За VITILIGO

Член од
25 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Jas sum nov clen na ovoj forum. Procitav mnogu od vasite statii i navistina me bendisaja. Imam eden problem. Imam vitiligo na dvete racei malku na liceto. Ocajno baram nekakov lek. Ve molam ako nekoj znae nesto neka mi pisi. Odnapred vi blagodaram i pozdrav.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Sega bash poglednav na Wikipedia, ima nekakvi tretmani, fototerapija, ama sumnjam deka gi ima kaj nas

Ako si so pobel ten, izbegnuvaj sonce, za da ne e tolku primetliva razlikata

inaku, shminkata nekogash pomaga (mislam na pudra)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Sega bash poglednav na Wikipedia, ima nekakvi tretmani, fototerapija, ama sumnjam deka gi ima kaj nas

Ako si so pobel ten, izbegnuvaj sonce, za da ne e tolku primetliva razlikata

inaku, shminkata nekogash pomaga (mislam na pudra)[/quot
ispitaj tiroidea detalno...psoralenite (meladinin) ne pomagaat,moze samo da napravis izgorenici....
imase eden se deklarirase deka leci vitiligo i ko bajagi on imal i se izlecil, a ustvari bese celiot pobelen....
vitiligoto mnogu go mesaat so beli fleki od gabicna infekcija
vitiligoto se siiiiiiiiiiriiiiiiiii
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Вителигото се карактеризира со недостаток на пигмент на кожата најчесто се јавува на екстремитетите раце нозе и лице, се смета за неизлечива болест.Но тоа не е вистинито.Јас имав Вителиго на 20 годишна возраст на лицето, се јави по завршеток на воен рок, мое мислење поради лошата и еднолична исхрана во тој период.Веднаш го сменив начинот на исхрана , белиот леб го заменив со ЗРНЕСТ ЛЕБ од различни житарки, не користам рафинирани производи како:масло,шеќер, индустриска храна, брза храна.Вителигото го снема за неколку месеци, и од тогаш не се појави. Јасне ти посакувам брзо оздравување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom