Зошто Бог го ОСУДУВА Верувањето

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Библијата кажува дека битието Бог не само што Верувањето го Осудува значи НЕ ГО

ОДОБРУВА туку го нарекува ГЛУПОСТ , ГЛУПОЉУБИЕ значи практикувачите ги

нарекува ВЉУБЕНИЦИ ВО ГЛУПОСТА ( ГЛУПОЉУПЦИ)

ЕВЕ :

Псалм: 4:2 Човечки синови, до кога ќе ја обрнувате Мојата Слава во срам? До кога ќе ја ЉУБИТЕ СУЕТАТА и ќе ги барате ЛАГИТЕ?,,
,

,,
Пословици: 1:22 „До кога, вие ГЛУПАВИ , ќе ја ЉУБИТЕ ГЛУПОСТА, и до кога на потсмевачите ќе им биде мило потсмевањето, и до кога БЕЗУМНИЦИТЕ ќе го МРАЗАТ ЗНАЕЊЕТО ?


14:8 Мудроста на мудриот човек е во тоа: што внимава на својот пат, а глупоста на безумникот е ЗАБЛУДА..
..
.
А НАЈГОЛЕМА НЕНАДМАШИВА ГЛУШПОСТ И ЗАБЛУДА ШТО ГИ ШИРАТ ИСЛАМОТ ПРАВОСЛАВИЕТО КАТОЛИЦИЗМОТ И ПРОТЕСТАНТИЗМОТ Е ДЕКА СУЕТАТА Е ВЕРУВАЊЕ И ДУХОВНОСТ
ЛАЖАТ ДЕКА НЕТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ НИШТО ОСВЕН ДА СЕ НАУЧИ ИМЕТО НА ПЕСОТ ..АЛЛАХ , ЈЕХОВАХ ,ЕЛОАХ , ГОСПОД , БОГ И СЛИЧНИ ГЛУПОСТИ

ДЕКА СО ТОА ...КАКО НА ЛОТАРИЈА ТРЕБА ДА ВЕРУВАТ = ПРЕТПОСТАВУВАТ ДЕКА ЌЕ БИДАТ СРЕЌНИ ДОБИТНИЦИ (?!?!?!!? СТВАРНО ГЛУПОСТ НЕИЗМЕРЛИВА )

.
.
.
Езекиел: 13:8 Затоа Господ, Господ, зборува вака: „Затоа што зборувате суетно и гледате лага, еве Ме против вас - зборува Господ Бог!
13:9 Еве Ме, Мојата рака ќе биде против пророците што ГЛЕДААТ СУЕТНО и што пророкуваат лага: не ќе бидат веќе во собирот на Мојот народ, не ќе бидат запишани во книгата на Израелевиот дом, никогаш веќе не ќе стапат на Израелева почва! И ќе знаат дека Јас Сум, Господ Бог.
13:22 Зашто вие со лага го ожалостивте срцето на праведникот, што Јас не сакав да го ожалостам, а ги закрепивте рацете на безбожникот, за да не се одврати од лошиот безбожнички пат, па да го спаси животот.
13:23 Затоа веќе не ќе гледате суетно, ниту ќе пророкувате лага: Јас ќе го ослободам Својот народ од вашите раце. И ќе знаете дека Јас Сум Господ!’”
21:29 а дотогаш тебе напразно ти привидуваат, ти пророкуваат лага - за да се стави под вратот на злогласните злосторници, на кои ете, им дојде денот и часот на последниот злочин!.
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или Достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството ..
.
.
.

КНИГА НА ПРОРОК ОСИЈА
Глава 4
6 Мојот народ гине: НЕМА ЗНАЕЊЕ ; зашто ти ГО ОТФРЛИ ЗНАЕЊЕТО


ПА ТАКА РЕЛИГИИТЕ И ВЕРИТЕ ШИРАТ НЕЗНАЕЊЕ=МАЛОУМИЕ ПА СО ТОА ЈА ПОТТИКНУВААТ ЉУБОВТА КОН ГЛУПОСТА (ГЛУПОЉУБИЕ )

а како ќе учат некого кога и самите немаат знаење

па така кај Православието за верување е прогласено Гнетењето (така го "слават" бога ) и национализмот
Филипјани: 3:19 Нивниот крај е погибел; нивниот бог е стомакот; нивната слава е во нивниот срам; тие мислат само на земното..

Протестантите си напишале на парите "ова е нашиот бог "-доларот

Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Исламот со форсира култ наплодноста под бог си ги подразбираат сопствените уринарно генитално сексуално репродуктивни органи


ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава 12
21 Не може окото да и рече на раката: „Не си ми потребна,” или пак главата на нозете: „Не сте ми потребни!”

22 Туку попотребни се оние членови на телото, што изгледаат послаби.

23 И поголемо почитување им даваме на оние членови на телото, за кои сметаме дека не заслужуваат почитување. Нашите неугледни членови имаат поголема пристојност;

24 а на пристојните тоа не им треба. Но Бог го сложил телото, давајќи му поголема чест на оној член, кој ја нема,

А ИСТО ТАКА СЕ И ГОЛЕМИ ЉУБИТЕЛИ НАОРУЖЈЕТО И НАСИЛСТВОТО

Исаија: 14:4 ќе му ја запееш оваа пословица на вавилонскиот цар: „Како го снема насилникот? Како исчезна угнетувањето?

Езекиел: 7:24 Затоа ќе ги доведам најлошите народи, за да ги наследат нивните домови. Ќе ја скршам гордоста на насилникот, и ќе бидат обесветени нивните светилишта.

Католицизмот го интересира само политика пари власт до степан да организира пљачкашки походи -Војни , да соработува со нацисти ...педифилии сите гатутии собрани

1 Тимотеј: 6:5 празни препирки меѓу луѓето со изопачен ум и лишени од вистината, кои мислат дека побожноста е средство за печалба.

2 Тимотеј: 3:8 И како што Јаниј и Јамвриј му се спротивија на Мојсеј, така и овие и се противат на вистината, луѓе со изопачен ум, отфрлени во обѕир на верата.


ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава 1
Бог ги предаде на нивниот изопачен ум, за да прават што не прилега:

24 Затоа Бог ги предаде, според желбите на нивните срца, на нечистотата, така што сами да ги обесчестат своите тела;

25 нив, кои Божјата вистина ја заменија со лага, и му се поклонуваа и служеа на созданието место на Создателот, Кој е благословен довека, Амин!

26 Затоа Бог ги предаде на срамни страсти: нивните жени го заменија природното општење со неприродно;

27 мажите, исто така, го оставија природното општење со жена и се распалија со сладострасност еден кон друг, правејќи - мажи со мажи - срамни работи, добивајќи заслужена плата во себе за својата заблуда.



Религиите и верите ги "учат верниците " на прости механичк правила и прописи ..левата десната рака нога клекни стани прдни ,На обични 5-6 пароли и бомбастични зборови . понекоја песничка И ТОА Е СЕ .
.
.
.
ЕТЕ ОЧИГЛЕДНО ЗОШТО БИТИЕТО БОГ ВЕРУВАЊЕТО = ПРЕТПОСТАВКАТА ЈА НАРЕКУВА ГЛУПОЉУБИЕ ....ВЉУБЕНОСТ ВО ГЛУПОСТА

СЕПАК Е ТОЧНО :
ВЕРУВАЊЕТО = ПРЕТПОСТАВКАТА Е МАЈКА НА СИТЕ ЗАЕБАНЦИИ
krivoverie sozdavas i ja iskrivuvas vistinata .

Епа вака драго пријателче
Да те прашам јас нешто
со што толку ти згрешил Господ Бог
па на секоја тема се трудеш да го докажеш спротивнот.и во што ти веруваш.
факт е дека вербата во Бог ти смета затоа си тука и активен на секоја трема религија.
и да се надоврзам
бог најпрво треба да го спознаеш во себе после да го бараш надвор.и тој не бара од нас да верубваме туку да делиме браткса љубов,зошто еден е Бог за сите религии.
da i so eden zbor mu smeta se ona sto e kazano (od boga zapisano vo svetoto pismo,) i od site bozji i sveti luge .pa zatoa se obiduva na site mozni nacini da ja iskrivi vistinata, sozdavajki eres ili krivoverie
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
selamun aljkum braca. nov sum na forumov , pa eve resiv odma da interveniram do "ateist".
ocigledno e deka imas dosta procitano ili razgledan za biblijata i kuranot , pa vaka znaeme deka biblijata e pisuvana od razni luge niz vekovite do den denes, i mozeme da naeme sekakvi izmeni .
a dodeka isto spored tebe kuranot od kogo e pisuvan? za kolku vreme? dali e izmenet niz vekovite? ima li nekakva kontradiktnost? moze li eden "nepismen covek" koi poznavat samo eden jazik da napise neso sovrseno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom