Друг поглед на бугарската поп музика

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.124
Се вика Сузан, попозната под уметничкото име Сузанитта (со две т). Дештерја (ќерка) е на познатиот бугарски пејач Орхан Мурад, кој претходно го знаев од Несебар 2005-та кога бев, ја пуштаа по тамошните биртии:

Хајде в Приморско, хајде в Бургас, всичките кр'чми бачкат за нас. Хајде в'в Варна, Албена и Балчик, всичко е супер и всичко е шик.


Кога пред 4 години другарка ми ми ја пушти "Луцифер и Буда", ми нагласи дека пејачката има 14 години. Кога проверив да не ме заебава, видов дека стварно е родена 2003-та и дека татко и е дотичниот Орхан Мурад, кој ја поддржува ќерка си со објаснување дека тоа е шоубизнисот, така стоеле работите.


"Луцифер и Буда" ја вивнува Сузанита во бугарскиот медиумски врв од Свиленград до Видин. Сите медиуми објавуваат за неа, контроверзиите појаки од улогите на цар Борис III и Георги Димитров во бугарската историја и тоа заедно. Она ужива во тоа и воопшто "не и пука" што другите ќе кажат, а мајка и и татко и се малтене горди на неа.



Веќе следната година и е тетовиран газот на само 15 години, славата и е максимално удрена во глава и се доживува како сензација и ѕвезда и се снима во еротско издание по чорапогаштник (хулахопки),


за веќе две години подоцна да е истетовирана по цело тело, изботоксирана на усни и во клиника за рехабилитација од наркотици и како резултат на сето тоа тотално непрепознатлива, но и покрај се, сеуште "не и пука". На 17 годинишна возраст малава го свртела кругот што на рокенрол ѕвезди им треба цел живот: од анонимност, до подем, до скандали и контроверзии, до наркотици, до нервни сломови, до клиники за зависност и постклинички интервјуа кај Опра сосе поуки што обично им ги даваат на гледачите да не го одат нивниот пат.


Во меѓувреме тука се и возењето без возачка како малолетно лице и пушење трева:


од еден на друг дечко:


итн, итн...

За крај, песната сосе спотот што ја вивнува до Мусала. Максимално бугарска, максимално заразна, максимална фацијална физиономија на Аспарухов потомок на 0:21.

Ако самата моќ на насловот "Луцифер и Буда" не е доволен да ве заскокотка да притиснете Плеј, може ќе ве заинтересира стихот кој еднаш слушнат повеќе не може да биде отслушнат и ве става во филозофско откровение, во една метафоричка катарза од кое нема враќање назад :


"ЖИВОТА Е ХАИКУ"


П.С.
Мога да накарам дјавола да танцува,
мога да го накарам и свешти да купува!

Текстот е лудница, битот ништо помалку.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom