Идоли

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Познати глумци, уметници , артисти, некој ваш пријател или познајник, некој од фимилијата, имагинарни ликови, ликови од стриповите, тв-водители, политичари,топ манекенки/манекени,членови од кајгана....
Секаде можеме да пронајдеме ликови кои ќе можеме да ги наречеме "наши идоли".
што мислите...дали треба да се потпреме на онаа древна изрека "Неправи идол од она што е горе на небото , на земјата ,во водата,под земјата..."
или пак идолите се неизбежен дел од нашите животи, и едноставно сме создадени да ги обожуваме....
Дали себе си се сметаме за слаби личности па постојано имаме потреба да копнееме по тоа да бидеме како некој друг????:helou:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Ne strasno da imas idol i da se ugleduvas na nego. No da kopnees da si kako nego, toa e veke zavist!!!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Можеш да имаш идол, но апсурдно е да пробуваш да го живееш неговиот живот.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
што мислите...дали треба да се потпреме на онаа древна изрека "Неправи идол од она што е горе на небото , на земјата ,во водата,под земјата..."
или пак идолите се неизбежен дел од нашите животи, и едноставно сме создадени да ги обожуваме....
Дали себе си се сметаме за слаби личности па постојано имаме потреба да копнееме по тоа да бидеме како некој друг????:helou:

Неизбежен дел се. Ги гледаме, ја гледаме нивната работа, нивната снаодливост, нивниот успех и се обидуваме да бидеме дупло подобри од тоа што тие се. Барем јас се обидувам.
Неам идол познат. Ниту пак славен, ниту богат. Идол ми е мајка ми и сиот нејзин постигнат успех во текот на животот. Нејзината борба со животот и нејзините порази и опоравување од тие порази.
Ете то прај да можам и да речам:-Јас ќе успеам, ќе бидам успешна личност, ќе направам се, за после мајка ми да гледа идол во мене и да се гордеј со мене
И да, во право е Грл, не треба да го живееме нивниот живот.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Секој има свој идол,човек на кој што му се восхитува, го величи, максимално го почитува, имам и јас секако некој кој го сметам за великан, што постигнал голем успех, што е одличен пример за општеството (барем според мене) и ДА, репер на правилно однесување и постапување ми е, НО НИКОГАШ не би посакала или пробала да бидам она што била таа личност зашто било која копија ни од далеку не е веродостојна на оригиналот.
Нема да следам туѓи стапки, ќе создавам свои, НО според некои критериуми кои си ги имам изградено врз основа на “ТАА“ личност според која сум заклучила кое однесување, постигнување, дејствување го прифаќам и според мене е соодветно и правилно.
Нема само слепо да следам и копирам нешто што друг направил, зашто никогаш нема да се дојде до поголем подем на тој начин, туку уште повеќе ќе се трудам да го воздигнам истото.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Supermen

Jas kako mal umirav od zelba da mozam da letam i zatoa idol mi bese SUPERMEN.Jas do den denes ne proletav i sega neznam sto da pravam:toe:.
Nemam idol lugjeeeeeee.
Pozdrav do site kajgana forumdjii.
Mala sala,
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Дали себе си се сметаме за слаби личности па постојано имаме потреба да копнееме по тоа да бидеме како некој друг????:helou:
Ако си слаба личност и посакуваш да бидеш како некоја силна личност што ја познаваш и ја почитуваш, најверојатно тоа со текот на времето и ке ти успее. Слепо следење на твојот идол во смисла оправдување на сите негови/нејзини пстапки е негативната страна или нус појавата на идолопоклоништвото. Во првиот случај е опишана социјална личност, во вториот пациент.:)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.992
Поени од реакции
6.253
mene kako mal idol mi bese nik sloter i uste mi e
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Познати глумци, уметници , артисти, некој ваш пријател или познајник, некој од фимилијата, имагинарни ликови, ликови од стриповите, тв-водители, политичари,топ манекенки/манекени,членови од кајгана....
Секаде можеме да пронајдеме ликови кои ќе можеме да ги наречеме "наши идоли".
што мислите...дали треба да се потпреме на онаа древна изрека "Неправи идол од она што е горе на небото , на земјата ,во водата,под земјата..."
или пак идолите се неизбежен дел од нашите животи, и едноставно сме создадени да ги обожуваме....
Дали себе си се сметаме за слаби личности па постојано имаме потреба да копнееме по тоа да бидеме како некој друг????:helou:
Идоли ... во никој случај не би ги нарекла така и не би им го придала тоа значење.
Има луѓе што вредат да бидат вреднувани и почитувани и чии животни стилови, патишта како и идеи и теории ме воодушевиле.
Но има голема разлика од тоа на некој да му се восхитуваш и да се обидуваш да го повториш неговиот живот, тоа е просто невозможно и на крајот посесивно.
 
N

NeMiRnA

Гостин
А да не филозофирате и да пишете кој ви бил вас идол ако уопште сте го имале,а верувам дека да,затоа што секој во животот барем еднаш посакал да биде како некој.ОК е да се има идол,но не се подразбира некој кој болно ќе го обожуваш и да биде од спротивниот пол,обично тоа им се случува на женските...сакам да кажам мн се заљубуваат во некој познат и малку не диференцираат некои работи.Нема веза да не полемизирам и да паметувам,мене од секогаш ми бил идол татко ми од некои одредени работи и засекогаш ќе ми биде,но сепак за одредени работи во никој случај не би сакала да бидам како него.Како и да е за мене еден од најбрилијантните луѓе кои сум ги запознала,не затоа што ми е татко,туку навистина имам зашто да му се воодушевувам и да се трудам да бидам во некој поглед и некои работи како него,па дури и подобра.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Мајками , Таткоми, и Братми ми се идоли!
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Дали себе си се сметаме за слаби личности па постојано имаме потреба да копнееме по тоа да бидеме како некој друг????:helou:

Токму така, идолите се одлика на недоволно созреаните луѓе (мислам на идоли во буквална смисла на зборот). Затоа и се најсвојствени за детската возраст, кога се градиме како личности, па зимаме репери. Идол кај возрасен човек, со изградени ставови (пак ќе напоменам, идол БУКАВАЛНО) според мене, представува недоволна иззживеаност и неоригиналност, или поточно-копирање на сегменти од нечиј живот.
А инаку, за да не бидам грешно протолкувана, според мене не се идоли луѓето кои успеале во животот, па ние им викаме ,,браво,, и го цениме нивното дело, пошто таквите се неизбежни, а и вреди да се испочитуваат; туку оние со кои се поистоветуваме во целост.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
А да не филозофирате и да пишете кој ви бил вас идол ако уопште сте го имале,.
Ако требаше да постувате ваши листи на идоли , и да не филозофираме, тогаш темава ќе идеше во општи муабети, а не во подфорум филозофија.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Zapalete mu sveka na toj shto nema.
Za sekoja rabota ima nekoj shto ja pravi/napravil ubavo(barem za nasheto oko najperfektno), pa nie se stremime da go dostigneme, ne deka sekad e dostizen ama ete taka si mislish - eh da sum kako nego! No pr: Gledam nekoja '747-devojka' so nekoj 'imt-tip' bez razlika shto tipot e za nikade mene mi e idol zashto uspeal da ja ima devojkata, i barem za moment posakuvash da si kako nego. Zborot mi e deka ne sekad idolite se trajni ili luge koi mnogu gi sakame, nekad moze da go mrazish svojot idol no sakash da si kako nego na negovo mesto. Ne e toa ljubomora toa e voshit. E sega moze i idol da mi bide Donald Trump toj mi e onaka vrv na piramidata od idoli shto ja imam, piramida vo koja:
Prviot red se: luge shto sekojndevno vleguvaat i izleguvaat od listata kako dechkoto so devojkata- moment idoli
Vtoriot red se: luge shto se trajni i shto imaat nekoe bitno znachenje vo mojot zivot, no sepak promenlivi, pr moze idol da mi bide Nikola Gruevski(alal da mu e za vdrinata i energijata shto ja ima sekad mu se voshituvam) no moze i da ne mi bide ako utre ja izgubi pa ke mislam neshto drugo za nego-polutrajni idoli
I vo tretiot red se: luge shto se trajni i nepromenlivi luge shto imaat ogromno znachenje i luge kon koi se stremish no da se razbereme(vazi za site grupi idoli): nitu eden idol ne e vreden vo celost da se stremime kon ona shto go pravi/napravil, sekoj si ima odredena oblast/osobina koja nam ni se dopaga i shto skame da ja pravime kako nego(kako shto nas ni izgleda sovrsheno), no ako se stremime vo celost da go postigneme togash toj ne ni e idol, togash nie nemame svoe jas, takov e Trump so negovata zvezda za ekonomija i pravenje pari, takov e dedo mi so negovata pozrtvuvanost i da ne redam. NO mene ne moze da mi bide idol Trump zashto ne nashol saglam zena vo zivotot i ne e sposoben da zadrzi vrska/brak, nego chito delot kako pravi pari.-trajni idoli:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom