Зашто пиете алкохол кога ви штети?

Ј

јовица11

Гостин
Пијам само на прослави од типот на нови години,родендени,веселби...сето тоа на куп е помалку од 10 пати годишно,ама секое пиење ми завршува со тешко пијанство.Пијам затоа што така најубаво се опуштам,можам да бидам она што обично не сум,плус имам и весело пијанство,така да ми кажале дека обично ги смеам сите околу мене.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
102
Поени од реакции
6
vo red e da se pie ali sekoj treba da ima mera na toa pienje. Ali ima i takvi koi sakat da se napravat fraeri pa posle toa blujat nasekade i toa e gadno. Takvi ljuge ne postuem , nacukaj se ako sakas ali nemoj da pravis steta na okolinata.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pienje so usul ama dur odredam koga sum pijan veke sum grogi zatoa izbegavam osim koa ima atmosfera.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па затоа не пијам, затоа што ми штети. Не ми е убав и толку. Можеби покасно ќе го сменам мислењето, ама сега за сега е ова. Едноставно не ми треба алкохол за да се развеселам, не е тој пресудниот фактор(го споменувам ова затоа што гледам дека кај повеќето веселењето е причина за опивањето).
u posledno vreme mnogu pijam da zaboravam edna licnost ama nekako ne mi ide
Нормално дека нема да иде, ќе го "заборавиш" за 2, 3, 4 часа, но кога ќе се освестиш пак ќе се сеќаваш на него :). Лекот не се бара во алкохолот :smir:.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Па затоа не пијам, затоа што ми штети. Не ми е убав и толку. Можеби покасно ќе го сменам мислењето, ама сега за сега е ова. Едноставно не ми треба алкохол за да се развеселам, не е тој пресудниот фактор(го споменувам ова затоа што гледам дека кај повеќето веселењето е причина за опивањето).


Нормално дека нема да иде, ќе го "заборавиш" за 2, 3, 4 часа, но кога ќе се освестиш пак ќе се сеќаваш на него :). Лекот не се бара во алкохолот
:smir:.
Ни тогаш нема да го заборави. Само ќе може да плаче слободно со оправдание дека е пијана...
Тешко е да бидеш трезен кога имаш проблеми, најхрабрите издржуваат..:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Никогаш не сум можела да одговорам на прашањево.Зошто пијам,иако знам дека наредниот ден,се каам за секоја голтка во мене,тоа лошење од 24 часа,незнам дали некој би се осудил да се напие повторно.Но јас,неможам да оддолеам на мезето,шопска без узо или ракија не оди:)
 
E

elence*$

Гостин
Ни тогаш нема да го заборави. Само ќе може да плаче слободно со оправдание дека е пијана...
Тешко е да бидеш трезен кога имаш проблеми, најхрабрите издржуваат..:)
Јас пак никогаш немам желба за пиење ко ќе не ми е нешо во ред. Пијам на прослави, (на муабетов, сношти бев кај еден другар на дипломска :):)) онака моменти ко ќе се убај, да се одбележат со алкохол.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Пијам само во друштво (ако се пие) и тоа секогаш со мерка. И се случило повеќе да се забавувам кога сум скроз трезен, отколку некогаш кога сум бил пијан помалце или повеќе.
Сепак мислам дека многу зависи до карактерот, бидејќи познавам личности кои ако не се „начукаат“ добро, воопшто не знаат да се забавуваат, да џускаат и сл., а кога веќе ќе се начукаат, тогаш подобро да не се во твоја близина освен и ти ако не си во тешко пијанство западнат.
Некогаш алкохолот навистина помага за опуштање. Ми се случило да појдам на забава, атмосфера бум, а мене да ме мачат некои тековни проблеми, мислите ми се на 1000 километри подалеку и да сум ко претепан. Е, во такви случаи доволно е само некоја чаша, за да не мислиш на проблемите и да ти се растргаат мислите...
Иначе не дека не сум се очукал скроз, ама тоа во ептен ретки случаи ми се има случено :) :helou:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ни тогаш нема да го заборави. Само ќе може да плаче слободно со оправдание дека е пијана...
Тешко е да бидеш трезен кога имаш проблеми, најхрабрите издржуваат..:)
Само што може да се деси и да ги издрдориш проблемите на секој кој ќе ти се најде во близина...и што е најлошо, после да не ни знаеш што точно си кажал. :)

Шала настрана, не штети ако си умерен, значи пиеш еднаш неделно и не се начукуваш, у такви моменти, помага, у смисла, можеш да откриеш и друга страна кај себе и да бидеш порасположен, whatever people you see around, whatever music there is, whatever crap worries you.
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
116
Поени од реакции
0
mrazam 'facki' kojsto mislat deka ako bidat pijani ili pak ako kazat kolku ispile se neso poveke. Mi se gadi od takvite.
Ali sepak ok e da se napies nekogas ali ne i da preteras..:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom