Живот и работа во Русија

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Моментално учам руски веќе неколку месеци... не сум во план таму да го учам јазикот и да губам време за учење јазик :)
Кога викаш дека остануваат балканци на црно.. во план сум да е се легално, но доколку неуспеам после 3 месец да се снајдам за работна виза.. дали одма ќе дојдат и ќе ме соберат и вратат назад?
Не. Освен ако не направиш проблеми, и ако не се движиш во кругови со припадници од кавкаскиот регион кои доста се криминални.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Поздрав до сите, пред две-ипол години имам пишувано на темава, но тогаш го учев сеуште рускиот и дојде време до самиот крај. Сега остана само да се распрашам што како/можности и да се оди во Русија.
Прашањето ми е како може да се остане повеќе од 3 дозволени месеци со виза на легален начин?
Прашањето се однесува повеќе на луѓе што имаат такво животно искуство и би ве замолил останатите да не трескате оф-топици затоа што ниту јас, а не верувам дека и друг би имал некаков ќар од такви мислења.
Со почит
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
20
Поени од реакции
7
dali mozebi nekoj poznava nekoj madekonec so zivee i raboti vo rusija-moskva ili sank peterburg
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Има ли можност да се најде студентска работа во Русија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom