ЗД филмови

Член од
5 април 2011
Мислења
9
Поени од реакции
3
Здраво на сите,

Неодамна купив/добив Сони 3Д телевизор. Не знам дали на вистинско место се обраќам и какви се правилата на форумот, но имам прашање околу 3Д филмови. Слободно модераторите може да го префрлат топиков или недајбоже заклучат ако е несоодветен


Моето прашање е: Дали некој има квалитетни 3Д филмови за менување/продавање? Даунлоад иде споро, и не знаеш што симнуваш, веќе втор пат се зезнувам. Да не збориме со трошењето на гигабајтите.

Има ли некој сугестија како да стигнам до филмови за телевизорот? Имам и топ наочари а уште немам изгледано ни еден филм само некои семплови што најдов.

И уште нешто. Гледам од лап топот поврзано со ХДМИ кабел. Некои филмови сецкаат. Дали е тоа заради спориот процесор на лаптопот или? И ако некој знае, зашто екранот е поделен на две? Алиса во земјата чудата е таков (на компјутер само го видов не сум го пуштил на ТВ)

Фала однапред,
Поздрав
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Еден пријател има мала колекција на филмови во 3D ама во анаглифен формат (плаво-црвени фрејмови), што тебе нема да врши работа.

Не верувам дека ќе најдеш многу сопственици на 3D телевизори тука. Како и да е бројот на достапните наслови во 3D и онака не е голем... малку стрпливост и ќе ги симнеш сите за пристојно време. Чисто од љубопитност, кој модел ти е Сонито, големина, ЛЦД или плазма? 3D сигналот го репродуцираш со лаптопот (интергрирана nVidia графика можеби)? Наочарите ти се комплет со телевизорот или...?

Што хардвер има лаптопот (бренд/модел)? Кочи само на fullHD (1080p) или и на 720p резолуција? Имаш ли најнови кодеци инсталирано, колку често кочи репродукцијата (можеби премногу активирани програми во позадина, антивирус скенирање итн итн)...?
(за ова иначе мислам дека подетални совети можеш да добиеш на хардвер подфорумот)
 
Член од
5 април 2011
Мислења
9
Поени од реакции
3
Моделот е овој: http://www.amazon.com/Sony-BRAVIA-KDL40EX720-40-Inch-1080p/dp/B004HYG9XM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315586591&sr=8-1

3Д сигналот од лап топ да, ама сеуште не сум успеал 3Д да репродуцирам изгледа сега кога читам што ми кажа не ни може мојот лап топ без графичка да репродуцира 3Д. Пуштив некои семплови функционираа ама слабо. Само на момнети 3Д се појавуваше...не знам.

Не ми е уште познато што треба се да направам. Лап топот ми е тиња, уствари слаб процесор имам. еве го моделот:
http://www.amazon.com/Lenovo-Ideapad-U-450p-14-Inch-Laptop/dp/B002PK1566/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1315586940&sr=1-2

Пуштив Блу реј рипови , се превртев од фотеља кога ја видов сликата. На пример Аватар рипот и телевизорот на Animation mode е многу случно како 3Д да гледаш без наочари.

Гледам повеќе разбираш, ај кажи ми што треба да направам, дали можам со овој лап топ да гледам 3Д или друго чаре да барам. Стварно ми треба некој повеќе да ме упати. Апел до сите :)

Фала однапред
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Многу слаб процесор, лоша графичка, нема да можеш да гледаш со тој лаптоп. Имаш доле во Рамстор у приземје мислам Нептун се вика продавницата 3D блурејплеер за 10000 денари мислам беше шо ти е поефтина варијатна или нов компјутер шо ти е поскапа варијанта.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Лаптопот ти е дефинитивно преслаб за HD репродукција. Ќе ти треба доста појака конфигурација, без разлика дали лаптоп или десктоп. Или некој плејер.

3D репродукцијата не е така едноставна, уредот (изворот) треба да може да репродуцира 3D. За РС сигурна варијанта е nVidia 3D сетот (гуглај го). Потребна е доволно јака нивна графичка карта, со сетот доаѓаат 3D наочари и се што е потребно за испраќање 3D сигнал до телевизорот.
А ако се решиш да земеш standalone player (без разлика дали е Blu Ray или што и да е) треба да пазиш истиот да биде специфициран дека репродуцира и 3D.

...сеуште не сум успеал 3Д да репродуцирам изгледа сега кога читам што ми кажа не ни може мојот лап топ без графичка да репродуцира 3Д. Пуштив некои семплови функционираа ама слабо. Само на момнети 3Д се појавуваше...не знам.
Мислиш да си репродуцирал 3D? Како тоа мислиш, виде или не виде 3D? :)
Како и на што ги приклучуваш наочарите, имаш ли воопшто наочари за 3D?

Ти предпоставувам мислеше дека заврши работа со тоа што зема 3D компатибилен телевизор? :)
Освен ако телевизорот не ти е нешто ултра ново за што не сум ни слушнал дека излегло во широка продажба... Во основа мора да има на телевизорот закачено нешто што може да репродуцира 3D и обично на тоа нешто мора да има закачени наочари за 3D кои работат на принцип на стереоскопија.

Се разбира можеш и да пробаш без наочари, како типов од видеово:

Ако сеуште не тие јасно, прочитај го ова:
Sony KDL40EX720 Specification

March 28th, 2011 by admin

Sony BRAVIA KDL40EX720 TV – This solution is 3D-related. To assist you get a great 3D knowledge, use our checklist beneath to guarantee which you have every little thing you’ll need.​
A Display
The first–and most important–item you will need is really a 3D-ready display–whether it be considered a 3D HDTV, 3D projector, or 3D computer monitor. These displays often have a higher processing power than older versions as they should display one picture for every eye to build a 3D impact.
A Resource
Whilst your display is ready for 3D playback, you still need to have a system to read through 3D information (i.e., a film or maybe a present). This resource could be a cable box with a subscription to a 3D channel, a 3D Blu-ray Disc player, or maybe a PlayStation three.
Material
In an effort to see 3D, you’ll need to get some 3D information. This 3D information will arrive through the resource described over from the form of a 3D plan, film, or sport. Be sure to be certain that your 3D films are from the Blu-ray 3D format, as this new format will deliver the very best 3D knowledge.
3D Eyeglasses
All 3D HDTVs available on the market involve Energetic Shutter eyeglasses to build the 3D impact. You will want to get one pair of eyeglasses for every viewer. Also be sure that the Energetic Shutter eyeglasses you buy are appropriate together with your display–for instance, buy the eyeglasses through the same brand as your 3D HDTV.
HDMI Cable
To connect your resource (like a 3D Blu-ray Disc player) in your display, you will need a hgh-speed HDMI cable. Cables with this designation–with bandwidth speeds up to ten.2 Gbps (gigabits per 2nd)–will be capable to carry the 3D signal with out any reduction of quality.
Read more content at Sony BRAVIA KDL40EX720 40-Inch 1080p 240 Hz 3D LED HDTV Review.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
На почетокот кога излезе 3д, првите неколку недели по излегувањето на првите пиратски 3д филмови се вртеше и една програма која беше во можност да реродуцира 3д снимка од било кој видео клип.За жал не се сеќавам на името на програмата но постојат само неколку(2-3) програми за таа намена предпоставувам дека нема да ти биде нешто да најдеш на нет за која програма се работи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Џабе му се софтвери ако нема хардвер... ;)

А тоа што го предлагаш е квази 3D, за да ја бива работата видео материјалот мора да биде изворно 3D.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Џабе му се софтвери ако нема хардвер... ;)

А тоа што го предлагаш е квази 3D, за да ја бива работата видео материјалот мора да биде изворно 3D.
tocno bas kvazi 3D e ne ona 3D sto treba da bide... inace softverceto e MakeMe3D i ke kazam samo deka e SHIT ne se zamarajte :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom