Занимањата и ние...

Занимањата и ние...

  • бодигард

    Гласови: 2 4,0%
  • шофер

    Гласови: 0 0,0%
  • естрадна звезда

    Гласови: 1 2,0%
  • банкар

    Гласови: 1 2,0%
  • професор

    Гласови: 8 16,0%
  • политичар

    Гласови: 9 18,0%
  • лекар

    Гласови: 6 12,0%
  • трговец

    Гласови: 2 4,0%
  • друго

    Гласови: 21 42,0%

  • Вкупно гласачи
    50
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
кога би можеле да изберете,од наведените занимања,што би сакале да биде вашето дете?

Изберете ја опцијата,гласајте и објаснете зошто.Ако ја нема вашата опција,напишете ја во мислењето и појаснете зошто.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ништо од наведеново.
Би сакала врвен спортист, кошаркар на кој би му се восхитувале би имал голем број фанови и би заработувал добра сума.
А гордост на секој родител е кога ќе го види своето дете успешно :)
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Се надевам дека јас ќе станам професор, па би сакал и моето дете да ме наследи на тоа сепак како што кажа walker girl најважно е тоа да се виде како своето дете станува успешна личност :)
 
N

NeMiRnA

Гостин
neostvarena zelba ke mi ostane za sekogas lekar taka da i moeto dete bi sakala da bide lekar:(,a za prof i za bankar ke se potrudam:)vetuvam
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Па што знам дипломат или пилот.Незнам зошто едноставно желба ми е можеби бидејки и самото тоа ме привлекува мене али би оставила на моето дете само да одлучи што сака да биде :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
би му остаила сам да избира!
Сепак,гласав за лекар!Мислам дека лекарите се најпаметни луѓе, не за џабе треба да учиш најмалку 10 години факултет за да бидеш успешен специјалист!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не верувам дека некогаш ќе се мешам во одлуката на моето дете за неговото занимање, но ако размислам, добра професија е професор, но не ради реда, туку ако е навистина (моето дете) човек/жена кој/а сака да работи со деца/млади, со што би можел/а некако позитивно да влијае врз нивниот живот, да ги учи и воспитува како што треба, а и да знае целосно да се посвети на тоа.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Значи да се појаснам.
Секако дека самото ќе си одлучи,што ќе биде и кое занимање ќе го одбере.Но,имаме право да посакуваме,нели? Се разбира желбите на родителите и децата не мора секогаш да се совпаднат,но родителите секогаш имаат скриени желби за своите деца,со кои не би требало да ги оптеретуваат.
Прашањето ми е,што би сакале да биде вашето дете.Никако не мислев,што ќе му наложите да биде.:)
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Jas bi sakal moeto dete da bide na nekoj nacin povrzano so vozduhoplovstvoto, samo ne bi sakal da bide pilot, mozebi da bide kontrolor na letanje e perfektna opcija. Sekako deka samoto ke si odluci za site svoi povazni cekori vo zivotot. No sto i da odluci mora da mu se pomogne vo ostvaruvanje na svoite celi.
 

Pece_nt

Dezuren Samoubiec
Член од
1 февруари 2007
Мислења
198
Поени од реакции
3
jas bi mu dozvolil na moeto dete da bide sto ke posaka da bide toa sto nego go vlece a ne nesto sto jas ke mu go nametnuva a potoa cel zivot jas da bidam kriv ako se sluci nesto so rabotata sto jas sum go nateral da ja raboti.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Правник...
сакам да бидам, али незнам зашо..
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Врвен кошаркар на кој сите ке му се восхитуваат:vozbud:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Се уште не знам какви интереси и желби би имало моето дете, така да, не би знаела да кажам. Немам некои посебни желби и без тоа; јас не знам што сакам јас да станам во животов, не па моето дете, таму 20тина години во иднина.:)
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ахх...секогаш сме дискутирале дека родителите не се во право,кога ни наметнуваат да бидеме нешто што тие не успеале да бидат и тоа им останало како неоставерна желба и сега нас не праќаат во мисија кон нејзино реализирање,а вие со погорните постови сосема спротивното го докажувате!
Јас сум кошаркар и син ми ќе биде!
Јас не можев да бидам докторка,ама затоа тоа ќе биде идната професија на ќерка ми!:jaj:

Ја гласав за политичар!
Никогаш не сум се пронаоѓала во таа професија,не ја ни сакам но во нашата држава таму се парите!:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom