Запознај ја Македонија - туристички водич

Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
простор да се седне има само во округот на манастирот, околу манастирот т.е. надвор од него навистина нема простор каде да се седне ама во манастирот има и клупи и тревник и не е проблем да се седне со кебенце...
јас кога бев минатата пролет имаше две семејства дури и скара си правеа во манастирот на некоја оградена скара(не знам дали со претходна најава или договор ама знам дека си правеа скара комотно со дрва запалени ќумур и слично).
Да ама ме плаши да не има гужва затоа прашувам како е отприлика дека не сум бил никогаш.Фала многу
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Денес го испробував новиот пат помеѓу Прилеп и Велес, преку Ропотово, Црнилишта, Богомила, и правец Велес

Би ја пофалил власта за овој пат(иако сум нивни политички противник). Преку превојот над с.Богомила останато е за асфалтирање уште точно 3.5 км , но и тие се тампонирани и е скоро спремно за асфалтирање. исто така се преасфалтирани и делници од Богомила према Согле и према извор, така да патот до Велес сега скоро па мазен за возење. Природата е прекрасна, и препорачувам за секого кој сака да ја истражи Македонија да го помини овој пат. Паралелно оди со реката Бабуна, која за чудо како што гледав од кола е чиста од отпад-шишиња, најлони ...нема

да ја намалам резолуцијата на сликите и ќе ги постирам...
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Денес го испробував новиот пат помеѓу Прилеп и Велес, преку Ропотово, Црнилишта, Богомила, и правец Велес

Би ја пофалил власта за овој пат(иако сум нивни политички противник). Преку превојот над с.Богомила останато е за асфалтирање уште точно 3.5 км , но и тие се тампонирани и е скоро спремно за асфалтирање. исто така се преасфалтирани и делници од Богомила према Согле и према извор, така да патот до Велес сега скоро па мазен за возење. Природата е прекрасна, и препорачувам за секого кој сака да ја истражи Македонија да го помини овој пат. Паралелно оди со реката Бабуна, која за чудо како што гледав од кола е чиста од отпад-шишиња, најлони ...нема

да ја намалам резолуцијата на сликите и ќе ги постирам...
Лол не е нов тој пат, ако мислиш на тој што го ветуваат на секои избори Прилеп - Велес не е нѝ почнат, а нема ни да почни да се гради во наредниве 20 години.
Тоа што го имаш возено се обични селски патишта и немаат никаква врска со оваа влада.
За природата нема збор, пушти некое сликче да видиме.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
@gjoko-mkd Дај слики од пат и природата му се мислам да го врткам тој дел одамна
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Лол не е нов тој пат, ако мислиш на тој што го ветуваат на секои избори Прилеп - Велес не е нѝ почнат, а нема ни да почни да се гради во наредниве 20 години.
Тоа што го имаш возено се обични селски патишта и немаат никаква врска со оваа влада.
За природата нема збор, пушти некое сликче да видиме.
Patot ne e nov, no sega e skoro asfaltiran. A toj Prilep -Veles trebase da odi po druga trasa...od kaj Izvor pa nad Mermerniot rudnik da izleguva.
Ovoj odi od kaj Ropotovo, Crnilišta i pominuva točno nad železničkiot tunel kaj Bogomila

20210612_163606_resize_18.jpg 20210612_164030_resize_37.jpg 20210612_165049_resize_58.jpg 20210612_181859_resize_91.jpg 20210612_183030_resize_41.jpg 20210612_185929_resize_2.jpg 20210612_185920_resize_15.jpg 20210612_184555_resize_4.jpg
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Да не забележа колку километри има до Велес, од Ропотово или Гостиражни?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ова е патот пред Стровија што врти накај Богомила? За локалците Ок и за Запознај ја Македонија, ужас беше порано таа делница!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Ова е патот пред Стровија што врти накај Богомила? За локалците Ок и за Запознај ја Македонија, ужас беше порано таа делница!
Да...тој е патот, се скршнува одма пред Стровија. Од Ропотово до Богомила има околу 30-32 км....3,5 км не се асфалтирани но се со чакал, НО....да се пази бидејќи на неколку места поради подземни води новиот асфалт е целосно распукан
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Некој добар хотел/вила со надворешен базен да препорача некој во источна/централна Македонија?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некој добар хотел/вила со надворешен базен да препорача некој во источна/централна Македонија?
То се оди на Плачковица?
Бел камен хотел, скоро поставија надворешен.
Мислам дека внатрешен и спа имаа. Пред 10 дена го реотворија.
Ги знам сопствениците.
1500 метри над море
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
О ти!
Тоа е да си знаете, дека можам да договорам попуст за кајганџиите ;)
Ама после ваква реакција, ќе размислам:zloo:
I jas go znam lichno gazda Aco, epten okej covek.
Inaku korekcija, pomalku e od 1500 mnv.
Ama vo sekoj slucaj, Plackovica e pitoma planina, bez guzhva, vreva i mnogu lugje.
Ako ti e za chill, samo tamu.
@reddevil4ever
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
I jas go znam lichno gazda Aco, epten okej covek.
Inaku korekcija, pomalku e od 1500 mnv.
Ama vo sekoj slucaj, Plackovica e pitoma planina, bez guzhva, vreva i mnogu lugje.
Ako ti e za chill, samo tamu.
@reddevil4ever
Арно штом го знаеш Ацо!
Инаку базата на Пескара Вел горе на патот накај Шипковица беше на некои 1550+, па затоа пишав така! Мислам дека сум во право, сетики геодет сум :)
Плачковица е питома? Аха, прашај не нас и колегите од Св.Николе, не за џабе се вика Плачковица! Јас таква сурова планина во Источна Македонија не очекував! Имам доста истории дека знае да биде зе*ано.
А во Бел Камен ќе идам, таму Септември кога насабајле е цврц ладно :)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Било што интересно во злетовско?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom