За Македонската Кауза!

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
Се залагаме сите на зборови, но не знам колку од сите нас би се залгале и на дело за да се оствари Македонската Кауза .
Потполно го прифаќаме текстот погоре. Но акција? Кај е акцијата?
Досадни станавме сами на себе со залагања и на крај ништо. Конкретно, сведоци сме на "случајни немили настани" што се случуваа во големата стаклена зграда во Брисел, баш во моментот кога требаше да се донесе една препорака за Македонија, а камо ли нешто повеќе да требаше, осеќам зградата на Европската Унија ќе изгореше до темел.



Кажете ми како да одам на Мојата територијата односно на Моето некогашно Егејско море, кога истата таа територија или тоа море ја кочи мојата иднина, моето Јас- Македонец?
Моите предци пуштиле корени на тоа тло, но насилно биле искорнати.
Како вие останатите редовно секоја година одите на одмор или работите на тоа море без тронка совест?
Ке кажете па ајде тоа не се важи, што има везе, тоа пу, пу не важи, а сега што сакате?
. . .
Знаете што и да се случи,знам ќе преживеам секако без разлика дали ќе сум во Европа или не, ќе си останам Македонец и моите наследници ке бидат тоа. Ќе се борам за Македонија во секој поглед. Но не е доволно да се преживее некако, во животот се губи и добива, па доста беше со губење-територија, народ, и се Македонско, веќе време е за победи.

Нема да дозволам некој да ме тапка по рамо и да си игра со моето јас, мојата судбина и мојот народ.
Верувам дека и Вие драги луѓе сакате да допринесете за Македонската Кауза.
Затоа, логиката вика само едно -сега е моментот да се почне со дејствување, спасот е во обединување, планирање,координација,правење цврсти сојузи и акција, пред се` акција.
Акција Братче.

П.С подршка за Вашето и моето Јас - Македонец.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Точно така, ништо не се зачнало случајно.

За да фати р'кулецот, треба да се наводни. Потоа треба да се поткрепи со колче за расте правилно, да не скршне на лево или десно.

Значи одиме со ред, потребна е дискусија за да не биде ништо сфатено како наметнување, а од соодветно насочени дискусии ќе се оформи критичка маса, потребна за реализирање на горенаведените цели.

Учеството со ваши предлози ќе помогне полесно да биде прифатена и усвоена една ваква кауза од мнозинството, колку и да изгледа вака симболично на почетоков.

Граѓански иницијативи и создавање на една силна колективна свест.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Serpico, toa sto go pisuvas e ideoloski sprotivno so gorenavedenata definicija na Makedonskata kauza.

Ve molam da prodolzete so temata - Makedonci od cel svet ja pratat temata i tuka i na drugi mesta kade se raboti na istoto.

Koga sme site zadovolni od definicijata na Makedonskata Kauza, ke pocni inicijativa da se prifati od site Makedonski organizacii niz cel svet i potoa, da se prifati i vo Sobranieto na Republika Makedonija.
 

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
Братче зaшо стагнација, без провокација и лабилна презентација? Некако млитав одговор. Мирничко викаш ајде да си се организираме во мирно друштвенце кое Македонската Кауза ќе ја брани со докуметче, петициички и тоа би било голема работа, woooow ! Ај размисли подобро, паметен си братче, сигурно
можеш по арно. Try again. :)
:nesum::nesum:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Братче зaшо стагнација, без провокација и лабилна презентација? Некако млитав одговор. Мирничко викаш ајде да си се организираме во мирно друштвенце кое Македонската Кауза ќе ја брани со докуметче, петициички и тоа би било голема работа, woooow ! Ај размисли подобро, паметен си братче, сигурно
можеш по арно. Try again. :)
:nesum::nesum:
Па размислувам... и си велам, ако ти одговорам искрено, некој ќе ме погласи за радикално крило, затоа подобро мирничка и тивка иницијатива, незабележителна организација, отколку да им дадам изговор за дискредитирање... се надевам немаш ни ти таква намера на темава :)

А каузата неможе да се наметнува, таа треба да биде прифатена од секој поединец според неговото срце, само тогаш ќе биде имплементирана правилно, заради тоа нам ни е потребно формирање на здраво национално ткиво, пред се' интелектуална критична маса која преку свои позиции може да влијае и одлучува.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Братче зaшо стагнација, без провокација и лабилна презентација? Некако млитав одговор. Мирничко викаш ајде да си се организираме во мирно друштвенце кое Македонската Кауза ќе ја брани со докуметче, петициички и тоа би било голема работа, woooow ! Ај размисли подобро, паметен си братче, сигурно
можеш по арно. Try again. :)
:nesum::nesum:
Vales, Bratot dava mnogu jasen i precizen odgovor.

....нам ни е потребно формирање на здраво национално ткиво...
Bez zdravo nacionalno tkivo nema "radikalizacija"....
 

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
Бравоо, знаев дека можеш подобро. Види, јас сум за акција, никако радикална,оно на изглед делува радикална али кога пошироко ќе ги отвориш очичките ке увидиш дека борбата за права не е радикална ствар, напротив.
Дозволено е да се бориш и браниш ако некој те напаѓа на било кое поле, дома, маалски, локално, национално, светски ...
е сеа лошо ствар е ако не излезеш победник или ако целта нема да ги оправда средствата, со други зборови ако испаднеш лузерче ...
... но се на се си треба една средбичка, да удриме едено потписче за почеток, добар почеток, а за другото ќе видиме, здравје.
:salut:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Po podolgo vreme ete me i mene .:helou:Sto da se kaze za kauzata.Veke koga sme etablirana drzava so site nishani za kakva kauza treba da zboruvame.Narodot e osnoven dvigatel na sekoja drzava.Prasanje so kolkava nacionalna svest nie raspolagame.Vodecki faktor vo seto toa e intelektulanata elita na Makedonija .Smetam deka ne e potrebna nikakva kauza denes ,tuku pogolema nacionalna svest nisto povece nisto pomalku od eden prosecen evropeeec.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Да не беше интернетов немаше да се јави македонска национална свест. Прв пат се дешава македонци да дигнат глас, се надаме дека во живо нема да разочараат.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Po podolgo vreme ete me i mene .:helou:Sto da se kaze za kauzata.Veke koga sme etablirana drzava so site nishani za kakva kauza treba da zboruvame.Narodot e osnoven dvigatel na sekoja drzava.Prasanje so kolkava nacionalna svest nie raspolagame.Vodecki faktor vo seto toa e intelektulanata elita na Makedonija .Smetam deka ne e potrebna nikakva kauza denes ,tuku pogolema nacionalna svest nisto povece nisto pomalku od eden prosecen evropeeec.
добре дојде назад.

да живее Македонија!
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
А каузата неможе да се наметнува, таа треба да биде прифатена од секој поединец според неговото срце, само тогаш ќе биде имплементирана правилно, заради тоа нам ни е потребно формирање на здраво национално ткиво, пред се' интелектуална критична маса која преку свои позиции може да влијае и одлучува.
Добро, ја прифаќам според моето срце и да треба здраво национално ткиво. И?
Имаш идеја како?
Со пишување само по форуми тешко. Арно рече типот предходно..акција треба, средби, едно друго, да се видиме луѓето кој сме шо сме, кој шо можи да придонеси, да се напрај план, организација салам, па после тргни...трибини, флаери, соопштенија, CD-иња со то шо сакаме да го кажиме. Луѓе, не се информирани салам македонците. Јас на пример, ако не ја откриев случајно Кајгана, многу работи немаше да ни да ги знам за Македонија. Од каде? Одат луѓето на работа, имаат деца за гледање, шо од немање време, шо од немање интерес не се информирани. Тука треба да се поработи. Шо фали да се напрат материјали да се запознај просечниот чоек со нашата историја, некои интересни факти, да се потхрани духот на македонецот. Вака, шо добива нашиот чоек секојдневно преку медиумите? И не само таму, туку и во секојдневните муабети... Вие сте слаба нација, вие не сте фактор, вие не можите без нас (ЕУ, НАТО), вие немате пари, вас сите ве мразат, со сите соседи имате проблеми....и резултатот шо е? Се осеќа чоекот ко последно г..... Разбирате шо сакам да кажам? И не знат зошто, како, кога...Е прво тука треба да се поработи и то не е ни тешко ни неостварливо. Ете кажете дали се сложвате со мене.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Добро, ја прифаќам според моето срце и да треба здраво национално ткиво. И?
Имаш идеја како?
Со пишување само по форуми тешко. Арно рече типот предходно..акција треба, средби, едно друго, да се видиме луѓето кој сме шо сме, кој шо можи да придонеси, да се напрај план, организација салам, па после тргни...трибини, флаери, соопштенија, CD-иња со то шо сакаме да го кажиме. Луѓе, не се информирани салам македонците. Јас на пример, ако не ја откриев случајно Кајгана, многу работи немаше да ни да ги знам за Македонија. Од каде? Одат луѓето на работа, имаат деца за гледање, шо од немање време, шо од немање интерес не се информирани. Тука треба да се поработи. Шо фали да се напрат материјали да се запознај просечниот чоек со нашата историја, некои интересни факти, да се потхрани духот на македонецот. Вака, шо добива нашиот чоек секојдневно преку медиумите? И не само таму, туку и во секојдневните муабети... Вие сте слаба нација, вие не сте фактор, вие не можите без нас (ЕУ, НАТО), вие немате пари, вас сите ве мразат, со сите соседи имате проблеми....и резултатот шо е? Се осеќа чоекот ко последно г..... Разбирате шо сакам да кажам? И не знат зошто, како, кога...Е прво тука треба да се поработи и то не е ни тешко ни неостварливо. Ете кажете дали се сложвате со мене.
секако дека се сложуваме...ти си плодно тло за добар/а Македонец/ка
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
секако дека се сложуваме...ти си плодно тло за добар/а Македонец/ка
Фала за поддршката. Ми значи кога доаѓа од чоек шо го ценам. Иако мора да признам дека некогаш си малце екстремен:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Добро, ја прифаќам според моето срце и да треба здраво национално ткиво. И?
Имаш идеја како?
Со пишување само по форуми тешко.
Арно рече типот предходно..акција треба, средби, едно друго, да се видиме луѓето кој сме шо сме, кој шо можи да придонеси, да се напрај план, организација салам, па после тргни...трибини, флаери, соопштенија, CD-иња со то шо сакаме да го кажиме. Луѓе, не се информирани салам македонците. Јас на пример, ако не ја откриев случајно Кајгана, многу работи немаше да ни да ги знам за Македонија. Од каде? Одат луѓето на работа, имаат деца за гледање, шо од немање време, шо од немање интерес не се информирани. Тука треба да се поработи. Шо фали да се напрат материјали да се запознај просечниот чоек со нашата историја, некои интересни факти, да се потхрани духот на македонецот.
Вака, шо добива нашиот чоек секојдневно преку медиумите?
И не само таму, туку и во секојдневните муабети... Вие сте слаба нација, вие не сте фактор, вие не можите без нас (ЕУ, НАТО), вие немате пари, вас сите ве мразат, со сите соседи имате проблеми....и резултатот шо е? Се осеќа чоекот ко последно г..... Разбирате шо сакам да кажам? И не знат зошто, како, кога...Е прво тука треба да се поработи и то не е ни тешко ни неостварливо. Ете кажете дали се сложвате со мене.
Секако Сонувалке, не е поентата да остане ова на Кајгана и да си правиме виртуелна држава овде.

Меѓутоа како што спомна и ти погоре, ние - засегнатите Македонци и Македонки немаме свој медиум за да можеме да го пласираме нашето влијание низ просторот.
Затоа многу работи се одвиваат преку интернетот, кој неможе да се цензурира од политичарите и каде се одвива рамноправна борба на ставовите.

За било која иницијатива која ќе произлезе во иднина, мораме да имаме барем малку дискутирано меѓу нас, како што се зема 'репрезентативен примерок' од 1000 луѓе кога се врши одредено истражување на мислењата во јавноста, така и нам ни е потребно опипување и креирање на таа критична маса.


Секој што има некој мотив да придонесе, чиј што став е сличен на нашиот и се инспирира од можноста да помогне во здрави граѓански иницијативи, е добредојден.

А ние, малкумината колку што можеме во рамките на нашите можности ќе креираме почетен импулс за да ја поткрепиме јавната свест.


Меѓу своите пријатели, шири им го својот впечаток, нека се говори од потребата за дејствување, доколку имаш среде нив и некои повлијателни здрави Македонци тогаш 'регрутирај' ги да помогнат во спроведувањето на каузата, на иницијативите и сл.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
zdravo nacionalno tkivo..????? pesma leta be, najprosta rabota na ovoj svet.....koga na edni nikakvi speceni grci im uspea na suv kamen da NASADAT nacija, kakov problem bi trebelo toa da bide za Makedonija, kade drska od metla da brcnes u zemja...plodovi ke rodi...
....znaci kniga u race i PROUCETE metodologijata na grcite...:) da vidite kade eventualno gresite, stom na pocetok na 21 vek imate problem so zdravjeto na nacionalnoto tkivo....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom