Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
27 април 2009
Мислења
2.311
Поени од реакции
2.755
Јас кога го земам Мијалков за пример не го земам заради парите и славата иако и тие помагаат многу. Го земам затоа што со луѓево кои комуницирам не се знам во живо и не сме се дружеле па да им дадам примери од реалниот живот. Вака морам со примери од јавен живот. Мијалков го земам како карактер, како начин на понашање, како се поставува пред луѓето, каков имиџ (не облека) проектира, работите што го прават него репрезентативен примерок покрај парите и славата.

Ете тука подобро го објаснив, не го прерипувај постот и видеото, многу се кратки.
Пази го клипов само, пази каков сељак и куртон е, а у пракса он ебе. Ваквите како него ебат. И да не се познати, богати или успешни како овој, ваквите што или приордно се вакви или многу добро што знаат да го одглумат тоа, тие ќе ебат, ова е сржта на тоа што го верглам цело време. Ако знаеш добро да го ископираш ова понашање, јас по цена на сите мои постови на форумов гарантирам успех, милион и еден Рон Бургундовци, милион и една феминстка да ми реплицираат згрозени од тоа што го пишувам, да напаѓаат дека тоа не било ролмоделаштво, дека сум мизогинист, дека сум исфрустриран нема ништо да сменат. Јас не го креирав ова, јас сум само месинџерот, јас само ја пренесувам веста. Еве како изгледа таа во видео од 55 секунди

Си го заборавил архетипот и првакот во овај спорт, 5 бракови и доминација во повеќе држави и со различни националности, еден и единствен Александар Маленко.
Еве најнова вест па нека му е со среќа на младите.

А вие добри момчиња ако сакате да престанете да бидете користени и газени од женската популација, клипов во букмаркс и гледање еднаш неделно! Простудирајте му понашање,речник,боди ленгвиџ и остало.
Напраен на бело и литар виски заведе и ги засена сите во студиото :cuc:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.510
Поени од реакции
11.608
tokmu taka. zatoa i mi e cudno koga ke ti se ukaze prilika zosto do tolku mislenje i analizi.

ajde eve sfakam koga e u prasanje zenidba ali i togas koj se garanciite deka za 2-3 god nema ti ili ona da se smenite?
Затоа што тешко стигаат до пичка и кога конечно ќе стигнат им се блокира мозокот, стануваат максимално глупи и мислат дека посовршено нешто не постои па влегуваат во овие води:

1634074715535.jpeg

Си го заборавил архетипот и првакот во овај спорт, 5 бракови и доминација во повеќе држави и со различни националности, еден и единствен Александар Маленко.
Еве најнова вест па нека му е со среќа на младите.

А вие добри момчиња ако сакате да престанете да бидете користени и газени од женската популација, клипов во букмаркс и гледање еднаш неделно! Простудирајте му понашање,речник,боди ленгвиџ и остало.
Напраен на бело и литар виски заведе и ги засена сите во студиото :cuc:
Го спомнав во предпретходниот пост

Ај со ред, part 2.Па ропак де, тоа е целата поента. Еве да го тргнеме него. Кој сакаш да земеме? Од скопската мангупска (демек) шема како Камењар или Пеџа Тренд? Маленко со веќе не се знае кој број на жена? Сакаш регионално да одиме? На пример Аркан со 9 деца од 5 различни жени. И тоа само со кои имал деца, кај се тука плус швалерки и ебачици? Сакаш глобално со Чарли Шин? Не го гледаш патернот тука? НЗС-от на сите вакви?

Апсолутно се согласувам со тебе, потполно си во право. Не треба да се генерализира, се е индивидуално и секој си е своја приказна. Мислам дека го најдовме универзалниот клуч, калаузот за 80% од темиве на форумов. Сега ќе преминам на другите теми со овој став и лека-полека време е да ги затвориме а нема поента до утре сабајле да збориме. Ќе почнам со темата за најдобри бургери па ќе видам понатака како ќе иде. Е сега уште некако да стапам во контакт со Нафтали Бенет и Махмуд Абас и да си лапам Нобелова за мир.
Работата не е само за издржување, работата е и за доминација. Она и да има обезбедено свој имот, кола, пари на страна ќе сака маж со два имота, две коли, две заштеди на страна не дека ќе и снема на неа во животот за да се осигура туку ради концептот на хипергамија, нема да се задоволи со маж со пониско или нејзино ниво, мора да е повисоко.
А за другиот дел од постот, искрено не знам како стои македонскиот пазар со понуда на жиглоа, ама има дебела причина зошто апсолутното мнозинство на сексуални работници се жени. Затоа што постои плједа на опции што бесплатно ќе им ја завршат работата, секакви од надарени до дискретни до такви што нема да се јавуваат до секакви. Така што ако не можат на тоа поле да се снајдат и да дојдат до тоа што го бараат е исто како шиптaр да не може да најде Голф тројка.
Филмот го немам гледано, ќе мора друг пат да ти одговорам.Затоа што едно викаат друго прават. Тоа е исто како на тема во политика да пишеш-Обични граѓани пишуваат што сакаат политичарите.Истата приказна и кај мене.

Абе кано ти па скроз главната поента ја промашуваш со реченицава. Па тоа е целиот проблем на темава. Исто како да одиш на форум за џуџиња и да им кажеш-Дај бе идете пораснете.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
410
Поени од реакции
912
Работата не е само за издржување, работата е и за доминација. Она и да има обезбедено свој имот, кола, пари на страна ќе сака маж со два имота, две коли, две заштеди на страна не дека ќе и снема на неа во животот за да се осигура туку ради концептот на хипергамија, нема да се задоволи со маж со пониско или нејзино ниво, мора да е повисоко.
А за другиот дел од постот, искрено не знам како стои македонскиот пазар со понуда на жиглоа, ама има дебела причина зошто апсолутното мнозинство на сексуални работници се жени. Затоа што постои плједа на опции што бесплатно ќе им ја завршат работата, секакви од надарени до дискретни до такви што нема да се јавуваат до секакви. Така што ако не можат на тоа поле да се снајдат и да дојдат до тоа што го бараат е исто како шиптaр да не може да најде Голф тројка.
Филмот го немам гледано, ќе мора друг пат да ти одговорам.
Играта на моќ и доминација како скалило на пирамидата на потреби некој ја остварува како моќ над сопствениот живот. Туку друго сакав, анализите кои ги правиш одат во насока дека ти лично нема да се жениш и тоа е сосема во ред но ќе биде многу неодговорно да имаш деца со ваков светоглед. Најголем дел од нас сме производ токму на таква неодговорност, не на љубов туку нечиј нагон да шири семе и нечиј биолошки саат што отчукува.
 
Член од
23 септември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
14
Абе, шалабајзери, не им е на женски ни до пари ни до стомачни, ни до дипломи, ни до ебање ни до доминации. Се што пишувате ми личи само на изговор зашто вие немате некоја. Немате некоја зашто мрчите тука по цел ден и филозофирате. Не само за оваа тема, или за љубов, за секс, за што било.

Сите ствари што ги спомноувате, работа, самостојност, запад, кур се тресе, се тоа води до еден заклучок. Жени (а и мажи у задњи 10+ години) сакаат некој што не само збори што ЌЕ прави, или како ќе е најјачи, или како некој друг, трет, не е како него. Сакаат некој што у ствари нешто прави. Почнува нешто, и го завршува. Така се наоѓа работа. Така се замуабетува со луѓе, така се стекнува доминантна позиција во нешто. Стани и направи го.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.625
Поени од реакции
13.039
Затоа што тешко стигаат до пичка и кога конечно ќе стигнат им се блокира мозокот, стануваат максимално глупи и мислат дека посовршено нешто не постои па влегуваат во овие води:

Прегледај го приврзокот 309765Го спомнав во предпретходниот пост
Ај замисли го Сашо Мијалков во емисија на Жаре Бербер, под дејство, како флертува со сите жени во студио.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.510
Поени од реакции
10.373
Абе, шалабајзери, не им е на женски ни до пари ни до стомачни, ни до дипломи, ни до ебање ни до доминации. Се што пишувате ми личи само на изговор зашто вие немате некоја. Немате некоја зашто мрчите тука по цел ден и филозофирате. Не само за оваа тема, или за љубов, за секс, за што било.

Сите ствари што ги спомноувате, работа, самостојност, запад, кур се тресе, се тоа води до еден заклучок. Жени (а и мажи у задњи 10+ години) сакаат некој што не само збори што ЌЕ прави, или како ќе е најјачи, или како некој друг, трет, не е како него. Сакаат некој што у ствари нешто прави. Почнува нешто, и го завршува. Така се наоѓа работа. Така се замуабетува со луѓе, така се стекнува доминантна позиција во нешто. Стани и направи го.
Точно, и сето ова го имаш во ликот на маленко
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.008
Поени од реакции
12.004
Оф
@Aceso, за оние љубопитните жени што сакаме да знаеме се, што значи кратенката ВПШ? :pipi:
Ваша Последна Шанса.

Он:
Големото прашање кое никогаш не е одговорено и на кое и јас не можев да одговорам и после 30 години истражување на женската душа е: Што сакаат жените? - Сигмунд Фројд :icon_mrgr:
Типот очигледно бил смотан. Жените ги привлекува доминацијата (интелектуална, физичка, финансиска... зависи од жената), сакаат внимание и слатки мали лаги.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.510
Поени од реакции
11.608
Играта на моќ и доминација како скалило на пирамидата на потреби некој ја остварува како моќ над сопствениот живот. Туку друго сакав, анализите кои ги правиш одат во насока дека ти лично нема да се жениш и тоа е сосема во ред но ќе биде многу неодговорно да имаш деца со ваков светоглед. Најголем дел од нас сме производ токму на таква неодговорност, не на љубов туку нечиј нагон да шири семе и нечиј биолошки саат што отчукува.
Јас лично е најмалку битно како ќе завршам. Жал ми е за децава. Се преиспитуваат, не знаат каде згрешиле, што лошо направиле, зошто девојките ги избегаваат, а завршуваат со шупаци за кои тие самите прво викале дека се одвратни и дека не би биле со нив ни да се последни мажи на светот. Јас само им кажувам тоа што сум видел, тоа што сум посведочил. И нормално тоа не звучи воопшто убаво, ама реалноста не звучи секогаш убаво, напротив повеќето пати не е. На себе ги навлекувам сите контроверзии па и омрази од сите жени+wot, само затоа што кажувам тоа што гледам. Јас сум значи кривиот пошто сум камера во банката, тие што ја ограбиле не се криви.

Се согласувам со болдот, ама има една дебела цака тука. Ако не беше така, населението на светот ќе беше денес 10 милиони. А многу е тешко да е на љубов, ете ако не те мрзи прочитај тука сум објаснил детално зошто, посебно вториот дел од постот. Или ќе се откажеш од љубов или ќе се помириш со самотија. Трето е само да ти се падне лотаријата на љубовта, а то нема ни у Холивуду, а камо ли у Београду.

Ова можеме да го поделиме на два фактора: внатрешни и надворешни.

Во внатрешни се сите оние кои зависат од самата личност и кои во главно ги наброја авторот на темава во воведот од постот. Тие се генерално јасни и зависат од личност до личност и тука нема што да се задржувам. Само да додадам на тоа дека има луѓе кои намерно сакаат да бидат сами од лични прични.

Ќе се задржам на надворешните фактори, оние што не зависат од самата индивидуа. Тука, во Македонија, има неколку заебанци кои влијаат на ова прашање на самотијата.

Прво, проблемот е што самиот пристап е умешност а не дефинирани параметри. Нема конкретен патерн, формула, не е наука, не е нива па си знаеш дека ако сакаш да ти роди треба да ја изораш убаво, да посадиш семе, да ја наводенуваш, да употребиш инсектициди и останато. Може уште вечер дур одиш на роденден кај на братучед ти девојка му да улета некоја нејзина другарка да ти тргне комуникација и да завршиш во брак со деца, со слики на Инстаграм со хаштагови #сонцемамино, #chillinginpolihrono, #withmylove, а си тргнал на роденден на кој не си ни сакал да отидеш, него онака ај чест да направам, пола саат, една пијачка и бегам. Од друга страна можеш да се утепаш од пуштање на сва и свашта и многу тешко да оди. Многу варијабли се во игра, да се најдеш на правото место во правото време, да го погодиш местото, да ти се допадне на тоа место некоја девојка, ти да и се допаднеш на неа, да е сингл, да е расположена баш тогаш, други коцки да се наредат. Многу работи се оставени на коинциденција, на среќа.

Втората заебанција е што нема конкретен пазар за оваа работа. Ок, сингл си. Што сега? Од кај почнуваш со решавање на проблемот? За разлика од порано, Интернетот ја врши улогата на медијатор, на пазар помеѓу понудата и побарувачката. Посебно социјалните мрежи служат како посредници. Главниот проблем тука е што нема селекција и филтрација, па така на Тиндер e преполно со мажи-манијачишта, на Фејсбук исто така, напалени куртони кои пуштаат барања за пријателство и коментираат на се што има дупка. Но и да го тргнеме тоа на страна. На мрежите немаш како да стигнеш до преференци на тоа што го бараш. Не можеш да филтрираш-барам дечко од 25 до 30 години, со икс ипсилон физички и карактерни особини и Инстаграм да ти филтрира по key words и да те поврзе баш со такви профили. На запад има разни сајтови специјализирани за тоа, па има speed dating како концепт, па има тематски вечери во некои локали каде што се движат сингл луѓе или има локали познати по тоа дека излегуваат сингл луѓе што бараат некој итн.

Трето, кафичи, клубови, барови на запад се традиционално и под дефолт места каде што одиш да запознаваш луѓе. Кај нас не функционира тој модел, објаснето подетално тука:


Четврто, како старееш ти се намалуваат изворите од каде што црпиш познанства. Додека си средно/факултет знаеш милион луѓе, онаа, другарка и на онаа, прва братучедка на другарка и на онаа, се правеле кафани, седенки, друженки, еден ќе викне уште 2-3 тројца па секој со секого ќе се упознае ќе размени Фејсбук, телефон итн... Па ќе падне некоја мувачица, некоја посериозна врска, па ќе раскинете, па ќе упознаеш на колега од факултет друга другарка, па со неа некое време и се така. Движење има постојано, другарување и запознавање има што се вика на дневна основа. Е сега ако си имал среќа во тој период да налеташ на нешто што ти одговарало на тебе и си живеете хепи евер афтер, тогаш супер. Ама, ако не е тоа случајот, како минува време, кругот на луѓе се редуцира, се вработуваш, единствените нови луѓе кои ги упознаваш се колегите, другарите ти се мажат/женат, имаат деца и се намалуваат луѓето со кои се гледаш, а се намалува и времето на колку пати се гледаш и со тие малкумина. Изворите еден по еден си одат, тешко наоѓаш човек за на концерт да ти прави друштво од 2 саати а камо ли нешто друго.

Горе долу ова се надворешните фактори во македонското општество што влијаат на факторот-сингл.

Ако имаш среќа негде попатно да најдеш тоа што ти треба, се супер. Проблемот настанува кога нема да најдеш.

Очајот е многу моќно чувство. Очајот од бидување сам нарочито. Ако не си еден од среќните избраници ти остануваат две опции:
1. Избор на каков-таков партнер
2. Помирување и избор да останеш сам

Слободно можам да кажам дека ултратешкото мнозинство ја одбира првата опција. До сега во мојот adult живот сум бил на некаде 20-тина и нешто свадби. Дали за 2-3 вака неутрално од страна би кажал дека тие луѓе се компатибилни и треба да се во брак. Во главите на останатите се случува следново сценарио. Влегува полека во триести, за жени ова посебно важи, затоа ќе го земам од аспект на жена иако во голема мера важи и за мажи, само што тие не до толку катаклизмично реагираат на тоа. Сите другарки и се мажени и веќе почнуваат да раѓаат. Косата и побелува, се фарба сега веќе од што "мора" за разлика од порано кога и се експериментирало и сакала да си проба фризури. Желбата за мајчинство притиска, стравот дека ќе остане сама ствара анксиозност. Четирите фактори од погоре не и ја олеснуваат работата. Одеднаш, по некоја случајност се запознава со некој. Не е тоа што и одговара на нејзин personality. На помлади години сигурно би рекла не. Ама сега условите се поочајни. Па женско како женско направената одлука мора да си ја "израционализира" за да може мирно да спие. Па не е така лош, ќе го засакам/ќе ме засака, ќе се смени со тек на време (не се менува со тек на време), ај кога ќе родам и ќе стане татко (ни тогаш), абе судбина е не знаеш каков ќе ти се падне, нема идеално. Како мори како ќе ти се "падне"? Што е ова лото 7/39, гледам супер бинго, томбола?

Врската барала труд и работа, компромиси, откажувања. Булшит. Која и да ја одбереш на рандом освен ако не е тотална лудача ќе бара труд и работа. Во тој случај единствен критериум што треба да го бараш е да ти го дига. Компромиси правиш секој ден, на работа со колеги и претпоставени, со комшиите од куќен совет во зграда, со Мара од шалтер за издавање пасоши оти мораш за да си извадиш на време документи. Некои луѓе ти се пријатни, некои неутрални, некои органски не можеш да ги трпиш, ама тоа е работата и егзистенција, тоа се комшии со кои мора да решаваш секојдневни заебанции, тоа е Мара од шалтер преку која мора да поминеш ако сакаш пасош. Ако истото треба и со партнерот, тури му курот на животот. Идеално нема, ама ако анализирам повеќето од браковите што ги знам се непотребно тупење на самите себе и другиот, трејд оф кој го направиле да не останат сами. И ги разбирам. Другиот избор е да му раскине. Ако му раскине, ја чека ситуацијата и заебанциите од погре. Треба да бара нов дечко, па каков ќе биде, па дали воопшто ќе го најде, може сингл да остане многу подолго време, што тогаш, што ако ја фати менопауза во меѓувреме? Ај тие од Скопје пак, замисли да си од Пехчево, колку опциите ти се сведени на минимум и колку пута 100 станува покомплицирана целата приказна? И баш затоа ја голташ кнедлата и влегуваш во врска, врска во која е и мнозинството.

Кога разубедував еден другар да не продолжи со една која мислев дека не е за него, одговорот му беше-"Ама со сите е така. Еве види го Перо, на пиво не може да го викнеме без да му одобри жена му. Види го Трајче, он работи, жена му ескивира, стално кога ќе и се спомне тоа прашање, дава одговор дека деца чувала дека имала ова и она, милион изговори само за да не пушти CV негде, а уствари не и се работи и овој пизди по цели денови по дома оти цел финансиски товар е на него. Види го Станко итн, итн..." Муабетот ми е поимањето на врските кај средностатистичниот фиромјанин е-Така е секаде, жена/маж е, тоа му/и е работа-да те нервира и сите имаат големи проблеми. И тоа е аксиоматски прифатено како универзална вистина. Е после имаш швалерации, разводи, избегавање на идење дома, расправии и тотални себекастрења до точка до која другар што не те видел некое време не може да препознае каков човек си станал, само што проблемот е што ти не си ја направил промената за да бидеш посреќен. Ти си ја направил за да не бидеш сам. Со гомна ќе се мачкаш, само да не останеш сам. Е до толку е моќен очајот и стравот од бидување несингл кај фиромецот, па и не само кај него.

Самотијата е тешко положение за справување. Ептен тешко е да се навикнеш на тоа, а уште многу потешко е да научиш да уживаш во неа. Ама па затоа има една голема предност. Ако ти тргне со самотијата, помали се шансите да згрешиш во избор на партнер. Тогаш, ќе влегуваш во врска само ако со личноста со која сакаш да влезеш во врска ти е поубаво отколку што ти е убаво и сам. Тогаш ќе си поставуваш логички прашања како-И сега ми е топ, дали со Трјанка ми е уште поарно? Дали си го задржав идентитетот откога сум со неа? Дали имаме слични интереси и допирни точки? Дали расправиите и недоразбирањата се минимални и тотатално подносливи? Дали трампата сам/несам вредеше? Ако научиш да уживаш во самотијата, без проблем можеш да раскинеш лоша врска, затоа што се враќаш пак на истата самотија во која пливаш супер. Нема што да те плаши, нема што да те очајува, нема да донесеш лоша одлука поради емотивно стање. А тоа е можеби и најбитното нешто што го научив во животот-Не се носат важни животни одлуки под емотивен набој. Па дури и емотивниот набој да е предизвикан од среќа и еуфорија додека цел си хај после најбољиот блоуџаб што некогаш си го имал. Особено не тогаш.

На крајот сепак е личен избор. Избираш да си сам/а отколку дај што даш или избираш дај шта даш само да не си сам/а. Легитимни се и двата избора. Лошото кај вториот избор е што обично иде со лагата кон себе и другите дека-Тоа е љубовта на мојот живот. Не е точно. Прво не постои такво нешто како-Љубовта на мојот живот. Во животот постојат само личности кои ти се помалку или повеќе компатибилни. Дури и ептен да се наредат коцките и да си најдеш ептен погоден некој можеш ли со гаранција да кажеш дека во Сиднеј, Сантијаго или Јоханесбург нема некој со кој би ти било и многу многу подобро. Ни шансите дека во радиус од 100 километра сигурно има уште барем неколкумина со кои повеќе би си одговарала од овој до тебе што е сега не се мали. Проблемот, барем во денешницата е што нема како да дојдеш до нив поради горепишаното. Нема да се сретнете, тоа е најверојатната опција.

Ама понекогаш, ретко, се дешаваат и такви чуда, а како последица на нив се створуваат и вакви прекраснотии од песни:
Ај замисли го Сашо Мијалков во емисија на Жаре Бербер, под дејство, како флертува со сите жени во студио.
Го замислувам. Лудница :pos:.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.388
Поени од реакции
5.072
Исто како што девојките би го избрале тој што им е поатрактивен и помажествен, истото би го направил и било кој маж. Гарантирам дека на било кое хетеросексуално машко да му се дадат да бира од неколку девојки секако дека би ја одбрал онаа најженствената, најатрактивната, најку*вулестата, додека оние помалку атрактивните како и оние воопшто неатрактивните не би ги ни погледнал воопшто, факт !
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.117
Поени од реакции
5.822
Маленко ко мал беше добро момче.Тој е светол пример за сите добри момчиња!
Маленко можеби и сега е добар дечко, но ваков како што е, мераклија за правење деца со други жени, секое летенце детенце, шест жени, од сите има деца, па има и внуче..не е привлечен воопшто за жените, барем за мене.....лепотан нека биде, најбогат на свет, со таков мозок, го множам со нула.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom