Живеење заедно без брак

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тоа се тие мажи кои се плашат од еден најмал проблем, а не пак од посложен како што знае да донесе бракот и тоа дека со документ си обврзан, само со една личност. Себични и самобендисани богаташи. Зошто да делам нешто со некоја, вака најубаво е да живееме заедно без официјализирање. Ќе ја користам додека можам после ќе ја фрлам без да ми донесе последици.

Оние кои немаат доверба во партнерката и не се сигурни дека ќе останат заедно. Се плашат од развод и целата таа процедура и мислат дека е крај на светот ако на крај тие испаднат поразени. Како што ти пиша и од трошкови за адвокати и судови. Ваквите можам да се кладам и дека после разделба нема да ги издржуваат децата.

Не само мажите, но во поголемиот дел токму тие не инвестираат во бракот.

Сакате да бидете современи, ама државата во која живеете е многу заостаната. Во поразвиени земји нормално е цел живот да се помине во вонбрачна заедница. И двајцата си имаат сопствен имот стекнат пред заедничкиот живот и ако се разделат секој си има покрив над глава. Татковците не ги признаваат децата, а мајките имаат многу големи бенефити од државата. Поради ова таму се повеќе има вонбрачни заедници и поубаво е вака отколку во брак.

Во Македонија повеќето парови живеат во имот кој мажот го има наследено или се` уште е на име на некој од родителите и на крај жената останува со празни раце.
Ти изгледа имаш гледано многу романтични филмој ко дете.Реалноста е многу посурова.Ако имаш некој близок во Канада или Австралија прашај го како таму поминуваат мажите во брак.Како после разводот остануваат без ништо само со кредити за одплаќање.Значи таму жените се тие шо бараат развод,ако имаат деца целиот имот им припаѓа нив и нормално мажот има да плаќа алиментација до крајот на животот.Претпоставувам дека не си женет,па затоа имаш ваква романтична визија за бракот.Ама не се секирај со ваков став ќе се заебиш и ти, кога тогаш!;)
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Вие гледајте како е на крај на светот. Не, не сум женет и ич не знам како е. Изгледа е премногу заебано.

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Која е поентата да живееш заедно а да не си во брак? Боље живеј сам.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Веќе имам и пријател (олд скул форумџија) кој е во сериозна врска и двајцата се согласија да не влегуваат во брак.

Нема потреба да се влегува во брак, особено не од машка страна, брутално лоша инвестиција е за мажите, и додека тие закони од пред 190 години не се сменат, секој маж треба да го бојкотира бракот, но поголем дел се очајни и џабе е...

Ако партнерката е прогресивна и интелигнентна (има такви многу фала богу) ќе го разбере тоа, и апсолутно да може да се живее заедно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Веќе имам и пријател (олд скул форумџија) кој е во сериозна врска и двајцата се согласија да не влегуваат во брак.

Нема потреба да се влегува во брак, особено не од машка страна, брутално лоша инвестиција е за мажите, и додека тие закони од пред 190 години не се сменат, секој маж треба да го бојкотира бракот, но поголем дел се очајни и џабе е...

Ако партнерката е прогресивна и интелигнентна (има такви многу фала богу) ќе го разбере тоа, и апсолутно да може да се живее заедно.
Ќе го разбере тоа ти да ебаваш други женски додека си со неа, па кога ќе остариш и никој нема да те сака да биде со тебе како некоја утеха да не умреш сам?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ќе го разбере тоа ти да ебаваш други женски додека си со неа, па кога ќе остариш и никој нема да те сака да биде со тебе како некоја утеха да не умреш сам?
Прочитај наслов на тема, па прочитај што јас пишав, и после запрашај се сам зошто имаше потреба да ме извадиш од контекст кога јасно е дека пишував за живеење заедно без брак, а не ебење со други што е посебна тема (бракот не гарантира верност дете) ...P.s: да, и тоа не само што ќе биде ок ја да ебам други, туку ќе искачаме заедно у град да ќариме друга цура за тројка (да и тоа постои и е идеален тип на девојка за секое машко)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Прочитај наслов на тема, па прочитај што јас пишав, и после запрашај се сам зошто имаше потреба да ме извадиш од контекст кога јасно е дека пишував за живеење заедно без брак, а не ебење со други што е посебна тема (бракот не гарантира верност дете) ...P.s: да, и тоа не само што ќе биде ок ја да ебам други, туку ќе искачаме заедно у град да ќариме друга цура за тројка (да и тоа постои и е идеален тип на девојка за секое машко)
Абе ја не ти се мешам, него викаш дека е лоша инвестиција влегувањето у брак, милионер да не си па ќе ти ги земе пола парите ако се разведете? Нема друга опција да поддржуваш нешто вакво освен ако сакаш да бркаш други или пак ако решиш никогаш да немаш деца у животот.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Абе ја не ти се мешам, него викаш дека е лоша инвестиција влегувањето у брак, милионер да не си па ќе ти ги земе пола парите ако се разведете? Нема друга опција да поддржуваш нешто вакво освен ако сакаш да бркаш други или пак ако решиш никогаш да немаш деца у животот.
Треба милионер да си за да биде внимателен со финансиите?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Се гура некако веќе 2 години. Ја глеам не се жали. Ме мачи тоа што сме невработени и двајцата, барем едниот да беше. Ама се бодриме дека ќе снемаат кадар кој да им работи. Политиката за жал кај нас одигра голема улога кај новите бракови, што е поразително. И после како ќе има деца кога треба баба и дедо пелени да плаќаат. Е нема деца затоа.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Со оглед на тоа што еден брак имам позади мене кој заврши неславно не сум моментално толку воодушевена од институцијата брак, односно не брзам да го заглавам партнерот во заедница за да не ми избега. Сигурна сум во човекот кој го сакам, верувам и он во мене, ми фали дете во животот ама не сум дорасната на идеата да имам дете сеуште, немам финансиска зрелост, немам независност што се однесува до бизнисот, морам да се појавам бар еднаш во денот за да средам дел од работите иако до пред месец дена имав 2 вработени. Здравје пред да наполнам 35 сигурно ќе забременам, без оглед на тоа дали имам или не документ, засега сме и јас и тој согласни во тој дел, па ако се е во ред очекувам 35 да полнам со меше, тоа би било за 2г. Тој има бизнис кој му е прилично развиен, може да си дозволи да не се појави на работа некој ден, не е толку зависен од него, ама си ја сака работата. Засега калкулираме, но не живееме заедно, односно и јас останувам кај него и тој кај мене, некогаш и по неколку месеци, ама не сме сеуште со заеднички дом, убаво ми е вака, ми се чини уште повеќе се сакаме. Тоа што и двајцата сме биле во брак претходно не прави мислам попретпазливи, засега вака ни е супер, не живееме заедно ама не прави разлика тоа, и двајцата сме слободни да одиме во било кое време од денот во станот на другиот, имаме клучеви, користиме заеднички автомобили, заеднички имаме дури и некои бизнис соработки. Сметам дека мора да се достигне извесна зрелост за да се оформи брачна заедница, од сегашна гледна точка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom