Дополнителен трошок од 5.000 денари за фискалните каси

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Noviot predlog na vladata za podiganje na svesta na gragjanite i spustanje na budzetot na sitnite privatni sopstvenici od koi sum eden i jas, e potpolno neopravdan a posebno deka toa ke ne cini 5000 denari po kasa i odgore na seto toa koga ke treba da pristapime vo EU ke mora seto toa pak da se menuva bidejki vo EU drzavite nigde nema patriotski fiskalni smetki.

So ova bi sakal da povikam da se zdruzime privatnite pa da organizirame nekoj sobir da go iskazeme nasiot revolt na ovaa odluka, a bi mozelo kako najradikalno da ne se raboti nekolku dena.
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
254
Поени од реакции
28
Види шефе, не продавај муда за бубрези.

Зошто оваа е екстремно позитивна врз економијата на Македонија?

-Кога секој граѓанин ќе има преглед на процентот на купени македонски производи, кога ќе забележи дека купува 5, 10 20 посто, ќе се замисли и ќе рече чекај бе, доста финансирав западни источни соседи и европи, дај да купам нешто НАШЕ па да си помогнам себеси а и на другите.

-Ние не сме членка на ЕУ па затоа не мораме да ги почитуваме европските закони.

Зошто е добро ти да ги платиш тие 5000 денари и да ја помогнеш твојата земја?

-Затоа што од кога го имаш гранапот, јавна тајна е и само ти знаеш колку данок и придонес си затаил со прикривање, неиздавање на фискални сметки од 2000 па навака, претходно си колел на позитивна нула си држел после придонесите и платата...

Така што, тие 5000 се капка во морето што ти и останатите "бизнисмени" во Македонија и ги украдовте на Македонија со затајувањето данок и неприкажувањето на реалниот профит остварен. Ви текнува на Цацко: "Кога нема да плати данок, тој станува БИЗНИСМЕН!"

Дека не плаќавте данок и не дававте сметки, не дававте. Тие 5000 нема со ништо да ве повредат, не туку се жалите. Доколку се налути државата, и спроведе истрага за тоа колку имате затаено последниве 20 години, ќе изградиме 4 нуклеарни централи, 15 автопати и 7 аеродроми.

"Не прашувај што твојата земја може да стои за тебе, туку што можеш ти да сториш за нејзе", и дајте веќе еднаш да тргнеме напред а не само да цицаме од државната цицка, бидејќи ќе снема! Фатете работете и не туку се жалите!

Да живее Македонија!
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Pa lesno ti e tebe koga ne sedis cel den u dukan za edvaj da se prezivee. A toa za neplakanje i prikrivanje danok se samo tvoi insinuacii, a mozebi si ti bas toj sto sedi u nekoja kancelarija i cica drzavni pari a jas mora da te plakam za da cesas jajca cel den. A ti ako si tolku patriot po ova prasanje sto ne otides da objasnis na bit pazar deka treba da si stavat fiskalni smetki. 100 stapa na tug grb ne bolat neli?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Епа извини друже ама ако 5000 ден. се толкав проблем за тебе кој имаш приватен бизнис тогаш не е проблем во фискалната каса туку во твоите способности на пазарот.

Доколку на твојата “тезга“ имаш Македонски производи ќе имаш бенефиции од подигање на свеста кај народот за купување на македонски производи.
Со тоа се овозможува и раст на националната економија во квалитет и конкурентност, а тоа за “жал“ е возможно само со вложување во истата.

П.С. Колку и да негираш неможеш да одрекнеш дека данокот на големо се прикрива во државата.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Идејата на владат е добра,а и барањата на оние кои имаат фискални каси се на место.Владата ако не целосно треба барем со 50 % да им помогне.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Катастрофа, со новите реформи на Груевски само ќе се раситни и онака ситната економија од која живее Македонија,

се полошо и полошо доаѓа, а јас сум еден сопственик на бизнис и последниве месеци со новите правила повеќе плаќам даноци од колку што можам да платам на вработените, а ги имам десетина и за нив плаќам придонеси секој месец, најредовен сум во сите плаќања, инспекција секој ден кај мене, катастрофа! велам од општо гледана точка на еден обичен бизнисмен, државата ни оди во една дупка, пари се тошат на маркетинг повеќе одколку што треба да се инвестираат во реформи на македонската економија.

Со новата одлука за промена на софтверот на фискалните јас имам 4 фискални апарати и за нив ако платам по неколку илјади денари за предизборните кампањи на ДПМНЕ, тука грешат, се лажат од ДПМНЕ и нивната влада!
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Идејата на владат е добра,а и барањата на оние кои имаат фискални каси се на место.Владата ако не целосно треба барем со 50 % да им помогне.
Ако тие наумиле за нивните глупави идеи јас да плаќам, тогаш прават грешка. ДЕНАР повеќе нема да дадам за оваа власт и за нивните кампањи.
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Idejata na vladata e nikakva i ne mi e jasno kako misli Grujo da gi dobie izborite koga saka negovite hirovi jas da gi plakam. Tuku ne mi e poentava na temata da debatiram so luge koi ne rabotat privatno i koi ne znaat kako e vo toj sektor tuku da soberam narod i da go iskazeme revoltot na ovaa odluka.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Башка новата мерка не е во судир со европски правила, бидејќи на сметките се нуди само информација, а изборот сепак останува на граѓаните.

Сигурно помошта од Државата би била добредојдена, меѓутоа и самото настојување за подигање на свеста за купување на македонски производи е од уште поголема корист за мак. компании и тоа на подолг рок,а не еднократно со 5000 денари.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Idejata na vladata e nikakva i ne mi e jasno kako misli Grujo da gi dobie izborite koga saka negovite hirovi jas da gi plakam. Tuku ne mi e poentava na temata da debatiram so luge koi ne rabotat privatno i koi ne znaat kako e vo toj sektor tuku da soberam narod i da go iskazeme revoltot na ovaa odluka.
Јас работам, знам како е, имам пријатели кои исто така се занимаваат со бизнис и мислам дека бизнисмените во Македонија ќе му кажат не на власта, особено оние што работаат чесно и редовно плаќаат придонеси, даноци!
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Башка новата мерка не е во судир со европски правила, бидејќи на сметките се нуди само информација, а изборот сепак останува на граѓаните.

Сигурно помошта од Државата би била добредојдена, меѓутоа и самото настојување на за подигање на свеста за купување на македонски производи е од уште поголема корист за мак. компании и тоа на подолг рок,а не еднократно со 5000 денари.
Кастро уште фали да ни забрани да гледаме друга телевизија освен Сител!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Тешко тие бизнисмени што не можат да платат 5000 ден. за новиот софтвер.:pos:
п.с.Заради тие навреди катастрофално СДСМ ќе ги изгуби изборите.Многу е опасно да се навредува личност која има огромна подршка меѓу народот.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Idejata na vladata e nikakva i ne mi e jasno kako misli Grujo da gi dobie izborite koga saka negovite hirovi jas da gi plakam. Tuku ne mi e poentava na temata da debatiram so luge koi ne rabotat privatno i koi ne znaat kako e vo toj sektor tuku da soberam narod i da go iskazeme revoltot na ovaa odluka.

Па ако собираш луѓе по форуми нема да ти заврши работа, сигурен сум дека СДС ќе ти отстапат дел од нивната прес програма за да го искажеш јавно револтот :toe:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Тешко тие бизнисмени што не можат да платат 5000 ден. за новиот софтвер.:pos:
па да ти кажам во ова време, навистина тешко време, ретко кој може да плати, освен ако не е газда на Фершпед или нешто слично!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кастро уште фали да ни забрани да гледаме друга телевизија освен Сител!
Твојот проблем може да биде решен многу едноставно, смени го каналот.

Доколку Кастро контролираше барем 50% од медиумите тогаш ќе можевме да дискутираме за и околу диктат едноумието.
Така барем ќе имавме двоумие.

Меѓутоа со сегашната состојба имаме 90% медиумско СДС едноумие, што јасно ја отсликува “диктаторската“ политика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom