Закон за поводник и заштитна маска

Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Крајно сум изреволтирана!! Ме сретнува еден цајкан и ми вика девојчее кај си тргнала глеј колкав е како вол?Кај му е маската.Ај си викам у право е човекот,морам маска да му ставам па макар и за така до пред зграда.И вчера,еден шарпланиец пуштен од некого најверојатно си талка кај мене во населба,ми го здави кучето,за малку ќе ми умреше,не можеше да се одбрани отпозади му рипна право на врат,и му се закачи како крлеж,едвај благодарение на едни дечки што седеа се спаси.Му го гризна увото и сега моето куче е без 4тина од увото.Цел е вознемирен.И што сега да носиме маска да не распараат пак?Не знам што да кажам ова е катастрофа.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
И сега според тебе што е правилото да се носат маски или не...?
Ако и другото куче носеше маска ке се случеше ли тоа?
Едноставно нели...
А замисли тоа куче што нема маска или слично да му се нафрли на некоие дете...
Маска за сите и тоа 1000 евра казна за тие што немаат....
Тогаш нема да се случуваат вакви работи како што ти се случиле тебе...iPad Air
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.822
Поени од реакции
4.934
жалам за непријатното искуство..........ако е кучето од соседството требало веднаш да пријавиш во полиција..........имало и сведоци на настанот,па нека си превземи државата мерки
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
жалам за непријатното искуство..........ако е кучето од соседството требало веднаш да пријавиш во полиција..........имало и сведоци на настанот,па нека си превземи државата мерки
(y) Во некоја нормална држава.

А во некоја уште понормална држава милениците поминуваат обука и испит на социјализација.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
И сега доколку според тебе нашата држава не е нормална што треба?
Денес е демократија , земај пасошот и правец во Нормалните држави...
Ама таму од врата кога ке испаднеш а немаш маска оп казна во нормалните држави има камери и на крај на месец фактурче со 10 казни...:)
Али кога сте таму тоа е правилно ц ц ц Македонче
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Па во такви држави кучињата не ни носат маски, нема потреба. Се возат во авотбуси без никој да прави проблеми. Ама народот е културен и кај нив веќе напишав постои рана социјализација, а потоа и тест кој мора да се положи. Не пијат нафта таму таму, оти ќе го чеша г`зот од кај што му стои новчаникот :)

A тоа што и како треба во нашата држава, не е тема на дискусија, едно политика не е дозволено, второ едно 14 страни само на оваа тема е разглобувано што и како треба.
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Хахах не заебавај стварно...
Може маските ги измислија во македонија...
Таму кучињата ги третираат како луѓе ги учат како да поминуваат на семафор,азбука итн... Хаха
Ако нема политика не ја споменувајте мојата држава ...ако не во одговара тука одете во швајцарија...па кучето ако ви залае после 22 часот дома полиција во 22:05...
Темата е дали да има маска или не...ти качи ми се во автобус со некоја Дога без маска па ке леташ со неа заедно надбор и тоа преку прозорец...
Не ми глумите дека кучињата се многу паметни...
Тоа се сепак животни...и имаат животински инстикти кои неможат секогаш да ги контролираат...а јас тој ризик не го сакам...
Фала и на мојата држава што донесе таков закон само треба поригорозно да го спроведува...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Пријателе јас ти кажувам тоа што го имам видено во живо, не на телевизија. И да знаеш дека го чекам денот кога ќе земам диплома и ќе си идам :)
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Пријателе јас ти кажувам тоа што го имам видено во живо, не на телевизија. И да знаеш дека го чекам денот кога ќе земам диплома и ќе си идам :)
Срекен пат....
Што си видел во живо...дека таму кучињата ја знаат азбуката...
Ајде побрзо завршувај земај диплома....те молам
Среќа што кај нас сега лесно се земаат дипломи..:)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Срекен пат....
Што си видел во живо...дека таму кучињата ја знаат азбуката...
Ајде побрзо завршувај земај диплома....те молам
Среќа што кај нас сега лесно се земаат дипломи..:)
На приватен сум јас :D Може ја знаат, не стигнав да ги прашам :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Ааа на приватен си затоа ти вака пишеш на форуми ...:)iPad Air
Да бе :D А да те прашам, ја разлиста ти темава, овие 13-14 страници? Чисто колку да видиш ставови, мислења...па можеби и ќе видиш дека сме на иста страна. :)
 
Член од
3 септември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
13
Ке ја разлистам...дај боже да сме на иста страна :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.088
Поени од реакции
3.623
Дали законот важи за сите видови на кучиња?
Моето куче не е агресивно. И има само 5 месеца.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Abe aj ne tresete zeleni za normalnite drzavi. Eve jas ziveam vo normalna drzava i nikoj ne te tera da mu stavis maska na kuceto, mozes besplatno da go vozis vo javen prevoz, treba samo da e vrzano a ako zalae posle deset komsiite ne se zamaraat. A za tie sto se zamaraat koga ke se javat vo opstina da te prijavat, prvo sto ke im kazat e da porazgovaraat so komsiite kako lugje, pa ako nema resenie moze nekoj drug da reagira. Ne e deka Makedonija ne cini, tuku makedoncinjata se nauceni edni so drugi i so zivotnite da se odnesuvaat kako divjaci pa mislat deka segde e taka. Za se si ima red, pa i za toa kako se vospituva kuce, a nie makedoncinjata ne sakame gazot da go pomestime za nisto, pa posle Cacko ni e kriv koga ne cini
Azijat, bas zaradi toa sto ti se slucilo treba da se nosat maski i toa site kucinja oti ako pocneme so pravdanja od tipot - ama moeto e malecko, moeto ne e agresivno...... utre pak ke ima nekoj drug sarko, a drugiden tvoeto kuce koe sega e istraumatizirano moze pa ti nema da mozes da go ottrgnes od vratot na nekoe drugo kuce. I toa e samo od aspekt na golemite rasi. A malite - pa ako gazdata ne znae da go kontrolura i da si go vrze i da mu stavi i maska ako toa histericno napagja drugi pogolemi kucinja (smesno e neli) utre nekoe takvo golemo kuce bez maska ke go zdrobi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom