би било, ако веќе сме кај анкетите, ... форумов да испрати ПП на секој јузер со молба да штиклира за која партија ќе гласа и додадена опција неопределен, не гласам .. и ќе имате многу добра анкета од околу би рекол 250,300 гласови барем.
Да, ама тоа не би било репрезентативно. Тоа ти е најбитно. Да избираш 1000 и кусур луѓе поред реалното општество. Така ќе добиеш реална слика иако треба плус - минус 2-3% да се рачунат.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Значи факт е дека на централните митинзи во Скопје секогаш имало и ќе има автобуси од внатрешноста. Затоа што да го наполниш плоштадот само со Скопјани е мишн импосибл!!! Истото важи и за завршните митинзи, на СДСМ кој ќе биде во Куманово и на ДПМНЕ кој ќе биде во Струмица. И таму ќе се носат автобуси, сосема логично, да се покаже сила пред да почне молкот.

Разликата меѓу СДСМ и ДПМНЕ е што освен на овие два митинзи СДСМ не однесе ни еден автобус во другите градови, се случуваше по некое комбе да отиде , но тоа беше ретко и сепак е комбе а не автобус. За разлика од ДПМНЕ кои со 50-100 автобуси си ја шетаа цела Македонија, со исклучок на Охрид каде имаше скоро 300!!!
sdsm ne gi nosi vo avtobusi gi nosi vo avioni kombinja i koli:pos2: po 4-5 dusi vo kola ke platat trosoci :toe: VMRO DPMNE VO SRCATA NA PATRIOTITE!
 
А

Ајсшутер

Гостин
Абе што има врска сега автобуси па дај да видиме на шекеринска гаките какви и се може купила некој скапи :pos:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Зевс, јас би го поставил некако од друга гледна точка прашањето и дискусијата:
- Значи ВМРО додека е на власт има и за пензионерите, стечајците, компјутери за средните училишта, ваучери по 200еу за дипломците... а богами има и за сендвичи и автобуси и митинзи да прави.
Алал да им е на луѓете, барем парите не си ги стават во џеб, што би се рекло од народ за народ.
taka e majstore koga e VMRO na vlast ima za site so gi nabroja a koga e sds ima za rada- suvo picesta,i tie drugite komunjarcinja
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom