Еврејството и другите религии

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Вистинските религии немаат секти! Научи еднаш!
Ајде де...

Нема религија која во себе не изродува некое искривено учење, засновано на изворното учење; доволно е само тоа, да на некој религиозен член му „дувне„ некоја генијално-суетна мисла па да си помисли дека ете, и тој е еден од „посебните„ и „одбраните„ и ете ти уште една, кој знае која по ред, секта, во рамките од постојната и позната религија.

За дошепнувањата од ѓа‘олот да не разговараме....

Но, ако ти самиот сакаше да научиш, до сега требаше да ти стане јасно дека „...нема ништо ново под Сонцето...„, па така е невозможно постоење на „новоеонско учење„, кое може да настане туку-така, од „нула„ само од себе (попут настанокот на Вселената и животот, нели...), туку истото тоа „новоеонско„ е само парафраза на нешта кои се веќе видени низ човековата историја, но кои ни се нудат запакувани во модерна амбалажа, како „најнов„ модел од мобилен телефон...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
По теоријата дека „старата змија, сатаната“ постојано според христијаните се појавува од кај евреите па наваму - и тоа има логика кај нив...
Само забораваат дека според евреите и тие се змијата :)
Џабе ја ишкаат и ја проектираат на сите други...
Автоматски споено мислење:

Се е ново под сонцето... само ти си кусоглед и тука никој не може ништо.
Ќе ме одминуваш и прескокуваш да читаш кога велам дека постојано правиш грешки како христијанин во однос на евреите и тоа е тоа...
не можеш поинаку заради верата во Христа...

@alf ти се приклучува во „војнава на дискусии со мене“ само заради библијата без која нема што да коментира на други теми, а јас нели постојано ви велам дека без евреите немате ништо... и тој не сака да прифати како тебе и секој друг христијанин дека од евреите му е сфе во животот за толкување, а за нив и нивните учења - нема поима ниту сака да има исто како тебе и секој друг христијанин... не сака да чита, тој сака света книга, без историја од каде е, зошто и дека има иницијанти од кои доаѓаат тие свети книги и кои знаат за целиот симболизам и не толкуваат нешта - кажуваат... но нели, секој сака да си толкува сказни по свое..

Евреите мора да ги студирате синови на Земјата :) Ако се заморувате со библии и религии на старото време... или да избегате на исток - ама пак таму е премногу комплицирано за вашите умови :)
Не може без нив, посебно не може пак со нив ако ги користите како лош пример или дека се виновни за било што! Тоа е злонамерно и апсолутно погрешно!

П.С. @alf не ми влетувај со муабет темата се евреите, не алф :D Немој...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Се е ново под сонцето... само ти си кусоглед и тука никој не може ништо.
Ќе ме одминуваш и прескокуваш да читаш кога велам дека постојано правиш грешки како христијанин во однос на евреите и тоа е тоа...
не можеш поинаку заради верата во Христа...
...:icon_lol:...

Да де, а Вселената постои од денот од твоето излегување во Светов....мислим...

Ако Евреите ти се толку омилен, ш‘о не им се придружиш? Еве, жидовите се упорни во исчекувањето на нивниот месија па така и ти, топтан со нив, ќе се радувате на неговото доаѓање.

А подготовките за дочекот се интензивни и во тек, така да не ќе мораш долго да ја чекаш „будуќноста„ за да настапи новиот еон...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
...:icon_lol:...

Да де, а Вселената постои од денот од твоето излегување во Светов....мислим...

Ако Евреите ти се толку омилен, ш‘о не им се придружиш? Еве, жидовите се упорни во исчекувањето на нивниот месија па така и ти, топтан со нив, ќе се радувате на неговото доаѓање.

А подготовките за дочекот се интензивни и во тек, така да не ќе мораш долго да ја чекаш „будуќноста„ за да настапи новиот еон...
Евреите чекаат месија, вие чекате пак месија да суди и мачи и слично... како не разбираш дека мене ми немате разлика? :) Тоа само во твојот ум бидејќи така си научен, да делиш...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Евреите чекаат месија, вие чекате пак месија да суди и мачи и слично... како не разбираш дека мене ми немате разлика? :) Тоа само во твојот ум бидејќи така си научен, да делиш...
Добар дел од денешните религии навистина чекаат „некого„ и редовно се работи за лик кој е проречен и чие доаѓање треба да даде „конечно решение„ за сите реални проблеми со човештвото.

Додека евреите („оние кои исчекуваат„) го чекаат нивниот месија, кој во Црквата е познат како „антихрист„, рисјаните од Црквата го чекаат второто пришествие од Оној Кого самите Евреи го чекаа и Го дочекаа-на крстот.

И....ко‘ ќе видиш...не е „исто„ да го чекаш Вистинскиот и/или лажниот.

И ден-денес на некои им омилела лагата и „чешкањето по ушите„ со замајувачки приказни...осоебно оние за „светлата будуќност„.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom