Зошто, Боже?

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Znachi edno nesto ne mi e jasno...

Zassto sekogass lugeto koga nekoj nesrekkno ili prerano ke zagine, go "karaat" Bog zasho im gi zemal ....zasho nekoj ne go "kara" Luciferishteto nego site se vrtat nakaj Bog....Koga se srekni "Fala Bozze", Koga tazzat "Zossto Bozze"?!?!?
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
го караат бога зш таква им е верата ...знаат дека господ дава Господ зима...
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
А Ѓаволот што прави ?
Ѓаволот нема баш никаква веза...т.е нема моќ да дава и зима живот туку тој е анѓел кој ке обрнал против бога и сеа само ги тера лугето да прават лоши работи т.е против правилата на господ... :)
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Znachi edno nesto ne mi e jasno...

Zassto sekogass lugeto koga nekoj nesrekkno ili prerano ke zagine, go "karaat" Bog zasho im gi zemal ....zasho nekoj ne go "kara" Luciferishteto nego site se vrtat nakaj Bog....Koga se srekni "Fala Bozze", Koga tazzat "Zossto Bozze"?!?!?
Хахахахах.Ваљда Господ за све им е крив
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кога ќе се случи таква трагедија, луѓето обично се запрашуваат Зошто? Зошто се случило така и зошто Господ не ја спречил таа ситуација. Во миг на болка, луѓето се вртат кон Господ и во него го бараат одговорот, зошто се случило тоа.
Според мене, се се случува со некоја причина и после секоја ваква трагедија треба да се извлече некоја поука, да се научи некоја лекција.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Кога ќе се случи таква трагедија,луѓето обично се запрашуваат зошто?Зошто се случило така и зошто Господ не ја спречил таа ситуација.Во миг на болка,луѓето се вртат кон Господ и во него го бараат одговорот,зошто се случило тоа.
Според мене,се се случува со некоја причина и после секоја ваква трагедија треба да се извлече некоја поука,да се научи некоја лекција.
Токму така.
Сигурно Бог има некоја голема причина(иако некогаш знае ептен да направи да патиме). Сигурно има некоја цел, некоја поука, некој подобар план, па затоа, се случила таа лошата работа..Секое лошо за добро е.
 

PiNbAl

METALEC&ROKER
Член од
31 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Да штета што Тоше не е веќе меѓу нас!!!:toe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Е сега не го мешај Тоше во темата.

Не може Љуцифер да му се меша во работата на Господ зашто нели Господ е семоќен. Глупо е тврдењето дека Господ ги зема младите добри души со некоја цел. Тоа е многу себично од негова страна и да не кажам “педерски“ Од кај знаете дека Господ има врска со смртта на луѓето? И да сакаше Господ да го спаси Тоше немаше да може... зашто ќе ги рушеше законите на физиката. Тие никогаш не биле рушени. Затоа Наука>Господ и тој не постои (=
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
...zatoa sto lugeto gledaat na Bog kako na Ljubov i kako Milost i tesko im e da si objasnat dali taa taga i bolka vo odredeni slucaevi e predizvikana od Nego.Ama se sto se slucuva se slucuva so pricina ,zatoa "cudni se patistata Bozji".Nie lugeto sme premnogu krslivi za da go primime losoto kako nesto sto MORA da se sluci.Ama taka bilo otsekogas ,taka i ke ostane kolku i da e protiv nasa volja !
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Мислам дека оние кошто го поставуваат тоа прашање многу грешат. Не треба да се мешаме во Божјите одлуки. Сметам дека се се случува со причина,причина која што ние обичните луѓе не треба да ја знаеме и не треба да бараме објаснувања за некои Божји постапки.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Tocno vo pravo si 100% za muabetov pogore koga sme tazni zosto boze ,koga slavime pak fala boze ,koga barame daj boze.Imam verba vo bog no sepak mislam deka ne treba site zaslugi i kritiki da mu gi prepisuvame nemi.Se slucilo taka zatoa sto mu e takva sudbinata nekomu ili mu e arno zasto taka rekle narecnicite na tretata vecer(po najstari svakjanja dee),no pak ke kazam Bog mnogu dobro si ja znae rabotata i nie ne mozeme nikogas protiv negovata volja kako sto ne mozeme i protiv voljata na prirodata ili na nekoi drugi visi sili.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
NEVER QUESTION GOD!!!

Ova bi trebalo da bide 11-ta Bozzja zapoved!!!

:)
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
a se тврди deka lucifer4o ги мачи луѓето .....па затоа господ...
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Кога ќе умрете ке ги дознаете сите одговори "зошто", а дотогаш љубете се 'ко да ви е последен ден.

п.с. А на "краткиот" научник ќе му поставам прашање (врзано со физиката): што се случува со енергијата што ја има човек (додека живее) откако кога ќе почине?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom