Збoрови со измешани букви, умот пак ги чита и разбира

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Само првата и последната буква од зборовите во дадениот текст се на своето место, другите се измешани. Мозокот во 55% од случаите ги чита зборовите и ги разбира.

fi yuo cna raed tihs, yuo hvae a sgtrane mnid too

Cna yuo raed tihs? Olny 55 plepoe out of 100 can.

i cdnuolt blveiee taht I cluod aulaclty uesdnatnrd waht I was rdanieg.The phaonmneal pweor of the hmuan mnid, aoccdrnig to a rscheearch at Cmabrigde Uinervtisy, it dseno't mtaetr in waht oerdr the ltteres in a wrod are,the olny iproamtnt tihng is taht the frsit and lsat ltteer be in the rghit pclae. The rset can be a taotl mses and you can sitll raed it whotuit a pboerlm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef,but the wrod as a wlohe. Azanmig huh? yaeh and I awlyas tghuot slpeling was ipmorantt! if you can raed tihs forwrad it!
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Од првиот до последниот без проблем. Интересно =)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Го поричтав цел ткест ама со птошекотии:wink:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
без ниеден проблем го прочитав...:wink:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
овде е интересно што читаме не по букви туку по самиот изглед на зборот, кога се чита ова така малку поодалечено, барем мене, полесно ми се формира зборот. баш интересна анализа.
 
С

Сатори

Гостин
Се сложувам со последниот дел, секогаш сум мислела дека е битен спелингот, изгледа сепак не е. :)
Инаку, ова го имаше и во филозофија и психологија, ако не се лажам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А тие што не разбираат англиски дали и во македонскиот јазик можи да се примени ова правило? Со самото тоа што напиша дека првата и последната буква е на место ти веќе влијаеше на крајниот резултат. Да не го напишеше тоа да го поставеше само како гол текст 99,99 посто од луѓето што ќе пробаа да го прочитаат ќе го отфрлеа како чиста глупост. Инаку го разбрав текстот од почеток до крај, благодарение на твоето објаснување за првата и последната буква, да го немаше тоа поинаков ќе беше резултатот.
П.С. Во текстот вели mind=ум, а кај тебе е напишано мозок=brain.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
јас го разбирам целото:)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ова ми го имаат пратено многу одамна и одма го прочитав без никакави потешкотии... И мислам дека нема врска тоа дали ти кажале или не... Ако можеш да го прочиташ, можеш....
Иначе интересна ствар :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom