Дозвола за управување на туѓо моторно возило

Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Дали треба да извадам ваква дозвола бидеќи управувам возило кое гласи на татко ми ?
Каде се вади , што е потребно и колку пари.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Дали треба да извадам ваква дозвола бидеќи управувам возило кое гласи на татко ми ?
Каде се вади , што е потребно и колку пари.
За во Македонија не, за во странство е потребно и во таков случај се вади во Амсм или Сојуз на возачи, и чини околу 400 денари.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
И за во Македонија (како и за во странство) ти е потребно писмено заверено полномошно за управување на туѓо моторно возило. Такво полномошно можеш да купиш во АМСМ и таму веднаш ти го пополнуваат, а можеш и самиот да си го составиш и да го завериш кај нотар (така ти е поевтино).
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
За во Македонија не, за во странство е потребно и во таков случај се вади во Амсм или Сојуз на возачи, и чини околу 400 денари.
И за кај нас треба, само уште немат стегнато со казни и зато никој нема извадено.
Ко ќе се намали малку буџетот, ќе видиш како ќе почнат сите да вадат.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
И за кај нас треба, само уште немат стегнато со казни и зато никој нема извадено.
Ко ќе се намали малку буџетот, ќе видиш како ќе почнат сите да вадат.
Еве барам и не наоѓам нешто слично за ова, знаеш некој закон или линк за да го проверам ова. Десетина години возам автомобили на туѓо име, како со исто така и со различно презиме на сопственикот, никогаш не ми побарале полицајците такво полномошно. Доволно било да ја имаш сообраќајната за возилото. За во странство сум вадел, и тој документ јасно се вика дозвола за управување туѓо моторно возило во странство.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Еве барам и не наоѓам нешто слично за ова, знаеш некој закон или линк за да го проверам ова. Десетина години возам автомобили на туѓо име, како со исто така и со различно презиме на сопственикот, никогаш не ми побарале полицајците такво полномошно. Доволно било да ја имаш сообраќајната за возилото. За во странство сум вадел, и тој документ јасно се вика дозвола за управување туѓо моторно возило во странство.
Појма немам дали го има негде на интернет, ама имам праено муабет со џандар за то и ми има речено дека и за во Македонија треба да се има полномошно. Инаку и јас возам и кола и мотор на туѓо име и само еднаш ко ме застанаја ми рекоја да си го префрлам моторот на мое име за да немам проблеми со полномошното.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
А дали може со полномошно или некој друг документ да се управува возило на странец- странски таблички? На пример немам бугарски пасош па дали може со некој документ да управувам во рм возило кое е на бугарски таблички?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
А дали може со полномошно или некој друг документ да се управува возило на странец- странски таблички? На пример немам бугарски пасош па дали може со некој документ да управувам во рм возило кое е на бугарски таблички?
Е за то појма немам.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
51
Поени од реакции
13
Логички сметано не би требало , бидеќи тоа возило е наше* односно од татко ми , е сега пак точно не знам , затоа прашувам бидеќи може да е потребно .
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
А дали може со полномошно или некој друг документ да се управува возило на странец- странски таблички? На пример немам бугарски пасош па дали може со некој документ да управувам во рм возило кое е на бугарски таблички?
за ова НЕ, не е можно управување на странско возило. само сопственикот може. дури ни сопружникот (мислам дека е така). но како и да е, ако не си сопружник на сопственикот НЕ.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еве барам и не наоѓам нешто слично за ова, знаеш некој закон или линк за да го проверам ова. Десетина години возам автомобили на туѓо име, како со исто така и со различно презиме на сопственикот, никогаш не ми побарале полицајците такво полномошно. Доволно било да ја имаш сообраќајната за возилото. За во странство сум вадел, и тој документ јасно се вика дозвола за управување туѓо моторно возило во странство.
Сообраќајна на едно име,личнакарта и дозволана друго име,со самиот факт полицаецот треба да ти побасра полномшно за управување со моторното возило.Долколку го немаш тогаш треба да те казни.
Исто се вади и кога купуваш возило само тогаш полномошното гласи за управовање и понатамошно проддавање.
Со првата регистрација мораш да ја префлиш колата на твое име,ако претходо не си ја препродал на друголице.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom