Зошто Исламот ОДБИВА да се Покори на Божјата Волја

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување
A

ateist

Гостин
ЗОШТО ИСЛАМОТ ОДБИВА ДА И СЕ ПОКОРИ НА БОЖЈАТА ВОЛЈА

АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС

ИСУС ХРИСТОС = АЛЛАХ = ЛИЧНОСТ КОЈА Е ПО БОЖЈАТА ВОЛЈА


Блаженство-а-и-ства = збор од ангелскиот речник на загатките кој значи ПОНИЗНОСТ ПОКОРНОСТ НА БОЖЈАТА ВОЛЈА


Марко: 1:11 И се чу глас од небото: „Ти си Мојот возљубен Син; кој е по МОЈАТА ВОЛЈА!”
9:7 И дојде облак и ги засени, а од облакот се чу глас: „Овој е Мојот возљубен Син! Слушајте Го Него!”

Лука: 3:22 и Светиот Дух слезе на Него, во телесен облик, како гулаб, и се чу глас од небото: „Ти си Мојот возљубен Син,кој е по МОЈАТА ВОЛЈА”
20:13 Тогаш господарот на лозјето рече: „Што да правам? Ќе го Испратам својот Возљубен Син. Можеби од него ќе се засрамат.

2 Петрово: 1:17 Зашто Тој прими од Бог Таткото чест и слава, кога од величествената слава Му дојде гласот: „Овој е Мојот возљубен Син,кој е по МОЈАТА ВОЛЈА .”
.
.
.
.

........................ 1 ) ПАТОТ ..........................................

во темата Прашања за Христијанството под ред бр 538

Цитат:Напишано од reemteY
Од каде доаѓа Зборот ХРИСТИЈАСНТВО ?

и дали Исус (нека Божјиот мир и спас бидат врз него) рекол некогаш и некаде , да неговите следбеници се нарекуваат Христијани?


БИЛЕ ПОЗНАТИ КАКО СЛЕДБЕНИЦИ НА "ПАТОТ "





Евангелие по Јован
14 - ред 6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
..
Дела апостолски
19:9 Но бидејќи некои беа корави и непокорни, и зборуваа зло за Патот пред множеството,
19:23 Во тоа време се подигна не мал бунт заради Патот;

24:14 Но тебе ти признавам: дека според Патот, кого тие го наречуваат ерес, така Му служам на Бога на нашите татковци, верувајќи во сè што е напишано во Законот и Пророците,.

Дела Ап.: 24:14 Но тебе ти признавам: дека според Патот, кого тие го наречуваат ерес, така Му служам на Бога на нашите татковци, верувајќи во сè што е напишано во Законот и Пророците
.
.
.
Е ОТПОСЛЕ ВАЉДА РАДИ ЗЕЗАНЦИИ ( ОДИ СИ ПО ПАТОТ ) СЕ НАРЕКЛЕ ХРИСТИЈАНИ

Дела Ап.: 11:26 И така, цела година се собираа во црквата и поучија големо множество. И прво во Антиохија учениците ги нарекоа ХРИСТИЈАНИ .
.
.
.
.................... 2 ) ПАТОКАЗ ОРЈЕНТИР НАСОЧУВАЧ .....................

Куран
Сура 20 Та-ха ---- џус 16
ред 47

Одете тогаш кај него и речете му Ние сме пејгамбери од Господарот т вој па испрати ги со нас синовите Израилови и не казнувај ги .Ние , секако , секако ти дојдовме со знамение од Господарот твој . И нека е селам врз оној кој го следи ПАТОКАЗОТ .

Ова кога Господ го праќа Мојсеј кај фараонот .
еве и Куранот потврдува дека Мојсеј им го проповедал Новиот Завет - Патот на Евреите
.

.
2 Петрово: 1:19 И така имаме поцврсто пророчко слово; а вие правите добро што внимавате на него, како на светило што свети во темно место, додека не осамне денот и Деница засвети во вашите срца.

Откровение: 2:28 И ќе му ја дадам ѕвездата Деница.
22:16 ”Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!”

сјајната Ѕвезда Деница корен и род Давидов е Христос = ОРЈЕНТИР , ПАТОКАЗ

Прва Книга Мојсеева
Битие: 1:3 И Бог рече: „Нека биде светлина!” И бидна светлина.

2 Коринтјани
4:6 Зашто, Бог, Кој рече Светлина да засвети од темнината, Тој засвети во нашите СРЦА, за да ги осветли со познавањето на Божјата слава во лицето на Исуса Христа.

Христос бол ПРВОСОЗДАДЕН ( ЕТЕ КАКО И КОЈ СВЕТ ГО СОЗДАВАЛ БОГ ВО ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА )


1 Петрово: 3:15 туку осветувајте Го во своите СРЦА Христа како Господа

Псалм: 4:6 Мнозина зборуваат: „Кој ќе ни покаже што е добро?” Господи, осветли нè со Светлината на Твоето лице!

Римјаните: 8:29 зашто оние кои ги познаваше однапред, нив и ги предопредели да се преобразат според ликот на Неговиот Син, за Тој да биде Првороденец меѓу многуте браќа.

Евреите: 1:5 Зашто, кому од ангелите некогаш му рекол: „Ти си Мој Син; Јас Те родив денес” и пак: „Јас ќе Му бидам Татко и Тој ќе ми биде Син?”
5:5 Така и Христос не се прослави Сам Себеси за да биде Првосвештеник, туку Оној Кој Му рече: „Ти си Мој Син, Јас Те родив денес,”

Христос бол ПРВОСОЗДАДЕН

Евангелие по Јован:
9:5 Додека Сум во светот, Светлина Сум на светот.”

,
.
.
................ 3 ) СОЗДАВАЊЕТО НА АДАМ И ХРИСТОС ...

ВО ТЕМАТА 100 вистини за Исус подр реден бр 10 и 12


Nekolku izvadoci od Koran, vo vrska so ISUS
Цитат:Напишано од Vlora
Isaov(Isusov) slučaj je u Allaha isti kao i slučaj Ademov od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" - i on bi.


ОВА Е ДОКАЗОТ ДЕКА КУРАНОТ НЕЕ ПЛАГИЈАТ НИТУ ПРЕПИС НА БИБЛИЈАТА

ТУКУ НЕЈЗИНО ДООБЈАСНУВАЊЕ .........НА ТИЕ ШТО ИМ ТРЕБА ДООБЈАСНУВАЊЕ ДЕ ......



Проблемот е што очигледно и Куранот е пишуван со вметнати зборови од Ангелскиот Речник на Загатките па затоа муслиманите со векови се занимаваат со формата а не со суштината ........исто какои правослваците католиците и протестантите

еве го последното мое објаснување од Ангелскиот Речник на Загатките
.
.
.
.

секоја Суетна Личност е Адам


...........................................КАЛ ...........................

збор од ангелскиот речник на загатките што значи :
НИШТОЖНОСТ , БЕЗЗНАЧАЈНОСТ , НЕЦЕНЕТОСТ , ПРОБЛЕМ , ПРОБЛЕМАТИЧНОСТ , НЕВОЛЈА , СУЕТНОСТ

Прва книга Мојсеева - ред 19........Бог го брка Адам од рајот ....зошто си земја -КАЛ и во земјата - калта ќе се вратиш

Книга на пророкот Исаија 10 - ред 6 Го испратив против неверен народ, на народ што ме разјари, за да го ограби и опљачка, за да го изгази како КАЛ на улица.

Книга на пророкот Еремија 38 - ред 22 ! Те заведоа, Те совладаа, твоите верни пријатели . Кога нозете ти пропаѓаат во КАЛ , тие те напуштаат!”.

Псалм 68 - ред 14 ...извади ме од КАЛТА за да не потонам , за да се избавам од оние ,кои ме мразат , а и од длабоките води ( да не се удавам - изгубам неснајдам од незнаење во морето информации )

Книга Јов 33 - ред 4 ...духот божји МЕ СОЗДАЛ , и здивот на Вседржателот ми дал живот
ред 6 ...и јас сум ( како и Адам ) НАПРАВЕН ОД КАЛ .
(внимавај ова го изјавува еден од тешачите на болниоѕ Јов ДЕКА не само Адам туку секој ..човек= просечна суетна Личност е создаден од "кал" )

Книга Мудрост Соломонова 13 - ред 1
Сите луѓе по ПРИРОДА се СУЕТНИ (како и Адам ) оние кој не го познале Бог

Псалм 38 - ред 5............и навистина се е Суета секој човек што живее.

Римјаните 8 - ред 20...Имено Созданието ( Адам ) и беше потчинето на СУЕТАТА , недобровоно (не по свој избор , волја ) туку поради Бог кој го потчини ...

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..какошто сите УМИРААТ ВО (суетниот , калливиот ,проблематичниот ) АДАМ , така и Во (безсуетниот - слободниот) Христос Сите оноие што ќе станат безсуетни ЌЕ ОЖИВЕАТ .


2 Коринќаните 5 – ред 17 ...И така ако некој е во Христос ТОЈ Е НОВО

СОЗДАНИЕ .... (Христос = Антисуетна Личност Комунист Анархист Самоуправен Човек = Бесмртна Личност )
Ефешаните 4 - ред 24 и да се облечете во новиот човек (нова личност )

ПСАЛМ 61
ред 9....Синовите човечки се само Суета , синовите човечки се ЛАЖЛИВЦИ , кога би ги ставиле на мерило ТИЕ СИТЕ ЗАЕДНО би биле полесни (побезвредни ) од здив .


Книга на пророкот Исаија 44 - ред 24 Вака зборува Господ, твојот Искупител и твојот Творец во УТРОБАТА: „Јас Сум Господ Кој Сум создал сè, Кој ги оптегна Сам небесата, и ја зацврстив земјата без ничија помош.

НО ДАЛИ СЕ МИСЛИ НА УТРОБАТА НА БИОЛОШКАТА МАЈКА ????

НЕ !
ЕВЕ ..................

Книга Јов 15 - ред 35 ....Тој (машки род ) ЗАЧНА зло и РОДИ лага , Во УТРОБАТА Негова (машки род ) подготвува измама .

ЕТЕ ВАКА НЕКАКО СЕ "РОДИЛ" И ИСУС ....ВО ГЛАВАТА НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ

СЕ РОДИЛ КАКО И СЕКОЈ БИОЛОШКИ ЧОВЕК И БИЛ СУЕТНА ЛИЧНОСТ НО ПОТОА СЕ ПРОПОРОДИЛ ПО ДУХ - ИДЕАЛ........СТАНАЛ БЕЗСУЕТЕН И СЕ НАРЕКОЛ САМ СЕБЕ ИСУС

Религиите ги лажат луѓето дека уште додоека нивната биолошка мајка била трудна со нив ..Е ДЕКА УШТЕ ТОГАШ БОГ ГИ ИЗБРАЛ !!!!!......свашта...............на овој свет .....

БИБЛИЈАТА НЕДВОСМИСЛЕНО ЈАСНО КАЖУВА ДЕКА АДАМ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО....ИСТО КАКО И ИСУС = ХРИСТОС КОЈ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО НО КОЈ ПРЕД 2000 ГОД СЕ ИНКАРНИРАЛ ВО БИОЛОШКОТО ТЕЛО НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ .

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството .



.
.
Галатите 4 - ред 19 Деца Мои, кои пак сум во ПОРОДИЛНИ МАКИ , додека Христос се ОФОРМУВА - ОТЕЛОТВОРУВА во вас..........- им се обраќа Павле на Галатите (пази сега Павле ..." ГИ РАЃА " )

дека мора да оформат НОВА Личност подобна за вечен живот ...а тоа е Самоуправниот Човек - Личност Комунист Анархист Исус Христос

Христ - Богот на Слободата _Безсуетноста ..........

а ете Ислам , Православие , католицизам , протестантизам ЈА УКРАЛЕ нашата АТЕИСТИЧКА СУЕТА и ја прогласиле за верување побожност и духовност.....

всушност Новиот Завет и Исус Христос им гарантира на сите религиозни дека ......
и да е вистина тоа што пишува сите што ги практикувале овие религии ...СЕ УНИШТЕНИ ....НЕМА ВЕЧЕН ЖИВОТ ЗА НИВ
.

.
Евангелие по Јован 5 - ред 39 ...Вие ги проучувате Писмата, зашто МИСЛИТЕ дека имате вечен живот во нив НО тие сведочат за Мене....- им се обраќа Исус на Суетните луѓе

мислити и ср’’ ти и цвече брати није исто.........
.
.
.
 
A

ateist

Гостин
....................... 4 ) ПРОСТУВАЧ И ПОСРЕДНИК ....

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Евреите: 12:24 до Исуса, ПОСРЕДНИКОТ на Новиот Завет и до крвта за попрскување, која зборува подобро од Авеловата.

2 Летописи: 7:14 и ако се смири Мојот народ, кој се наречува со Моето Име, и ако се помоли, и го побара Моето лице и ако се откаже од лошите патишта, Јас ќе го послушам тогаш од небото и ќе му го ПРОСТАМ гревот и ќе му ја излечам земјата.

Еремија: 5:1 „Поминете по ерусалимските улици, погледајте добро и распрашајте се, барајте по неговите раскрсници, па ако најдете и еден човек кој прави правда и ја бара вистината, ќе му ПРОСТАМ на овој град - говори Господ.


31:34 И веќе не ќе го учи другарот другар ни братот брат, зборувајќи: ‘Познајте Го Господа!’ туку сите ќе Ме познаваат, и мало и големо, говори Господ - зашто ќе го ПРОСТАМ нивното беззаконие и не ќе си спомнувам веќе за нивните гревови.”

33:8 Ќе ги очистам од секој грев со кој согрешија против Мене, и ќе им ги ПРОСТАМ сите вини што Ми ги скривија, одметнувајќи се од Мене.

36:3 Можеби Јудиниот дом ќе чуе за сите несреќи што ги наумив да ги оборам врз нив, та ќе се врати секој од својот лош пат, и Јас ќе им ги ПРОСТАМ вината и гревот нивни.”

Евангелие по Марко 2
ред 10 - Но за да знаете дека Човечкиот Син има власт да ги Опростува- ПРОШТАВА гревовите на земјата, му рече на фатениот:

Дела Ап.
3:22 Зашто Мојсеј рекол: „Господ Бог ќе ви издигне од вашите браќа Пророк - како мене, слушајте Го Него во сè што ќе ви рече!
3:23 А секоја душа, која не ќе Го послуша тој Пророк, ќе биде истребена од народот.”
7:37 Тоа е Мојсеј, кој им рече на Израелевите синови: „Бог ќе ви издигне, меѓу вашите браќа, пророк како мене Него послушајте Го.”


Матеј: 9:6 Но, за да знаете дека Синот Човечки има власт на земјата да ПРОШТАВА гревови, тогаш му рече на фатениот: „Стани, подигни си ја постелата и оди си дома.”

Лука: 7:49 А тие, кои беа заедно покрај трпезата, почнаа да зборуваат во себе: „Кој е Овој, Кој и гревови ПРОШТАВА?”

ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ КОЈ ЈА ОФОРМИЛ -ОТЕЛОТВОРИЛ ЛИЧНОСТА ИСУС ХРИСТОС = АЛЛАХ



ОЧИГЛЕДНО :

АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС

ИСУС ХРИСТОС = АЛЛАХ


.............. 5 ) ХРИСТОВАТА ИДЕОЛОГИЈА ..................

Сура 34 Себе.... Џуз 22.....ред 31 и 32

ред 31 - Неверниците зборуват "никојпат не ќе веруваме во овој Куран ниту во она што му претходеше " ! - А кога би видел , кога зулумќарите ќе стојат пред Господарот свој како едни на други ќе разговараат , УГНЕТЕНИТЕ ќе им речат на УГНЕТУВАЧИТЕ : " Да не бевте вие ќе верувавме сигурно ! "

ред 32 УГНЕТУВАЧИТЕ ќе им речат на УГНЕТЕНИТЕ :" Ние ли ве попречивме во ПАТОКАЗОТ по веќе Неговото доаѓање до вас ? Но вие самите бевте силници .!".
.
.
Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги УГНЕТУВААТ- Искористуваат- Експлоатираат.

Дела Апостолски : 2:44 А СИТЕ кои ПОВЕРУВАА беа ЗАЕДНО и сè им беше општо- заедничко.

4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо-ЗАЕДНИЧКО .
БИЛА УКИНАТА СУЕТАТА , КАПИТАЛИЗМОТ , ТРЧАЊЕ ТРУПАЊЕ НА ЗЕМСКИ БОГАТСТВА И ЉУБОВ КОН НИВ

13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.
ЧОВЕКОТ ЛИЧНОСТА Е СТАВЕН НА ПРВО МЕСТО ПРЕД ПАРИТЕ И МАТЕРИЈАЛНОТО

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат- ЗЛОУПОТРЕБУВААТ - ОНЕПРАВДУВААТ - ИСКОРИСТУВААТ и ве влечат по судниците ?.

Исаија: 14:12 Како падна од небото Деницо (Бивш Светлоносецу= Ѓаволу -Сатано ), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, УГНЕТУВАЧУ -Експлоататору - Искористувачу на народите?

Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое Користољубие, зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот!”


.................................... 6 ) ЗАШТИТНИК И ОЖИВУВАЧ ...................




Сура 9 , Ет- Тевба џуз 11

ред 116 Власта е на небесата и на Земјата , навистина е Аллахова ! Он ОЖИВУВА и Он усмртува .Вие , освен Аллах немате ни ЗАШТИТНИК ни подррржник.

.
.
Евангелие по Матеј
28:18 Тогаш Исус им се приближи и им рече: „Дадена Ми е сета Власт на Небото и на Земјата.

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..како што сите УМИРААТ ВО (суетниот , калливиот ,проблематичниот ) АДАМ , така и Во (безсуетниот - слободниот) Христос Сите оноие што ќе станат безсуетни ЌЕ ОЖИВЕАТ . ( ете Исус = Аллах )

Псалм: 71:6 На Тебе се потпирам од раѓањето; Ти Си ми заштитник од мајчиното крило: на Тебе пеам секогаш.

Пословици: 23:11 зашто е моќен нивниот Заштитник, ќе го брани нивното право против тебе.

Псалм: 31:2 Приклони го кон мене Своето уво, побрзај да ме ослободиш! Биди ми цврста КАРПА на ЗАШТИТАТА , тврдина на Спасението.
Исаија: 8:14 Тој ќе ви биде стапица и камен на сопнување и КАРПА на соблазнување за двете Израелеви куќи, стапица и мрежа за сите Ерусалимци.

1 Петрово: 2

6 Зашто пишува во Писмото: „Еве, поставувам во Сион аголен Камен, одбран и скапоцен; и кој верува во Него, нема да се посрами.”

7 Така, за вас, кои верувате, Тој е скапоцен; а за оние кои не веруваат: „Каменот, кого го отфрлија ѕидарите, но Кој стана аголен камен,”

8 и „камен за сопнување, и КАРПА на соблазнување,” на која се сопнуваат оние, кои се непокорни на словото: за што се и определени

1 Коринтјани: 10:4 и сите пиеја иста духовна напивка; зашто пиеја од духовната КАРПА, која ги следеше, а таа КАРПА беше Христос..
.
.
Исаија: 19:20 Тоа ќе биде знак на Господа над Воинствата и сведоштво во Египетската Земја. Кога ќе Го повикаат Господа против Угнетувачите -Капиталистите-Експлоататорите, Тој ќе им испрати Спасител и водач за да ги избави..

Псалм: 84:3 И врапчето си наоѓа живеалиште и ластовичката гнезденце, каде ќе ги положи своите пилиња: Твоите жртвеници, Господе, над Воинствата, Царе мој, и Боже мој!

Матеј: 23:37 ”Ерусалиме! Ерусалиме, што ги убиваш пророците и што ги каменуваш испратените при тебе! Колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како што квачката ги собира своите пилиња ПОД ЗА- КРИЛЈАТА, но не сакавте!

Лука: 13:34 ”Ерусалиме, Ерусалиме, што ги убиваш пророците и со камења ги погубуваш оние, кои се испратени при тебе; колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како квачката своите пилиња ПОД ЗА-КРИЛЈА, но не сакавте!
.
Исаија: 31:5 Како птиците што мавтаат со крилјата, Господ над Воинствата ќе го ЗАКРИЛУВА Ерусалим, ќе го засолнува, ќе го избави, ќе го поштеди и ќе го Спаси.

Исаија: 37:35 Ќе го ШТИТАМ овој град, ќе го Закрилувам, заради Себе и заради Својот слуга Давид.’”

ЗАКРИЛНИК =ПОДРЖНИК
Второзаконие: 21:8 Закрили го, Господи, Својот народ Израел, што го ослободи; не дозволувај да се пролева невина крв во твојот Израелски народ!’ Така ќе биде заштитен од крвта.

Псалм: 36:10 Закрили ги со Својата милост сите, кои Те почитуваат, и со Својата праведност сите, кои имаат чисто срце.

Захарија: 12:8 Во оној ден Господ ќе ги Закрили Ерусалимците: најслабиот меѓу нив ќе биде во оној ден како Давид, а Давидовиот дом ќе биде како Бог, како Господов ангел пред нив.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
човече ... ама ич не ти се читливи постовиве ... дури и одбивни за читање ...
форматирај го текстот малце среди ... издвои нешто болд, дај твој став ...
со најдобра намера ова да знаеш :smir:
 
A

ateist

Гостин
човече ... ама ич не ти се читливи постовиве ... дури и одбивни за читање ...
форматирај го текстот малце среди ... издвои нешто болд, дај твој став ...
со најдобра намера ова да знаеш :smir:
ОК благодарам на укажување :smir:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
....................... 4 ) ПРОСТУВАЧ И ПОСРЕДНИК ....

КУРАН
Сура 18 Ел Кехф ...Џуз 1
ред 58 Господарот твој е ПРОСТУВАЧ и ПОСРЕДНИК на Милоста .

БИБЛИЈА НОВ ЗАВЕТ
Евреите
9:15 Затоа Тој е ПОСРЕДНИК на Новиот завет: за повиканите да го примат ветувањето за вечното наследство, откако смртта зеде место за откуп на престапите направени во првиот завет.

1 Тимотеј: 2:5 Зашто Бог е Еден , и Еден е ПОСРЕДНИКОТ меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,

Евреите: 12:24 до Исуса, ПОСРЕДНИКОТ на Новиот Завет и до крвта за попрскување, која зборува подобро од Авеловата.

2 Летописи: 7:14 и ако се смири Мојот народ, кој се наречува со Моето Име, и ако се помоли, и го побара Моето лице и ако се откаже од лошите патишта, Јас ќе го послушам тогаш од небото и ќе му го ПРОСТАМ гревот и ќе му ја излечам земјата.

Еремија: 5:1 „Поминете по ерусалимските улици, погледајте добро и распрашајте се, барајте по неговите раскрсници, па ако најдете и еден човек кој прави правда и ја бара вистината, ќе му ПРОСТАМ на овој град - говори Господ.


31:34 И веќе не ќе го учи другарот другар ни братот брат, зборувајќи: ‘Познајте Го Господа!’ туку сите ќе Ме познаваат, и мало и големо, говори Господ - зашто ќе го ПРОСТАМ нивното беззаконие и не ќе си спомнувам веќе за нивните гревови.”

33:8 Ќе ги очистам од секој грев со кој согрешија против Мене, и ќе им ги ПРОСТАМ сите вини што Ми ги скривија, одметнувајќи се од Мене.

36:3 Можеби Јудиниот дом ќе чуе за сите несреќи што ги наумив да ги оборам врз нив, та ќе се врати секој од својот лош пат, и Јас ќе им ги ПРОСТАМ вината и гревот нивни.”

Евангелие по Марко 2
ред 10 - Но за да знаете дека Човечкиот Син има власт да ги Опростува- ПРОШТАВА гревовите на земјата, му рече на фатениот:

Дела Ап.
3:22 Зашто Мојсеј рекол: „Господ Бог ќе ви издигне од вашите браќа Пророк - како мене, слушајте Го Него во сè што ќе ви рече!
3:23 А секоја душа, која не ќе Го послуша тој Пророк, ќе биде истребена од народот.”
7:37 Тоа е Мојсеј, кој им рече на Израелевите синови: „Бог ќе ви издигне, меѓу вашите браќа, пророк како мене Него послушајте Го.”


Матеј: 9:6 Но, за да знаете дека Синот Човечки има власт на земјата да ПРОШТАВА гревови, тогаш му рече на фатениот: „Стани, подигни си ја постелата и оди си дома.”

Лука: 7:49 А тие, кои беа заедно покрај трпезата, почнаа да зборуваат во себе: „Кој е Овој, Кој и гревови ПРОШТАВА?”

ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ КОЈ ЈА ОФОРМИЛ -ОТЕЛОТВОРИЛ ЛИЧНОСТА ИСУС ХРИСТОС = АЛЛАХ



ОЧИГЛЕДНО :

АЛЛАХ = ИСУС ХРИСТОС

ИСУС ХРИСТОС = АЛЛАХ


.............. 5 ) ХРИСТОВАТА ИДЕОЛОГИЈА ..................

Сура 34 Себе.... Џуз 22.....ред 31 и 32

ред 31 - Неверниците зборуват "никојпат не ќе веруваме во овој Куран ниту во она што му претходеше " ! - А кога би видел , кога зулумќарите ќе стојат пред Господарот свој како едни на други ќе разговараат , УГНЕТЕНИТЕ ќе им речат на УГНЕТУВАЧИТЕ : " Да не бевте вие ќе верувавме сигурно ! "

ред 32 УГНЕТУВАЧИТЕ ќе им речат на УГНЕТЕНИТЕ :" Ние ли ве попречивме во ПАТОКАЗОТ по веќе Неговото доаѓање до вас ? Но вие самите бевте силници .!".
.
.
Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги УГНЕТУВААТ- Искористуваат- Експлоатираат.

Дела Апостолски : 2:44 А СИТЕ кои ПОВЕРУВАА беа ЗАЕДНО и сè им беше општо- заедничко.

4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо-ЗАЕДНИЧКО .
БИЛА УКИНАТА СУЕТАТА , КАПИТАЛИЗМОТ , ТРЧАЊЕ ТРУПАЊЕ НА ЗЕМСКИ БОГАТСТВА И ЉУБОВ КОН НИВ

13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.
ЧОВЕКОТ ЛИЧНОСТА Е СТАВЕН НА ПРВО МЕСТО ПРЕД ПАРИТЕ И МАТЕРИЈАЛНОТО

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат- ЗЛОУПОТРЕБУВААТ - ОНЕПРАВДУВААТ - ИСКОРИСТУВААТ и ве влечат по судниците ?.

Исаија: 14:12 Како падна од небото Деницо (Бивш Светлоносецу= Ѓаволу -Сатано ), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, УГНЕТУВАЧУ -Експлоататору - Искористувачу на народите?

Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое Користољубие, зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот!”


.................................... 6 ) ЗАШТИТНИК И ОЖИВУВАЧ ...................




Сура 9 , Ет- Тевба џуз 11

ред 116 Власта е на небесата и на Земјата , навистина е Аллахова ! Он ОЖИВУВА и Он усмртува .Вие , освен Аллах немате ни ЗАШТИТНИК ни подррржник.

.
.
Евангелие по Матеј
28:18 Тогаш Исус им се приближи и им рече: „Дадена Ми е сета Власт на Небото и на Земјата.

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..како што сите УМИРААТ ВО (суетниот , калливиот ,проблематичниот ) АДАМ , така и Во (безсуетниот - слободниот) Христос Сите оноие што ќе станат безсуетни ЌЕ ОЖИВЕАТ . ( ете Исус = Аллах )

Псалм: 71:6 На Тебе се потпирам од раѓањето; Ти Си ми заштитник од мајчиното крило: на Тебе пеам секогаш.

Пословици: 23:11 зашто е моќен нивниот Заштитник, ќе го брани нивното право против тебе.

Псалм: 31:2 Приклони го кон мене Своето уво, побрзај да ме ослободиш! Биди ми цврста КАРПА на ЗАШТИТАТА , тврдина на Спасението.
Исаија: 8:14 Тој ќе ви биде стапица и камен на сопнување и КАРПА на соблазнување за двете Израелеви куќи, стапица и мрежа за сите Ерусалимци.

1 Петрово: 2

6 Зашто пишува во Писмото: „Еве, поставувам во Сион аголен Камен, одбран и скапоцен; и кој верува во Него, нема да се посрами.”

7 Така, за вас, кои верувате, Тој е скапоцен; а за оние кои не веруваат: „Каменот, кого го отфрлија ѕидарите, но Кој стана аголен камен,”

8 и „камен за сопнување, и КАРПА на соблазнување,” на која се сопнуваат оние, кои се непокорни на словото: за што се и определени

1 Коринтјани: 10:4 и сите пиеја иста духовна напивка; зашто пиеја од духовната КАРПА, која ги следеше, а таа КАРПА беше Христос..
.
.
Исаија: 19:20 Тоа ќе биде знак на Господа над Воинствата и сведоштво во Египетската Земја. Кога ќе Го повикаат Господа против Угнетувачите -Капиталистите-Експлоататорите, Тој ќе им испрати Спасител и водач за да ги избави..

Псалм: 84:3 И врапчето си наоѓа живеалиште и ластовичката гнезденце, каде ќе ги положи своите пилиња: Твоите жртвеници, Господе, над Воинствата, Царе мој, и Боже мој!

Матеј: 23:37 ”Ерусалиме! Ерусалиме, што ги убиваш пророците и што ги каменуваш испратените при тебе! Колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како што квачката ги собира своите пилиња ПОД ЗА- КРИЛЈАТА, но не сакавте!

Лука: 13:34 ”Ерусалиме, Ерусалиме, што ги убиваш пророците и со камења ги погубуваш оние, кои се испратени при тебе; колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како квачката своите пилиња ПОД ЗА-КРИЛЈА, но не сакавте!
.
Исаија: 31:5 Како птиците што мавтаат со крилјата, Господ над Воинствата ќе го ЗАКРИЛУВА Ерусалим, ќе го засолнува, ќе го избави, ќе го поштеди и ќе го Спаси.

Исаија: 37:35 Ќе го ШТИТАМ овој град, ќе го Закрилувам, заради Себе и заради Својот слуга Давид.’”

ЗАКРИЛНИК =ПОДРЖНИК
Второзаконие: 21:8 Закрили го, Господи, Својот народ Израел, што го ослободи; не дозволувај да се пролева невина крв во твојот Израелски народ!’ Така ќе биде заштитен од крвта.

Псалм: 36:10 Закрили ги со Својата милост сите, кои Те почитуваат, и со Својата праведност сите, кои имаат чисто срце.

Захарија: 12:8 Во оној ден Господ ќе ги Закрили Ерусалимците: најслабиот меѓу нив ќе биде во оној ден како Давид, а Давидовиот дом ќе биде како Бог, како Господов ангел пред нив.
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
точно е ... неможе ...
Исус е син на Бог - божји син ...
а Бог=Алах , Алах = Бог

точно ли е вака ?
 
A

ateist

Гостин
точно е ... неможе ...
Исус е син на Бог - божји син ...
а Бог=Алах , Алах = Бог

точно ли е вака ?
не е така батка грешка си !

ама пошто те мрзи да читаш еве ќе ти прераскажам

целата тема е дека преку споредба на Библија и Куран

јасно произлегува дека Исус Христос = Аллах

а тоа пропагандите се пропаданди и заблудите се заблуди

јас мојте тврдења ги поткрепив со докази - цитати од Куран и Библија

и од Стар и од Нов Завет

темата е отворена

господата од Ислам нека демантираат со Докази дека нее така !

АРГУМЕНТИРАНА РАСПРАВА А НЕ ПАРОЛАШЕЊЕ И ФРЛАЊЕ ДРВЈА КАМЕЊА ШИЗМИ ЧИЗМИ
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Allah e Bog
a Isus bil bozji poslanik.
:tapp:НИТИ ОВОЈ Е БОГ НИТИ ОВОЈ,, ПОСЛАИК ,, КО ШО ВИКАШ ШТО ИМААТ ЗАЕДНИЧКО ОВИЕ ДВАЈЦА А ?И ДВАЈЦАТА СЕ ИМАГИНАРНИ БЕ
 
A

ateist

Гостин
Allah e Bog
a Isus bil bozji poslanik.
не е така грешка си !

целата тема е дека преку споредба на Библија и Куран

јасно произлегува дека Исус Христос = Аллах

а тоа пропагандите се пропаданди и заблудите се заблуди

јас мојте тврдења ги поткрепив со докази - цитати од Куран и Библија

и од Стар и од Нов Завет

темата е отворена

господата од Ислам нека демантираат со Докази дека нее така !

АРГУМЕНТИРАНА РАСПРАВА Е ПОТРЕБНА !
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Чекај малку како може Аллах да е Исус?
Ако тоа го тврдиш
можам да ти кажам дека не се сложувам со тоа
бидејќи Исус кажал „зошто ме велиш дека сум добар кога добар е само единиот Бог“
а тоа е Аллах!
 
A

ateist

Гостин
Чекај малку како може Аллах да е Исус?
Ако тоа го тврдиш
можам да ти кажам дека не се сложувам со тоа
бидејќи Исус кажал „зошто ме велиш дека сум добар кога добар е само единиот Бог“
а тоа е Аллах!
ТОЧНО ТАКА РЕКОЛ ИСУС ( ама не рекол дека Аллах е единиот Бог )

АМА И ВО КУРАН НЕ СЕ ПРОПОВЕДА ДИРЕКНО ЕДИНИОТ БОГ

ТУКУ И ТАМУ СЕ ОДИ ПРЕКУ ПОСРЕДНИК - ОТ ИСУС ХРИСТОС

прочитај го текстот ќе ти стане појасно
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Зошто комшијата вози Пасат а јас Форд? А и двете се коли, исто изгледаат, имаат исти делови :toe:? И упорно компаниите се обидуваат да направат нешто поразлично од другите иако се е исто...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
навреда од добар христијаноин

Зошто комшијата вози Пасат а јас Форд? А и двете се коли, исто изгледаат, имаат исти делови :toe:? И упорно компаниите се обидуваат да направат нешто поразлично од другите иако се е исто...
до стандардите ке да е форд има УСА а пасатот ЕУ освен овои со фабриката во келн и белгија имаа мислам:toe:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Р-E-Т-А-Р-Д-А....:tapp::tapp:
Како можеш алах да го споредуваш со СЕМОКНИОТ ИСУС??? Излгеда психички си :uvo:..:cds::music5::angel1: ГЕТ АУТ.
lol
Од кога Исус е семоќен бе? Ја мислев дека само Бог е семоќен :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom