Завршување на студии во странство

Член од
10 ноември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
4
Здраво на сите,

Втора година сум на ФЕИТ на смер Компјутерски технологии и инженерство и имам желба да ги завршам студиите во странство, поточно во Загреб. Барав по Гугл ваму таму ама информации слабо. Дали има некој запознаен со префрлање на студии во Европа да ми каже како оди таа процедура, дали признаваат предмети по ЕКТС и така натаму, значи онака подетално да ми го опише процесот. Благодарам :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво на сите,

Втора година сум на ФЕИТ на смер Компјутерски технологии и инженерство и имам желба да ги завршам студиите во странство, поточно во Загреб. Барав по Гугл ваму таму ама информации слабо. Дали има некој запознаен со префрлање на студии во Европа да ми каже како оди таа процедура, дали признаваат предмети по ЕКТС и така натаму, значи онака подетално да ми го опише процесот. Благодарам :)
Има ваква (слична) тема можеби некој ќе ти помогне :)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
ЕКТС е напраен заради префрлање од еден на друг факултет и за екивалирање на студиите во различни држави потписнички на ЕКТС. Би требело да најш емал или број на телофон од факултетот кај шо сакаш да се префрлиш и да ги исконтактираш дали имат место колку е годишна партиципација дали се барат јазик итн. Имај на ум дека за странски студенти запишани без приемен испит партиципацијата е огромна (пример во Романија кај шо завршив мојт да достигнит 7000 еур). Јас мислам дека многу поубо ќе е да ојш негде со Еразмус отколку да се префрлаш зошто имат многу бирократија, многу одење идење и многу пари. Ак те интересират уш нешто прашај колку шо знам ќе ти одговорам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom