Досегашната работа на власта 2017-2023

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
СИТЕ влади без исклучок се составени од партии кои излегуваат на избори со програма и се гласани за да ги ПОПРАВАТ гомнариите од претходните, А НЕ ЗА ДА ПРАВАТ ПОГОЛЕМИ.
Така да оди да релативизираш на друго место додека по болници умира народ, додека по патишта умира народ, додека гладува дома и додека на суд не може да дојде до праведни пресуди.
Народ чекаше и умираше по болничките ходници и претходно, баба ми и дедо ми уште беа живи и знам како ми беше пред деценија/деценија и нешто кога ги мкнев по јавново здравство од една до друга барака, амбуланта, клиника, во количка... ако немаш врски никој никого не прима, ни погледнува, ни тогаш, ни сега... Јес да народот ги гласа новите власти за да ги оправат работите, но не треба да се амнестираат од одговорност и да се заборава и заташкува какви биле состојбите и претходно. Јас не релативизирам, кажувам како било/беше претходно. Ал се сеќавате дека само до кај 2014/15 год. во МКД минималецот беше некои смешни 9 илјади денари, ама тогаш цените биле поефтини, да точно, но тие 9 илјадарки и тогаш не стасуваа за ништо, на тие тогашни цени !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.531
Народ чекаше и умираше по болничките ходници и претходно, баба ми и дедо ми уште беа живи и знам како ми беше пред деценија/деценија и нешто кога ги мкнев по јавново здравство од една до друга барака, амбуланта, клиника, во количка... ако немаш врски никој никого не прима, ни погледнува, ни тогаш, ни сега... Јес да народот ги гласа новите власти за да ги оправат работите, но не треба да се амнестираат од одговорност и да се заборава и заташкува какви биле состојбите и претходно. Јас не релативизирам, кажувам како било/беше претходно. Ал се сеќавате дека само до кај 2014/15 год. во МКД минималецот беше некои смешни 9 илјади денари, ама тогаш цените биле поефтини, да точно, но тие 9 илјадарки и тогаш не стасуваа за ништо, на тие тогашни цени !
Минималецот тогаш беше 8000 ама сите земаа повеќе од минималецот поради носењето на странски инвестиции, додека сега ретко кој работник зема нешто над минималецот.

А најмногу од се ме боли и нервира што еден куп луѓе од типот на Слаткар, плукаа по оние од 27 Април, поддржуваа секакви политики на Заев, гласаа за сдс, излегуваа на референдум, се праве ултра модерни створења и кога се уништија, пасошите, визите и избегаа од Македонија. Ја оставија во руина, се дирекни виновници за се што ни се случува и се враќаат назад на одмор и трујат тука, трујат по социјалните мрежи како nene bivalo.

6 години власт, направено зло за 660 години, сведени сме во секојдневниот живот како Македонци баш на тие 600 години од турското робство.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
15.953
Народ чекаше и умираше по болничките ходници и претходно, баба ми и дедо ми уште беа живи и знам како ми беше пред деценија/деценија и нешто кога ги мкнев по јавново здравство од една до друга барака, амбуланта, клиника, во количка... ако немаш врски никој никого не прима, ни погледнува, ни тогаш, ни сега... Јес да народот ги гласа новите власти за да ги оправат работите, но не треба да се амнестираат од одговорност и да се заборава и заташкува какви биле состојбите и претходно. Јас не релативизирам, кажувам како било/беше претходно. Ал се сеќавате дека само до кај 2014/15 год. во МКД минималецот беше некои смешни 9 илјади денари, ама тогаш цените биле поефтини, да точно, но тие 9 илјадарки и тогаш не стасуваа за ништо, на тие тогашни цени !
Затоа ќути и продужи да пушиш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Очекувани 6 години. Беспоговорно слушање на комесарите, и крстење во новиот Белград (Брисел/Вашингтон). Притоа, со мајдсет дека наградата за беспоговорноста треба да е држење на функција без потреба да сработиш било што. Стара комуњарска болест, специфична за Македонија, уште од СКМ.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
354
Поени од реакции
473
Најлошо управување со државата во Историјата секако познати се тие по овие работи и во транзицијата и сега, едноставно екипата што ја имаат како и нивите потомци се истите тие, неработници и немање воља за ништо купи ден помини како што кажуваш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
... мене гафовите ми оставија посебна траума, останав со зината уста, со шепот „то није могуче“ од „работата“ на Власта во овој период, интересно би било да ги наредам како на доделување на Оскар на изработеното, на прво место за мене, најубедлив „работен“ гаф од северно македонски премиер кон северно македонски Министер за одбрана „Мојата Славјанка“:

454252-stani-caci-da-te-vidi-sala-video.jpg caci.jpg

1. „Стани ЦАЦИ да те види сала“! , а таа „Министер за Одбрана“ на државава, облечена во зелено дреч сако, станува и аплаудира! :facepalm:


:vozbud:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Народ чекаше и умираше по болничките ходници и претходно, баба ми и дедо ми уште беа живи и знам како ми беше пред деценија/деценија и нешто кога ги мкнев по јавново здравство од една до друга барака, амбуланта, клиника, во количка... ако немаш врски никој никого не прима, ни погледнува, ни тогаш, ни сега... Јес да народот ги гласа новите власти за да ги оправат работите, но не треба да се амнестираат од одговорност и да се заборава и заташкува какви биле состојбите и претходно. Јас не релативизирам, кажувам како било/беше претходно. Ал се сеќавате дека само до кај 2014/15 год. во МКД минималецот беше некои смешни 9 илјади денари, ама тогаш цените биле поефтини, да точно, но тие 9 илјадарки и тогаш не стасуваа за ништо, на тие тогашни цени !
Абре човеку *да не те пцујам сега оти за дилајли како требе кратки ми се фитлите, ТОА ШТО ПРЕТХОДНО некој ја ебавал работа НЕ ГО ОПРАВДУВА следниот да продолже да ја ебава или ДА СЕ ВАДИ како е премногу заебано па не можел тој да ја оправи.
АКО не можел кој куров ми ленче излегол на избори или убаво ви е 30 години да ги слушате истите приказни, добро, јас дојдов на власт ама за 4-8 години не успеав да поправам претходниците што заебале.

ОКЕЈ заебаното не усепа, ами зошто бе пиле нови криминали и ред други абнормалности, ако никој не кради и работи како што треба 4-8 години тогаш ЌЕ ЦУТИ ДРЖАВИЧЕТО.

Не релативизирај кога правиш маубет со мене, такви песнопојки по партии да си кажувате.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Овие шест години на власт со оваа влада можам да ги опишам како "Грујо врати се, се ти е опростено..."
нема потреба да се враќа и не му е ништо опростено
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.779
Овие шест години на власт со оваа влада можам да ги опишам како "Грујо врати се, се ти е опростено..."
Викаат жмк беа на власт, жално е што иако ете најлоши биле, тоа што го направија е плафон за комуњариве.

received_595270295766083.jpeg
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.674
Како и секоја државичка што е менаџирана како невладина организација , и нашава веќе е залегната во терминална фаза.
Безнадежна е ситуацијава, и кој ќе каже дека е поправливо ова- лаже. Во овој формат, ова е неодржливо.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.726
Тековната власт е збирка од ликови, кои се покажаа како најнеспособното друштво кое е инсталирано во Македонија и кое се одликува со:
- немањето идеи како да се справат со реалните проблеми,
- купување време, со практикување политичка гимнастика во облик од бесконечно избирање нови влади, кои ионака ништо не решаваат, само да се покаже пред „работодавецот„ дека ете, власта ја „тепа„ опизицијата и може да издржи полн мандат, бес предвремени избори,
- „брцање со буџетот и негово крадење до максимум,
- фаќање позиции, што повисоки-тоа подобро, особено во „правосудниот„ систем,
- поставување свои/партиски ликови во обвинителствата, на кои на памет не им паѓа да ги обвинат „своите„ и покрај очигледните им криминали,
- одржување на позиција на власт, по цекоја цена, без покажани резултати (на оваа тема, опозицијата не е ништо подобра од централната власт).
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Минималецот тогаш беше 8000 ама сите земаа повеќе од минималецот поради носењето на странски инвестиции, додека сега ретко кој работник зема нешто над минималецот.
Каква вмровска бљувотина е ова. :icon_lol: :icon_lol:
Како она, народот бил сиромашен, ама посреќно се живеело.:icon_lol:

У тоа твое среќно време со 10к плата те тераа да идеш на контрапротести, да се тепаш во општина, да идеш на комитски вечери и да пуштиш 1 плата ако си аднинистративец како донација на Партијата.

Овие неколку години со масовната експанзија во ИТ секторот секој програмер(дете) зима околу 60к плата.

За деца што се со 0 образование имаш пристап до диспечерски фирми каде стартуваш со 30к плата, лично имам двајца другари што се во моментов на процент и земаат цифри кои веројатно ќе ти стојат како научна фантастика.

Си прашал келнер што носи ајнцер во тренд колку плата зима? Колку зима еден плочкар?

Народов има пристап до пари и можности за заработка повеќе од било кога претходно во вукојебинава и трошат како луди, затоа и недвижниниве отидоа у курац.

Што е обратнопропорционално со работењето на владава.
Мислам поголемо дно од кадар, менаџирање и институционално рабоење не сме имале од 91ва наваму.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.967
Поени од реакции
11.779
^^^^
Се јави еден од сијамските педери.

Плус несвесно му направи реклама на Грујо, за она што они викаа со факултет во секое село, компјутер за секое дете, странски инвестиции не чинат (некои од нив партиски ги пикнаа таму на високи позиции, курот си го ладат, земаат убава плата, исто ко државно), сега им чинат, инфраструктурни проекти шо не чинеа сега ги присвојуваат. Ме мрзи веќе да пишуам... Шлајм.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
@Ivica^ Jaс си ги кажувам моите ставови, никој не ве брани сите вас да гласате за патлијотот Жмицко и неговата тајфа и на нив да им ги пушите...
Автоматски споено мислење:

Абре човеку *да не те пцујам сега оти за дилајли како требе кратки ми се фитлите, ТОА ШТО ПРЕТХОДНО некој ја ебавал работа НЕ ГО ОПРАВДУВА следниот да продолже да ја ебава или ДА СЕ ВАДИ како е премногу заебано па не можел тој да ја оправи.
Господине Генерал, со секоја почит кон тебе како човек, иако имаме различни ставови, форумов е место за културна и цивилизациска дискусија, а не е бојно поле, ниту па поле за лични навреди и пцовки, тие работи се тотално бескорисни и не водат никаде позз и те молам не се мачи повеќе да ме цитираш и да објаснуваш кога факт е дека имаме различни ставови и гледишта и тоа е тоа !
Автоматски споено мислење:

Каква вмровска бљувотина е ова. :icon_lol: :icon_lol:
Како она, народот бил сиромашен, ама посреќно се живеело.:icon_lol:
У тоа твое среќно време со 10к плата те тераа да идеш на контрапротести, да се тепаш во општина, да идеш на комитски вечери и да пуштиш 1 плата ако си аднинистративец како донација на Партијата.
У Грујово време беше најбоље... Илјадници партиски робови со години се држеа ко еден вид на таоци/заложници кои со години ринтаа без решенија, само за храна и превоз и кои мораа да бидат 24/7 партиски активни у смисол на митинзи, протести и контра-протести, во надеж дека ете некој светол среќен божји ден ќе се смилуваат онија од горе и ќе ги вработат за стално/неопределено, а и малкуа ќе им ги поодпуштат тие прангите, ланците, синџирите штабско-партиски за да земат воздух !
Автоматски споено мислење:

Минималецот тогаш беше 8000 ама сите земаа повеќе од минималецот поради носењето на странски инвестиции, додека сега ретко кој работник зема нешто над минималецот.

А најмногу од се ме боли и нервира што еден куп луѓе од типот на Слаткар, плукаа по оние од 27 Април, поддржуваа секакви политики на Заев, гласаа за сдс, излегуваа на референдум, се праве ултра модерни створења и кога се уништија, пасошите, визите и избегаа од Македонија. Ја оставија во руина, се дирекни виновници за се што ни се случува и се враќаат назад на одмор и трујат тука, трујат по социјалните мрежи како nene bivalo.

6 години власт, направено зло за 660 години, сведени сме во секојдневниот живот како Македонци баш на тие 600 години од турското робство.
Човек генерално се слагам со тебе, денес животот е многу скап и 20 и 30 илјадарки не ти вредат ништо, но тоа не значи дека тие ебани сто, сто и пеесет или двеста евра у Грујовото време на тие тогашни цени беа океј и доволни... накратко кажано живеевме у мизерија и тогаш, а и сега. Иста/слична мизерија со сто или сто и пеесет евра тогаш и сега со 20-30 илјадарки вештачки напумпани, а безвредни плати !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom