Документарец за Димитар Илиевски - Мурато

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Срамота бе за Мурато репортажа од 6 минути, видеа од гулабица има подолги.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.133
Поени од реакции
7.702
Прва македонска алпинистичка хималајска експедиција - Сагармата 89 Mount Everes

Ова е првата македонска алпинистичка хималајска експедиција организиравна од планинарски сојуз на македонија во која учествуваа најискусните алпинисти од повеќе друштва од Македонија.

trackermk.com/torrents-details.php?id=2541
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Документарен филм во продукција на ТРД РТВ Орбис- Битола (2002)
продуцент: Томислав Новаковиќ
организатор: Петар Атанасоски
наратор: Владимир Талески
тон снимател: Миодраг Неќак - Микс
снимател: Зоран Бауловски
сценарио: Петар Ставрев
режија: Благојче Божиновски

Димитар Илиевски - Мурато (29 септември 1953, Битола - 10 мај 1989, Непал) бил македонски алпинист, кој се има искачено на највисокиот врв во светот, Монт Еверест. Тој се искачил на 10 мај 1989, по што не успеал да се врати во базниот логор и официјално се води како изчезнат.
Димитар Илиевски е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам и спортот воопшто. Се одликувал со фрапантна љубов кон планините и непоколеблива амбиција за соочување со најтешките предизвици. Во својата богата алпинистичка кариера се има искачено на повеќе планински врвови.
Во негова чест на Пелистер подигнато е спомен обележје. Постхумно ја има добиено наградата Медал за заслуги за Македонија.
http://www.dimitarilievski-murato.com/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom