Етнички немири во основни и средни училишта?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јуни 2013
Мислења
6
Поени од реакции
3
нели сам даде одговор во насловот...етнички тепачки, од етнички аспект. Дали ти треба помош за истражување или за друга поширока дискусија?

Ми требаат одговори зошто ги има тепачките.
Знам дека се етнички. Но некој треба да ги подрева. Ги немало толку интензивно до 2010 , што се случи за да се интензивираат тепачките. Кој толку сака да ги има немирите, зошто и кај децата, средношколците.

Ми треба овој одговор. Коренот на проблемот.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Кога одржаваш етнички тензии, луѓето на ништо друго не мислат и само се оштрат (око за око) и политичките партии си владеат без проблеми за буквално се‘. К*р те боли економија што не постои, што ти се исселуваат луѓе, абе ич не ти е гајле, важно ти си се обезбедил себе и своите деца да живеат цел живот од крадени пари. Секако, ова е можно кога мнозинството во државата е припросто.
 
2

~2A

Гостин
Ми требаат одговори зошто ги има тепачките.
Знам дека се етнички. Но некој треба да ги подрева. Ги немало толку интензивно до 2010 , што се случи за да се интензивираат тепачките. Кој толку сака да ги има немирите, зошто и кај децата, средношколците.

Ми треба овој одговор. Коренот на проблемот.
Мислам дека одговорот е лесен и едноставен. МЕДИУМИТЕ!

Пред некое време, нели на секој час објавуваа вести како имало тепачки, искршени дуќани, прозорци, истепани дедовци, па притворени итн....?
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Абе какво неутрално подгревање, демек некој од страна подгревал, ова албанциве мисириве тие се криви, ај ај да не си правиме лице знаеме дека тие стојат зад провокациите први, е сеа ќе ми реплицира некој албос "О Каур кој ти го провоцира бе оди ваму да ти е*ам се"...?! Добро, ставате знамиња по училишта, терате децата да цртаат мапи етничка албанија низ училиштата и низ улиците, шо треба уште ? Знамето да ни го запалите на сред Скопје ? Ај автобус запаливте ај голема работа ( АВТОБУС СО ЛУЃЕ ЗАПАЛИВТЕ ЕЕЈ ) ама па и уште низ сите институции со етничката албанија мапите, море мрш тааму подгревал некој...Се тоа стоките прават, не ми се правете Мајки Терези сите овде на форумот, кој партии кој глупости, лично народот албански подгрева, од мало до старо, никој друг.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Форумџии помагајте,
Треба да направам истражување за последните немири од 2013 и може и неколку за 2012 настани во основни или средни училишта каде избила тепачка или друг судир меѓу учениците но, од етнички аспект.
Пишуваше по весници многу во 2011 за тепачки помеѓу македонски и албански ученици.
Ги имаше ли во 2012 и 2013, дали некој знае, каде и кога?
:pipi:
Мали ... ја че ти помогнам да го напраиш истражувањето ...
Какви тепачки бе дечко ... њама тепачки, па 21 век е па то је једна хармонија живота, па то је демокрација, па то соживота, па то мулти-култи уеј оф лајф, па то љубав, па то секс енд рок енд рол, па то дружба помеџу саученици, па то заједничке екскурзије, па то ... :eek:o_O
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom